هدر اصلی
1388/06/24 16:43:00
سرویس صحن
در نامه‌ای به رییس جمهور

137 نماینده خواستار حمایت دولت از پسته کاران استان کرمان شدند

**۱۳۷ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهوری اسلامی خواستار اقدامات حمایتی دولت از پسته کاران استان کرمان شدند.

به گزارش خانه ملت، در نامه این نمایندگان به محمود احمدی‌نژاد" آمده است: صنعت پسته استان کرمان با تولید سالیانه بیش از 250000 تن به عنوان یکی از پشتوانه‌های بسیار حیاتی صادرات غیر نفتی کشور به حساب می‌آید. همه ساله بخش‌های وسیعی از زمین‌ها و باغات این استان به زیر کشت این محصول می‌رود؛ به گونه‌ای که کشت پسته به عنوان یکی از مهمترین اشکال اشتغال اهالی این استان به شمار می‌رود.

نمایندگان در نامه خود افزوده‌اند: متاسفانه در سالیان اخیر و به علت خشکسالی‌ها و سرمازدگی‌ باغات پسته، ضمن وارد آمدن ضرر و زیان فراوان به کشاورزان، وضعیت صادرات این محصول و بازارهای بین‌المللی آن نیز با خطراتی جدی مواجه گردیده است.

در ادامه این نامه امضا کنندگان در خصوص پشتیبانی از کشاورزان این محصول استراتژیک خواستار اقدامات حمایتی دولت از پسته کاران استان کرمان شده‌اند و در این راستا اقدامات زیر را پیشنهاد داده‌اند:

اول: تصویب حداقل 250 میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات لازم جهت پشتیبانی بازرگانان و تجار پسته در بخش صادرات؛

دوم: تامین بودجه‌ای جهت پرداخت به صادرات پسته بابت مابه التفاوت نرخ تورم داخلی و ثابت بودن نرخ ارز سالانه به دلیل تورم حدود بیست درصدی در کشور و ثابت بودن قیمت پسته در خارج از کشور؛

سوم: اجرایی کردن بند کمک‌های مستقیم سازمان توسعه تجارت به صادر کنندگان در بسته حمایتی پسته (اجرایی شدن آن قبل از شروع فصل جدید)؛

چهارم: مساعدت و کمک مالی بیشتر جهت احداث پایانه‌های صادراتی پسته کشور در استان کرمان؛

پنجم: گنجاندن بسته حمایتی از پسته در برنامه پنجم توسعه؛

ششم: اجرایی شدن مصوبه هیات دولت در سفر کرمان در مورد انتقال آب حوزه به حوزه.

در پایان این نامه نمایندگان خاطرنشان ساخته‌اند: بدیهی است در صورت بذل توجه به مشکلات و معضلات این صنعت و تلاش برای رفع موانع، به حول و قوه‌الهی در‌آینده شاهد تحولات عظیمی در این بخش خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet