هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
بنیادی:

شهرداری‌ها و وزارت بهداشت برای امحای پسماند پزشکی باید به تفاهم برسند

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:با توجه به آسیب زایی پسماندهای پزشکی انتظار می رود معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی و عزیزان شهرداری در هر شهرستانی جلساتی برگزار کنند و هر چه سریعتر به تفاهماتی میان خودشان برسند تا از آسیب‌های آن بکاهند.
سه‌شنبه 8 آبان 1397 ساعت 09:04
شهرداری‌ها و وزارت بهداشت برای امحای پسماند پزشکی باید به تفاهم برسند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:با توجه به آسیب زایی پسماندهای پزشکی انتظار می رود معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی و عزیزان شهرداری در هر شهرستانی جلساتی برگزار کنند و هر چه سریعتر به تفاهماتی میان خودشان برسند تا از آسیب‌های آن بکاهند. http://cdn.icana.ir/d/019/201611106633562598.jpg شهرداری‌ها,و,وزارت,بهداشت,برای,امحای,پسماند,پزشکی,باید,به,تفاهم,برسند Icana

بهروز بنیادی، در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت درباره مشکلات پیش آمده بر سر امحای پسماندهای بیمارستانی گفت: این پسماندها و عدم امحای درست زباله ها در برخی از مراکز درمانی تاثیر بسیاری بر انتقال بیماری‌های مختلف دارد. بر همین اساس معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به نوعی سیاست گذار اصلی درباره فعالیت بیمارستان‌ها و درمانگاه‌هاست در این زمینه باید ورود جدی داشته باشند.

مشکل اصلی امحای پسماند بیمارستانی در مطب‌ها و مراکز تزریقات سرپایی است

وی با بیان اینکه برای امحای زباله‌های بیمارستانی به دستگاه‌های ویژه ای نیاز است، تصریح کرد: انتظار می رود که  بیمارستان‌های ما به دستگاه زباله سوز پلاسما یا حداقل دستگاه اتوکلاو مجهز باشند. چنانچه برخی از بیمارستان‌ها چنین امکاناتی را دارند و چنین کاری را انجام می‌دهند.

بنیادی در ادامه افزود: مشکل اصلی ما در امحای پسماند پزشکی مربوط به مطب‌های سرپایی و تزریقات سرپایی است.

شهرداری‌ها و نظام پزشکی برای حل مشکل پسماند پزشکی به تفاهم برسند

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه شهرداریها برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی با مشکلاتی مواجه هستند گفت: بر همین اساس در فضای مجازی نیز بارها اخباری مربوط به بحث میان نظام‌پزشکی و شهرداری ها در رابطه با نحوه جمع آوری این پسماندها، نحوه دریافت عوارض و امحای آن منتشر شده است.

نماینده مردم کاشمر،بردسکن،خلیل آباد در مجلس دهم تاکید کرد: با توجه به آسیب زایی این پسماندها و آلایندگی بالا در صورت رهاسازی در محیط، انتظار می رود هر چه سریعتر معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  و  سازمان نظام پزشکی و عزیزان شهرداری در هر شهرستانی جلساتی برگزار کنند و به تفاهماتی میان خودشان برسند تا از آسیب‌های آن بکاهند. در حال حاضر وجود اختلافات میان این دستگاه ها موجب شده امحای زباله های بیمارستانی با مشکل روبرو شود.

وظایف دستگاه ها درباره مدیریت پسماند مشخص است

بنیادی با اشاره به قانون مدیریت پسماند گفت: ما از لحاظ قانونی، «قانون مدیریت پسماند» را داریم که بر اساس آن وظایف هر دستگاه مشخص است. به طور کلی وظیفه جمع آوری زباله‌ها بر عهده شهرداری است اما درباره پسماندهای پزشکی و ویژه  بر مبنای قانون مذکور خود تولید کننده نیز باید در امحای زباله نقش ایفا کند. چنانچه طبیعتا درباره این پسماندها حلقه اول فعالیت مربوط به خود بیمارستان هاست که باید زباله ها را تفکیک کنند و در صورت وجود دستگاه  امحای زباله این کار را نیز تا حد مشخصی انجام دهند.

وی در ادامه افزود: زباله های بیمارستانی باید در ظرف‌های مخصوص جمع‌آوری شود و اینگونه نیست که در هر ظرفی بتوان آن را قرار داد. این ظرف ها به گونه ای است که در جابه جایی و حمل و نقل نباید آسیب ببینند. باز شدن و پاره شدن ظرف زباله بیمارستانی بسیار متفاوت با زباله خانگی است و نگرانی بسیاری را به همراه دارد اما در نهایت ما امیدواریم شوراهای شهر وشهرداری‌ها در این زمینه حداکثر همکاری را داشته باشند و مسئولیت بپذیرند.

بیمارستان‌ها به دستگاه های زباله سوز مجهز شوند

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه امحای پسماند پزشکی در گذشته در تعداد قابل توجهی از بیمارستان ها با دستگاه اتوکلاو انجام می‌شد، تصریح کرد: پس از آن در نهایت زباله‌ها را دفن می کردند، اما به دلیل آلایندگی زیست محیطی چارچوبهای آن تغییر کرده است و انتظار می‌رود دستگاه‌های زباله سوز پلاسما که آلایندگی حداقلی دارند در بیمارستان‌ها برای انجام این کار مورد استفاده قرار گیرد.

طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر عدم بیخطر سازی پسماند‌های پزشکی و اختلاط آنها با سایر پسماندها و زبالهها برای جمع آوری توسط شهرداری‌ها در نقاط مختلف کشور از جمله آذربایجان شرقی و تهران منتشر شده است؛ که بنابر آمار مخاطرات بالای این پسماندها برای سلامت مردم رسیدگی هر چه سریعتر به آن ضروری است.

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000