روز مجلس
1388/06/24 09:53:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

نقش کم رنگ بانک مرکزی در تصمیم‌گیری‌های مالی و پولی

**سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح عملکرد سه سال گذشته بانک مرکزی گفت: نقش بانک مرکزی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به امور بانک‌ها، کم رنگ بوده است.

"محمدرضا خباز" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: باید دید بانک مرکزی چه شرایطی برایش به وجود آمده و این شرایط بانک مرکزی را به چه واکنش‌هایی رسانده است؟ به این معنا که بانک مرکزی به عنوان ناظر بر بانک‌ها و به عنوان دستگاهی که ارزش پول ملی را برعهده داشته باشد در طی سه سال گذشته در تصمیم گیری‌ها یا نقش نداشته یا دارای نقش کم رنگی بوده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: بنابراین تصمیمات اقتصادی که دولتمردان می‌گرفتند چون با موافقت بانک مرکزی همراه نبود یکدفعه بانک‌ها را با چالش بسیار سنگینی روبرو کرد که هنوز هم که هست این چالش ادامه دارد.

نماینده کاشمر گفت: رئیس کل بانک مرکزی وقت به دلیل اینکه کشور با یک تورم زاید الوصفی روبرو می‌شد و از طرفی هم با ارائه وام‌های بدون پشتوانه برگشت وام، روبرو شده بود دستور توقف در دادن تسهیلات را به بانک‌ها صادر کرد.

وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی به بانک‌ها بخشنامه کرد که اگر قرار است تسهیلاتی ارائه شود دیگر به حساب بانک مرکزی دست درازی نکنید از منابع داخلی خود هر میزان که می‌خواهید وام بدهید ولی چون حساب شما در نزد بانک ملی قرمز شده این حساب قرمز شده قابل ادامه دادن نیست و نمی‌شود وام داد.

وی افزود: این مساله باعث شد که بانک‌ها با مسدود شدن اعتبارات از سوی بانک مرکزی روبرو شدند و خودشان هم اعتبار پرداخت تسهیلات نداشتند عملا بانک‌ها به مشتریان جواب منفی می‌دادند.

خباز تصریح کرد: اتفاق مهمتر دیگری که افتاد این بود که معوقه‌ها در حال حاضر به 48 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی توضیح داد: افرادی که وام گرفته‌اند عده زیادی تسهیلات خود را بازپرداخت نمی‌کردند و روز به روز معوقات افزوده‌تر می‌شد این اتفاق زمانی که رخ داد اگر بانک مرکزی این تصمیم را نمی‌گرفت امروز هم تورم چندین برابر شده بود و هم بانک‌ها دیگر توان مقاومت در برابر این نوسانات را نداشتند بنابراین تصمیمی که توسط آقای طهماسبی گرفته شد، در زمان خودش شجاعانه بود.

خباز خاطرنشان کرد: اگر چه نباید این تصمیم شجاعانه ابلاغ می‌شد ولی تصمیم درستی بود و بانک‌ها را از گرفتاری‌ها و چالش‌های بعدی نجات داد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه در آن زمان بانک مرکزی تصمیم درستی گرفته است گفت: آن تصمیم به دلیل تصمیمات نادرستی بود که قبلا گرفته بودند و بیش از حد توان از بانک‌ها تسهیلات خارج شده بود.

نماینده کاشمر افزود: آنچه مهم است این می‌باشد که در آن مقطع زمانی بانک مرکزی اقدامات خود را درست انجام داد هر چند که با رکود تولید روبرو شدیم، بدین معنا که بانک‌ها که باید سرمایه در گردش در اختیار دستگاه‌های تولیدی قرار می‌دادند این کار را نکردند و بلکه افرادی را که سرمایه در گردش داشتند زمانی که به بانک‌ها ارائه کردند باز مجدد به آنها داده نشد و آن تصمیمات در مجموع ما را با رکود در صنعت و تولید روبرو کرد.

وی گفت: در شهرک‌های صنعتی حدود 40 درصد از شرکت‌های تولیدی به صورت خوشبینانه مشغول به کار هستند و بقیه با رکود سنگینی روبرو هستند.

خباز گفت: در حال حاضر نتیجه تصمیمات قبلی دولتمردان و بانک مرکزی در مجموع ما را با یک رکود در تولید و شرکت‌های تولیدی مواجه کرده است و می‌بینیم که روز به روز تعداد زیادی از کارخانه‌ها کارگران خود را اخراج می‌کنند و برخیل بیکاران افزوده می‌شود و وزیر کار جدید در روز رای اعتماد رسما اعلام کرد که بیکاری در کشورمان در حد 5/22 درصد است همین آماری که هر روز آقایون می‌گفتند 10 الی 12 درصد است.

خباز همچنین در مورد اصلاح قانون بانکی گفت: دولت برا برنامه‌ای که در دستور خود دارد، 7 محور را پیگیری می‌کند، این 7 محور عبارتند از اصلاح امور بانکی، بدین معنا که بانک‌ها باید ساماندهی شوند، این ساماندهی بانک‌ها حتما احتیاج به لایحه دارد.

وی افزود: پیش نویس دو الی سه لایحه را ما (کمیسیون اقتصادی) در جلسه‌ای که چندی پیش وزیر اقتصاد دعوت کرده بود، وزیر اقتصاد چندی پیش در جلسه‌ای، پیش نویس دو الی سه لایحه مبنی بر اصلاح امور بانکی و دیگری اصلاح امور گمرکی را آماده کرده و در آستانه ارائه به دولت برای اظهار نظر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز ارائه کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet