هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
وزرا باید جلسات کمیسیون ها را جدی بگیرند

حسینی: نتیجه بی توجهی وزار استیضاح است

سرویس صحن
**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در صورت بی‌توجهی وزرا به تذکرات و سئوالات، نمایندگان مجبورند از ابزارهای نظارتی قوی‌تری همچون سئوال از رییس جمهور و طرح استیضاح وزرا استفاده کنند.
دوشنبه 16 شهریور 1388 ساعت 16:27

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تذکر و سئوال از وزیر و مسئولان اجرایی کشور از جمله ابزارهای نظارتی نمایندگان است و براساس قانون اساسی نمایندگان مجلس حق دارند از هر وزیری در حوزه مسائل دستگاه اجرایی مربوطه سئوال کنند و وزیر نیز موظف است با حضور کمیسیون‌ها و صحن‌علنی به این سئوالات پاسخ دهد.

وی افزود: غیر از ابزارهای رسمی نظارتی مجلس، ابزار غیر رسمی نیز وجود دارد به این ترتیب که کمیسیون‌ها معمولاً با دعوت از وزرا به بررسی موضوعات مختلف از جمله طرح‌ها و لوایح می‌پردازند و نمایندگان نیز دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را به وزرا یادآور می‌شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی، ارتباط مجلس و دولت نهم را نسبتاً خوب ارزیابی کرد و گفت: اغلب وزرا برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان در مجلس حاضر شدند اما در بعضی موارد نیز به بهانه مسافرت‌های استانی هیات دولت و یا ماموریت‌های خارج از کشور و یا شرکت در سمینارها  و کنفرانس‌ها در کمیسیون حاضر نمی‌شدند که این موجب اعتراض سئوال کنندگان می‌شد.

نقوی تصریح کرد: باتوجه به مواضع اخیر رییس جمهور خصوصاً سخنان وی در مجلس قبل از رای اعتماد، به نظر می‌رسد تعامل بهتری بین دولت دهم و مجلس برقرار شود اما اگر شاهد بی‌توجهی وزرا به تذکرات و سئوالات باشیم، نمایندگان مجبورند که از ابزارهای نظارتی قوی‌تری مثل سئوال از رییس جمهور و طرح استیضاح وزرا استفاده کنند که  البته امیدواریم کار به اینجا نرسد

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000