آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
آزادی‌خواه با اشاره به محتوای کتاب لهوف:

"آه‌هاى سوزان بر کشتگان بیابان" شرحی از قیام امام حسین(ع)

سرویس فرهنگی
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس کتاب "لهوف علی قتلی الطفوف" را شرح قیام امام حسین(ع) از حرکت ایشان از مدینه، حوادث روز عاشورا تا بازگشت اسرا به وطن معرفی کرد.
چهارشنبه 25 مهر 1397 ساعت 17:10
"آه‌هاى سوزان بر کشتگان بیابان" شرحی از قیام امام حسین(ع) سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس کتاب "لهوف علی قتلی الطفوف" را شرح قیام امام حسین(ع) از حرکت ایشان از مدینه، حوادث روز عاشورا تا بازگشت اسرا به وطن معرفی کرد. http://cdn.icana.ir/d/019/201810107609832880.jpg "آه‌هاى,سوزان,بر,کشتگان,بیابان",شرحی,از,قیام,امام,حسین(ع) Icana

احد آزادی‌خواه  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از کتاب "لهوف" به‌عنوان آخرین اثری که به مطالعه نشسته است یاد کرد و در توصیف این کتاب، گفت: کتاب "لهوف علی قتلی الطفوف" به معنای "آه‌هاى سوزان بر کشتگان بیابان" اثر رضی‌الدین علی بن موسی بن جعفر ملقب به سید ابن طاووس از علمای بزرگ شیعه در قرن هفتم هجری قمری است. این عالم زاهد که او را را مستجاب الدعوه و آگاه از اسم اعظم دانسته‌اند، کتاب فوق را پیرامون شرح قیام امام حسین(ع) از حرکت ایشان از مدینه، حوادث روز عاشورا تا بازگشت اسرا به وطن نگارش کرده است.

از نظر علما  کتاب لهوف جزء مستندترین کتاب‌های تاریخی است چراکه مرز و ترکیب میان احساس و تعقل را رعایت کرده است.

لهوف مرز و ترکیب میان احساس و عاطفه و تعقل را رعایت کرده است

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی کتاب "لُهوف" را یکی از منابع مهم و کهن از واقعهٔ عاشورا و مرجعی از مجموع کتب تاریخ عاشورای امام حسین(ع) معرفی کرد و افزود: از نظر علما این کتاب جزء مستندترین کتاب‌های تاریخی است که می‌تواند اتفافات واقعی عاشورا را به خواننده منتقل کند چراکه مرز و ترکیب میان احساس، عاطفه و تعقل را رعایت کرده است.

وی ادامه داد: این کتاب شامل وقایع قبل و بعد از عاشورا و در بردارنده گفته‌ها، سخنرانی‌ها و احدایث امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و حضرت زینت(س) است.

فردی با تفکر من هرگز با یزید بیعت و مذاکره نخواهد کرد/آموزش نوع سیاست‌ورزی در اسلام

آزادی‌خواه به وجه تمایز این کتاب با دیگر آثاری که در حوزه واقعه عاشورا تدوین یا نگارش شده‌اند اشاره کرد و گفت: جملاتی که از امام حسین(ع) در این کتاب نقل شده مخاطب را به فکر فرو برده و جذب خود می‌کند، به عنوان مثال در حوزه سیاست و تحلیل و برداشت‌های آزاد از عاشورا متفاوت است چراکه برخی‌ها برداشت "فرهنگ جهاد و مبارزه" و برخی دیگر "فرهنگ مذاکره" از عاشورا دارند اما در این کتاب به نقل از امام حسین(ع) نوشته شده است؛ "فردی با تفکر من هرگز با یزید بیعت و مذاکره نخواهد کرد" بنابراین مقتل امام حسین(ع) می‌تواند نوع سیاست‌ورزی در اسلام را به مسئولان و مسلمان آموزش دهد.

نرم‌نگاری، استفاده از اشعار و ساختار داستانی در این کتاب

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: در این کتاب علاوه بر شیوه نرم‌نگاری از اشعار نیز استفاده شده و ساختار داستانی کتاب بر جذابیت آن افزوده است. این شاخصه‌ها الگویی برای نویسندگان دوره‌های بعدی مانند کتاب "روضة‌الشهدا" شده است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000