هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

کوچک و چابک، نقشه ای برای سرپا ماندن اقتصاد

سرویس اقتصادی
اگر حمایت به موقع و مناسب باشد می توان آن را قیام بخش خصوصی برای نجات ایران دانست.
شنبه 31 شهریور 1397 ساعت 12:41
کوچک و چابک، نقشه ای برای سرپا ماندن اقتصاد اگر حمایت به موقع و مناسب باشد می توان آن را قیام بخش خصوصی برای نجات ایران دانست. http://cdn.icana.ir/d/019/101867.jpg کوچک,و,چابک،,نقشه,ای,برای,سرپا,ماندن,اقتصاد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی؛ صنعت نقلی ,کوچک و جم جور با دفتر دستک محدود، واحدهای تولیدی که در آن از  بوروکراسی ابر شرکت ها خبری نیست چون  یک روابط دوستانه جای آن را گرفته با این وجود وقتی به آمار کلی این صنایع نگاه کنید سهم شان در تولید و اشتغال کلان به نظر می آید.

صادق نجفی مدیر عامل صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به خبرگزاری خانه ملت می گوید "سهم این واحدهای کوچک و متوسط در اشتغال 1 میلیون و 800 هزار نفر است یعنی حدود 48 درصد از اشتغال کشور که 17درصد ارزش افزوده کشور را به خود اختصاص داده است" .

بپردازیم به برخی از مزایای این صنایع کوچک؛

معصومه آقاپور عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس این واحد ها را  قلمرو بخش خصوصی می داند.

وی به خبرگزاری خانه ملت می گوید "چون این واحد ها متعلق به بخش خصوصی است هزینه ای برای دولت ندارند و به خاطر رقابتی بودن زودتر به تغییر تکنولوژی وارد می شوند و در بازار یابی و تولید سهم بازار هم به خاطر خصوصی بودن موفق تر هستند ".

یک در خصوصی که ورودی  دنیای اشتغال مولد است  البته اگر توجه ویژه ای به آن شود.

زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به خبرگزاری خانه ملت می گوید "ظرفیت بسیار بالایی برای تولید اشتغال در این واحدها وجود دارد به شرط آن که ما از لحاظ کمی و کیفی آنها را ارتقاء بدهیم".

وی ادامه می دهد"امروز یک فضایی در مورد این واحد های کوچک و متوسط تولیدی در کشور وجود دارد که توجه آنچنانی به آن نمی شود".

این حرف ها در زمانی زده می شود که ایران تحت تحریم های دولت آمریکا قرار گرفته در چنین شرایطی حتی انتظار بیشتری هم می توان از این صنایع داشت، مثلا راه تنفس اقتصادی در شرایطی که پیامد های تحریم رفته رفته بیشتر لمس می شود.

صادق نجفی مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به خبرگزاری خانه ملت می گوید "امروز به جایی رسیدیم که این واحدها می توانند کشور را نجات دهند ".

وی می گوید "با توجه به اهمیتی که این استارت آپ ها دارند الان در کشورهای مختلف متولی آن تبدیل به وزارتخانه شدند مانند کره جنوبی و اتریش که به خاطر  اهمیت و نقشی که این واحدها دارند وزارتخانه تشکیل دادند خوب چرا در ایران نباید همه اجزای موثردر شکل گیری  این واحد ها در کنار هم قرار بگیرند".

آمار هایی که در مورد اشتغال و تولید واحد های کوچک و متوسط شنیده می شود خوشایند است.

ولی آواز دهل شنیدن از دور خوش است به دل ماجرای صنایع کوچک که سر بزنید پر از موانع است، مثلا هر موقع زمینی به اسم شهرک صنعتی که صنایع کوچک باید در آن فعالیت کنند نام گذاری شود قیمتش چند برابر می شود و تازه به گفته معصومه آقاپور به خبرگزاری خانه ملت این واحدها مشکل اسناد هم دارند.

وی می گوید"چون اکثرا زمین هایی که به شهرک های صنعتی اختصاص می یابد برای سازمان اوقاف است یا سازمان منابع طبیعی برای سند زدن, این واحد ها به مشکل برمی خورند ". وی اضافه می کند "سی درصد مبلغ گرفته می شود و بعد از آن اجازه ساخت سوله داده می شود و به اتمام رسید پنجاه درصد مبلغ گرفته می شود یعنی تا یک واحد به تولید برسد نایی برای کار کردن ندارد، این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته زمین مجانی در اختیار تولید کننده قرار می گیرد و حتی برای ساخت سوله وام ویژه به متقاضی داده می شود".

 همین مشکلات قابل حل باعث شده   حدود 370 شهرک صنعتی در کشور متقاضی نداشته باشد.

آقاپور به موانع رشد شهرک های صنعتی اشاره می کند و به خبرگزاری خانه ملت می گوید "در این شهرک ها هزینه نگهداری , نگهبانی  و هیت مدیره  بار مالی سنگینی بر دوش واحد ها گذاشته و تازه از لحاظ رفت و آمد و مسایل رفاهی وضیعت نابسامانی بر آنجا حاکم است ".

صنایعی اگر حمایت نشوند با تلنگری از صحنه اقتصادی خارج می شوند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک ایران به نوع حمایتی اشاره دارد که امروز این واحد ها نیازمند آن هستند تاسرپا بمانند.

صادق نجفی به خبرگزاری خانه ملت می گوید "ما باید یکی دوسال ارزش افزوده را از این واحد ها نگیریم و اعلام کنیم که بعد از یکی دوسال تقسیط می کنیم یا مشکل تامین اجتماعی آنها را حل کنیم ".

معصومه آقاپور هم می گوید "حمایت اگر در شاخه مالیات و صادرات به خوبی صورت بگیرد می توانیم بگوییم این قیام بخش خصوصی برای نجات اقتصاد ایران از بحران است".

حمایت هایی که اگر صورت بگیرد خیلی از نقشه های طراحی شده برای زمین زدن اقتصاد ایران را نقش برآب خواهد کرد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000