ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ابراهیمی تاکید کرد:

ریشه کن کردن فساد و رانت در گرو واقعی کردن قیمت ها/ کمک و نظارت دولت، قیمت ها را پایین نگه نمی دارد

سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، می گوید: اگر قرار باشد فساد اقتصادی، رانت و تبعیض را در کشور ریشه کن کنیم، باید قیمت تمامی کالاها واقعی شوند؛ با این کار درآمد دولت افزایش پیدا کرده و سرمایه مردم هم به صورت غیر محسوس از دستشان خارج نمی شود.
سه‌شنبه 17 مهر 1397 ساعت 11:30
ریشه کن کردن فساد و رانت در گرو واقعی کردن قیمت ها/ کمک و نظارت دولت، قیمت ها را پایین نگه نمی دارد عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، می گوید: اگر قرار باشد فساد اقتصادی، رانت و تبعیض را در کشور ریشه کن کنیم، باید قیمت تمامی کالاها واقعی شوند؛ با این کار درآمد دولت افزایش پیدا کرده و سرمایه مردم هم به صورت غیر محسوس از دستشان خارج نمی شود. http://cdn.icana.ir/d/019/201608103746981196.jpg ریشه,کن,کردن,فساد,و,رانت,در,گرو,واقعی,کردن,قیمت,ها/,کمک,و,نظارت,دولت،,قیمت,ها,را,پایین,نگه,نمی,دارد Icana

علی ابراهیمی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه تاکنون اجازه داده نشده رقابت واقعی در کشور شکل بگیرد، افزود: نحوه حمایت ها به صورت تزریق ارز و از طریق مصوباتی که در شورای عالی اقتصاد یا ستاد تنظیم بازار انجام می شده، به شکلی بوده که رقابت واقعی در کشور شکل نگیرد.

انتقاد از سیاست های دولت

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از سیاست های دولت در زمینه حمایت بی محابا از برخی صنایع از جمله صنایع خودرو و اعلام قیمت قطعی برای اقلامی که دخالتی در تولید آن ها نداشته، تصریح کرد: در برخی مواقع دولت روی اقلامی قیمت قطعی تعیین کرده که دخالتی در تولید آن نداشته؛ مثل محصولات کشاورزی یا حتی تعدادی از محصولات صنعتی.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان در زمینه دسترسی به بازار خارج از کشور، گفت: به دلیل اینکه دسترسی به بازار خارج از کشور برای تولیدکنندگان محدود است، آن ها تحت تاثیر سیاست های خارجی که عمدتا هم محدود بوده مجبور می شدند برای حضور مستمر در بازار از کیفیت و حجم محصولات بکاهند.

بیشتر بخوانید:

امضاهای طلایی پشت رانت ها/دولت باید حمایت از مصرف کننده را در دستور کار قرار دهد

فساد و رانت موازی با وجود قیمت های غیرواقعی

وی فساد و رانت را همواره موازی با وجود قیمت های غیرواقعی دانست و تاکید کرد: در کنار قیمت های غیرواقعی حتما فساد و رانت مستتر است. شاید بتوان گفت بسیاری از دولت ها که به این صورت مدیریت می کنند بدشان نمی آید همه چیز تحت کنترلشان باشد؛ چراکه در این صورت همه بخش ها را همراه و تابع خود می کنند و باعث می شوند بخش خصوصی رشد نکند و نتواند در بازارهای جهانی حضور قوی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اشاره کرد: هر بخشی که نتواند رقابت واقعی انجام دهد، قوی هم نخواهد شد و اگر قرار باشد فساد اقتصادی، رانت و تبعیض را ریشه کن کنیم، باید قیمت ها واقعی شوند. وقتی فضای رقابت سالم باشد و مسیر ویژه ای برای عده ای تعریف نشود، کسانی که توانمند و تلاشگرند، موفقند و کسانی هم که تلاش نمی کنند، عقب می مانند. هیچ کشور توسعه یافته ای را پیدا نمی کنید که قیمت ها در آن کشور واقعی نباشد.

واقعی کردن قیمت ها؛ جراحی اقتصادی

ابراهیمی، حرکت در جهت واقعی کردن قیمت ها را یک جراحی اقتصادی دانست و اضافه کرد: چون این حرکت یک جراحی اقتصادی است، طبعا عوارضی هم دارد که از جمله آن افزایش مقطعی قیمت برای مصرف کنندگان است. این افزایش قیمت در دوره ای ممکن است به قشر کم درآمد فشار وارد کند که دولت برای کم شدن این فشار می تواند با روش ارایه کارت اعتباری و نه صدور حواله به مصرف کنندگان، آنان را مورد حمایت قرار دهد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: چون کشور ما جزو کشورهایی است که هم درآمد نفتی و هم درآمد از طریق مواد معدنی را دارد، این امکان برایش فراهم است که بتواند مردم را با این روش حمایت کند؛ در واقع با واقعی کردن قیمت ها چون درآمد دولت هم افزایش پیدا می کند، قادر است با این روش به مردم کمک کرده و باعث شود سرمایه آنان به صورت غیرمحسوس از دستشان خارج نشود.

کمک و نظارت دولت، قیمت ها را پایین نگه نمی دارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان معتقد نیستم که کمک ها و نظارت دولت، قیمت ها را پایین نگه می دارد و این نظریه ابدا درست نیست. برای مثال دولت با ممنوع کردن صادرات شیرخشک و یا دادن حواله و ... نمی تواند مشکلات را حل کند؛ بلکه باید با ایجاد فضای رقابت سالم در جهت رشد اقتصاد حرکت کند./

پایان پیام

 

    

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000