هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مرکز پژوهش‌های مجلس:

برنامه‌های پنج‌ساله توسعه باید شامل اهداف و متناسب با سند چشم‌انداز باشند

سرویس صحن
**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارتباط کمی و کیفی بین سند چشم‌انداز، برنامه پنجم و بودجه‌های سنواتی را بررسی کرد.
یکشنبه 22 شهریور 1388 ساعت 13:26

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، ‌دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز با اعلام این مطلب که بند 33 سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران «برقراری ارتباط کمی و کیفی میان برنامه پنج ساله و بودجه‌های سالیانه با سند چشم‌انداز را با رعایت شفافیت و قابلیت نظارت» مورد تاکید قرار داده است، افزود: تحکیم ارتباط کیفی و کمی بین سند چشم‌انداز، برنامه‌های پنج ساله و بودجه‌های سنواتی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. حلقه واسط بین سند چشم‌انداز و برنامه‌های پنج ساله در تعریف «اهداف» آنها و حلقه واسط بین برنامه‌های پنج ساله و بودجه‌های سنواتی در چارچوب منابع و مخارج مالی «برنامه‌های عملیاتی» نهفته است. چارچوب میان مدت منابع و مصارف ، ساختار اصلی برنامه‌های توسعه را تشکیل می‌دهد و بدون آن برنامه‌های توسعه کارایی لازم را نداشته و مواد آن تبدیل به احکامی غیر قابل اجرا می‌شود به طوری که اعتبار برنامه‌ریزی از بین می‌رود.
مرکز پژوهشها افزود: در سایر کشورها برای برقراری بین برنامه‌ریزی به سیاستگذاری و بودجه‌ریزی از یک الگوی مفهومی تحت عنوان «چارچوب میان مدت بودجه» استفاده می‌کنند. این الگو با توجه به شرایط سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و اداری هر کشور چارچوبی را برای هماهنگی بین برنامه و بودجه ایجاد می‌کند. در میان مدت دست‌یافتن به هدف بند 33 سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه نیازمند ایجاد چنین الگویی است، اما برای برنامه پنجم توسعه در مرحله کنونی پیشنهاد شده است تا دولت در قالب ارائه اسنادی از قبیل تطبیق اهداف سند چشم‌انداز و اهداف برنامه پنجم توسعه، چارچوب اقتصاد کلان کشور در طی برنامه و منابع و مصارف برنامه به تفکیک هر یک از حوزه‌های بخشی و فرابخشی و بسته‌های اجرایی حداقل شرایط لازم را برای ایجاد هماهنگی بین برنامه پنجم توسعه و بودجه‌های سنواتی فراهم آورد.
این گزارش می‌افزاید: برنامه‌های پنج ساله توسعه باید شامل اهداف و الزامات متناسب با سند چشم‌انداز وطول زمان باشند. همچنین در برنامه‌های پنج ساله توسعه اهداف باید مشخص‌تر و تا حد امکان کمی باشند. به علاوه برنامه‌های پنج ساله باید حاوی الزامات و اقدامات عملیاتی نیل به اهداف آن نیز باشند و هزینه یا سرمایه‌گذاری سالیانه مورد نیاز برای اجرای این الزامات و اقدامات عملیاتی (برنامه‌های عملیاتی) برای طول دوره برنامه پنج ساله در آن برآورد شده باشد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000