هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد

تصمیمات جلسات کمیسیون ویژه اصلاح الگوی مصرف

سرویس اقتصادی
**کمیسیون ویژه اصلاح الگوی مصرف مجمع تشخیص مصلحت نظام طی ماه‌های گذشته با تشکیل جلسات منظم به بررسی گزارشهای کارشناسی و جمع‌بندی مباحث در حوزه های مختلف پرداخته است.
یکشنبه 15 شهریور 1388 ساعت 16:33

به گزارش خانه ملت، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام، کمیسیون ویژه اصلاح الگوی مصرف مجمع تشخیص مصلحت نظام طی ماه‌های گذشته با تشکیل جلسات منظم به بررسی گزارشهای کارشناسی و جمع‌بندی مباحث در حوزه های مختلف پرداخته است .
از جمله اقدامات این کمیسیون بررسی و جمع‌بندی مباحث کارشناسی به منظور تنظیم پیش نویس سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در بخش انرژی می‌باشد که در جلسات سوم تا هفتم این کمیسیون به شرح زیر جمع‌بندی شده است.

سیاست‌های کلی پیشنهادی اصلاح الگوی مصرف: بخش انرژی
مصوبات جلسات سوم تا هفتم کمیسیون ویژه اصلاح الگوی مصرف (30/3/1388)
1-صرفه‌جویی در مصرف انرژی
اعمال مجموعه­ای متعادل و هم‌تراز از اقدامات قیمتی و غیرقیمتی به منظور کاهش مستمر "شاخص شدت انرژی " کشور و رسیدن به متوسط خاورمیانه (حداقل یک دوم) در پایان برنامه‌ی پنج‌ساله ششم با تأکید بر سیاست‌های زیر:
1ـ1 تقویت ابزارها و امکانات صرفه­جویی در مصرف انرژی در کشور از طریق
ـ اولویت‌دادن به افزایش بهره‌وری در تولید، انتقال و مصرف انرژی بر ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید انرژی.
ـ آموزش اصول و روش‌های بهینه‌سازی عرضه و مصرف انرژی در کلیه‌ی پایه‌های آموزش عمومی و تقویت آموزش‌های تخصصی دانشگاهی، تربیت نیروی متخصص و آموزش‌های حین خدمت و همچنین ترویج فرهنگ مصرف بهینه‌ی انرژی با آگاه‌سازی مردم از طریق امکانات تبلیغی و رسانه‌های عمومی.
ـ ایجاد سامانه‌ی متمرکز اطلاعات انرژی کشور به منظور پایش شاخص‌های کلان انرژی.
ـ انجام مطالعات جامع و یکپارچه سامانه انرژی کشور به‌منظور بهینه­سازی عرضه و مصرف انرژی.
ـ تدوین برنامه‌ ملی بهره‌وری انرژی و اعمال سیاست‌های تشویقی به منظور شکل‌گیری نهادهای مردمی و خصوصی ارتقای کارایی انرژی و شرکت‌های خدمات انرژی در کشور.
ـ اتخاذ سیاست‌های تشویقی به منظور عرضه‌ی کافی خدمات، تجهیزات و کالاهای مربوط به بهینه‌‌سازی عرضه و مصرف انرژی در راستای تسهیل دسترسی و انتخاب روش­ صحیح مصرف برای کلیه‌ی مصرف‌کنندگان انرژی.
ـ الزام پیشگامی دولت، شرکت­های دولتی، مؤسسات مذهبی، عمومی و آموزشی و مؤسسات عرضه­کننده‌ی انرژی در فرهنگ‌سازی، رعایت استانداردها و الگوهای صحیح مصرف انرژی.

1ـ2 تعیین و اجرای استانداردهای مصرف انرژی با ملاحظات زیر:
ـ بازنگری در قوانین و مقررات مربوط به عرضه و مصرف انرژی و تصویب قوانین لازم، تدوین استانداردهای مختلف به توسط دستگاه‌های ذی‌ربط حداکثر تا پایان سال 1388 و تقویت نظام نظارت بر حسن اجرای آن‌ها.
ـ ارتقای مستمر استانداردهای ملی مصرف انرژی و رسیدن به سطح استانداردهای معتبر جهانی حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه.
ـ اعمال سیاست­های تشویقی و بازدارنده برای صرفه­جویی در مصرف انرژی (به‌صورت مستمر و سالیانه) تا رسیدن مصرف انرژی کشور حداقل نصف وضع موجود در افق چشم­انداز و تعیین ضمانت­های مؤثر برای اجرایی­شدن مقررات و قوانین ملی ساختمان.
ـ اصلاح و تقویت ساختار حمل و نقل عمومی با تأکید بر راه­آهن درون شهری و برون شهری به منظور فراهم کردن امکان استفاده سهل و ارزان از وسایل حمل و نقل عمومی.
ـ برچسب‌گذاری و تدوین استانداردهای کارایی انرژی برای ساختمان­ها و کلیه‌ی وسایل و تجهیزات انرژی‌بر و اعمال استانداردهای اجباری ملی برای تولید و واردات.
ـ تعیین شاخص­های مصرف حامل­های انرژی و الزام تولیدکنندگان به اصلاح فرایندهای تولیدی انرژی‌بر برای تطابق با استانداردهای ملی مصرف به‌ویژه در پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال نفت و گاز و تولید محصولات پتروشیمی، سیمان، آهن، فولاد، آلومینیوم، مس، آجر و دیگر محصولات انرژی‌بر.
1ـ3 اعمال ابزارهای قیمتی برای کاهش مصرف انرژی:
ـ فروش حامل‌های انرژی به قیمت‌های واقعی (قیمت‌های بازار).
ـ هدفمندکردن یارانه­های بخش انرژی و اختصاص آن به مصرف­کننده نهایی و یا به توزیع‌کننده نهایی انرژی و متناسب با مقدار انرژی تحویلی به مصرف‌کننده.
ـ اجرای هم‌زمان سیاست­های تشویقی نظیر حمایت مالی و فراهم‌کردن تسهیلات بانکی برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف و عرضه‌ی انرژی و سیاست‌های بازدارنده نظیر وضع مالیات کربن و اخذ مالیات بر مصرف مازاد بر الگوی مصرف انرژی برای مصرف­کننده واسطه­ای و نهایی.

2) بهینه‌سازی تولید و انتقال انرژی
ـ اتخاذ سیاست­های مدیریت بار و انرژی در حوزه‌ی تولید، انتقال، توزیع و مصرف انرژی در نیروگاه­ها و پالایشگاه­های نفت و گاز برای دستیابی به حداقل 10 درصد صرفه­جویی در اتلاف انرژی.
ـ استفاده از منابع مختلف انرژی برای تولید برق با مزیت­های رقابتی شامل زغال­سنگ و غیره.
ـ افزایش سهم انرژی­های تجدیدپذیر و نوین در تولید برق و انرژی.
ـ گسترش تولید برق از نیروگاه­های تولید پراکنده (DG) کوچک مقیاس و پربازده برق و تولید هم‌زمان برق و حرارت (CHP).
ـ بهینه‌سازی نظام انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق حداکثرسازی انتقال از طریق خطوط لوله به مراکز عمده‌ی مصرف و نیز تغییر نظام حمل و نقل فرآورده‌های نفتی جاده‌ای به ریلی.

سیاست­های کلی اصلاح الگوی مصرف: بخش آب
مصوب جلسات هشتم و نهم کمیسیون ویژه اصلاح الگوی مصرف مجمع
ارتقای بهره‌وری و نهادینه‌شدن مصرف بهینه آب از طریق مدیریت مصرف توأمان عرضه و تقاضا و اصلاح الگوی مصرف آب کشور در بخش‌های کشاورزی، خانگی و صنعتی در چارچوب سیاست‌های زیر:
1- طراحی، تدوین و اجرای سند ملی الگوی مصرف آب در بخش‌های مختلف و به هنگام سازی آن.
2- اعمال مدیریت یکپارچه و بهم‌پیوسته آب و مشارکت ذی‌مدخلان و ذی‌نفعان آب در فرآیند عرضه و مصرف آن.
3- اولویت‌ تخصیص آب برای مصارف شرب، بهداشتی و زیست‌محیطی و در بخش‌های تولیدی باارزش راهبردی و اقتصادی بیشتر.
4- طراحی و اجرای نظام‌های قیمتی مناسب اقتصادی و اعمال نظام یارانه‌ها بر اساس الگوی مصرف آب.
5 اعمال سیاست‌های تشویقی و حمایتی از طرح‌های بهینه‌سازی مصرف آب.
6- تدوین و اعمال استانداردها و ضوابط لازم برای کاهش ضایعات آب، پایش کیفیت منابع آب و جلوگیری از آلودگی آب‌ها.
7- اصلاح الگوی کشت و اعمال شیوه‌های آبیاری کارا، ایجاد سامانه‌های بهینه تأمین و توزیع آب شرب و بهینه‌سازی مصرف آب در بخش صنعت.
8- استفاده از فناوری‌های جدید و شیوه‌های کارآمد در تأمین، انتقال، توزیع و مصرف آب.
9- برنامه‌ریزی برای استفاده مجدد و بازچرخانی آب و مصرف آب‌های غیرمتعارف با توجه به ضوابط و استانداردهای مرتبط.
10- تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی مناسب برای ایجاد تعادل بین منابع و مصارف آب به ویژه در سفره‌های زیرزمینی با تراز منفی و اعمال مدیریت خشک‌سالی، سیل و سازگار با شرایط اقلیمی.
11- آگاه‌سازی و ترویج فرهنگ صحیح مصرف آب و حمایت و تشویق ایجاد نهادهای مشاوره‌ای و اطلاع­رسانی.
سیاست‌های فوق الذکر در مرحله بعدی جهت بررسی به شورای مجمع ارایه خواهد شد و در صورت تصویب شورای مجمع و تایید مقام معظم رهبری مبنای برنامه ریزی و اقدام خواهد شد.
کمیسیون ویژه اصلاح الگوی مصرف مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی سخنان رهبر فرزانه انقلاب در ابتدای سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل و ریاست آن به محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000