هدر اصلی
1388/06/18 13:08:00
سرویس اقتصادی

خباز: اجرای سیاست‌های اصل 44 در حد شعار باقی مانده است

**سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت باور واقعی برای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ ندارد.

"محمدرضا خباز" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه در هر کاری در مرحله اول باید به آن باور داشته باشیم اظهار داشت: در صورتی که برای اجرای کاری باور وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی در ادامه افزود: در زمانی که سیاست‌های اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد از آن به عنوان انقلاب اقتصادی نام بردند و طبق سخنان رهبری می‌توان یک تحول ریشه‌ای در اقتصاد به وجود آوریم.

خباز خاطرنشان کرد: متاسفانه این مساله در حد شعار باقی ماند و پس از فشار از سوی مجلس هفتم لایحه اجرایی آن به مجلس ارائه شد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باور واقعی برای اجرای سیاست‌های اصل 44 ندارد، تصریح کرد: به همین دلیل نیز این مساله با کندی اجرا مواجه شده است و تا همین اندازه اجرایی شدن نیز حالت صوری پیدا کرده است.

نماینده کاشمر اظهار داشت: متاسفانه حتی مدیریت بخش‌هایی که به بخش خصوصی واگذار شده نیز کاملا صورت نگرفته است و دولت تمایلی به واگذاری تصدی‌گری‌‌های خود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کارهای تصدی‌گری باید به مردم واگذار شود، گفت:عدم باور دولت به اجرای سیاست‌های اصل 44 باعث لطمات و صدمات زیادی به کشور شده است.

خباز اظهار امیدواری کرد که توصیه‌های رهبر معظم انقلاب از سوی دولت جدی گرفته شود و قدم‌های موثری را برای اجرای سیاست‌های اجرایی اصل 44 برداشته شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی در خصوص اجرایی شدن این سیاست‌ها از سوی دولت دهم گفت: سیاست‌های اصل 44 سه بند دارد و کاملا تخصصی می‌باشد و قانون به صورت جز به جز وظیفه دولت را نیز مشخص نموده است.

وی با بیان اینکه در پشت ذهن مسئولین اجرایی کشور باور اقتصاد دولتی وجود دارد اظهار داشت: به همین دلیل نیز برای عدم اجرای این سیاست‌ها دولت بهانه‌های مختلفی می‌آورد.

خباز در ادامه خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی برای اجرای صحیح این سیاست‌ها کمیسیون ویژه پیگیری اجرای اصل 44 را تشکیل داد اما از طرف دیگر دولت هر ساله اعتبارات دولتی را افزایش می‌دهد و بدینگونه روز به روز به بار دولت اضافه خواهد شد.

نماینده کاشمر با اشاره به اینکه مردم در مقام عمل در امور تصدی‌گری بهتر از دولت عمل می‌نمایند تصریح کرد: در این شرایط امور نظارتی از جمله مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون هیچ رودربایستی باید علل عدم اجرای این سیاست‌ها را دقیق پیگیری کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت توجه دولت به مسایل کارشناسی در مباحث اقتصادی نیز گفت: زمانی که 54 نفر از برجسته‌ترین اقتصاددان‌های کشور طی 4 نامه به رئیس جمهور استدلال خود را ارائه دادند، به این مسایل توجهی نشد.

خباز تصریح کرد: این بی‌توجهی، منجر به از دست دادن بهترین فرصت‌ها و هدر رفتن منابع و امکانات کشور می‌شود.

وی افزود: دولت باید بر این امر باور داشته باشد که خارج از دولت در قوای دیگر افرادی دلسوز وجود دارند که می‌توانند نظرات خود را به رایگان ارائه دهند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی در پایان تاکید کرد: احترام گذشتن به نظرات دیگران، مدنظر قرار دادن نظرات کارشناسان از مسایل مهمی است که باید دولت بدان توجه نماید تا واژه دولت 70 میلیونی را بتواند به کار ببرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet