روز مجلس
1388/06/22 17:42:00
سرویس فرهنگی
از سوی مرکز پژوهش های مجلس

عملکرد میراث فرهنگی و گردشگری در برنامه چهارم توسعه بررسی شد

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در طول سالهای برنامه چهارم توسعه را بررسی کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز با بررسی عملکرد میراث فرهنگی و گردشگری در برنامه چهارم خاطرنشان ساخت که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری انطباق مفهومی و عملیاتی بین سیاست‌های ابلاغی و مواد برنامه چهارم، سیاست‌های در نظر گرفته شده در سند ملی توسعه بخش فرهنگی، شاخص‌های برنامه‌ای این حوزه و نیز عناوین برنامه‌های بودجه آن وجود ندارد و در نتیجه آنچه اتفاق افتاده هر چند در راستای توجیه یا تفسیر فعالیت‌ها توسعه‌ای به نظر می‌رسد،‌ ولی در واقع هزینه‌کردن بودجه‌های سالیانه برای انجام وظایف اساسنامه‌ای و قانون تشکیل سازمان بوده است. بنابراین مشخص نیست که اگر سه برنامه توسعه‌ای دیگر ، با همین اشکالات تدوین شوند، آیا کشور خواهد توانست در سال 1404 ، در حوزه فرهنگی و گردشگری ، به مقام اول در منطقه برسد یا نه؟
مرکز پژوهشها افزود: مقاومت دستگاه‌ها در واگذاری امور تصدیگری و خصوصی‌سازی شرکت‌های قابل واگذاری و عدم بهره‌گیری از مشارکت و توانمندی بخش خصوصی، از موانع توسعه همه جانبه در کشور هستند که این موضوع ریشه در ضعف کارشناسی دستگاه‌ها و تغییرناپذیری فرهنگ مدیریت در کشور دارد.
این گزارش می‌افزاید: اگر سیاق برنامه‌نویسی در برنامه پنجم تغییر نکند و اگر نحوه کارشناسی در سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری، رویکرد حفظ وضع موجود را در خود تغییر ندهد، در برنامه پنجم نیز امیدی به دستیابی به اهداف کلان توسعه در سند چشم‌انداز در این حوزه وجود نخواهد داشت.
دربخش دیگری از این گزارش آمده است: گزارش‌های رسمی منتشر شده از سوی دولت در خصوص ارزیابی عملکرد برنامه چهارم حکایت از آن دارد که این سازمان (میراث فرهنگی و گردشگری) در انجام وظایف خود موفق بوده است، ولی بررسی عملکرد این بخش نشان می‌دهد که نه تنها برنامه تدوین شده در این حوزه، هم سویی کامل با سند چشم‌انداز نداشته است، بلکه در بسیاری از امور مربوط به این سازمان،‌ گزارش رسمی توسط دولت ارائه نشده است. مانند وضعیت شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی که اعتبارات عمرانی گردشگری این سازمان را هزینه می‌کند و یا میزان واگذاری امور تصدی سازمان، بر اساس تکلیف ماده 136 قانون برنامه.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet