هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانه ملت راهکارهای مقابله با تحریم های جدید را بررسی کرد

" تاب آوری اقتصادی " سپردفاعی ایران برابر تحریم

سرویس اقتصادی
تغییر رویکرد کشورها در مقابل شوک های خارجی نظیر تحریم همواره باعث افزایش "تاب آوری اقتصادی" شده است به گونه ای که آثار جانبی تحریم های خارجی را به حداقل برساند ، چنین رویکردی در کشورهایی نظیر روسیه ،هندوستان و پاکستان که تجربه تحریم های بین المللی دارند باعث تغییر هارمونی اقتصادی و چرخش های خلاقانه در تجارت ،دیپلماسی اقتصادی ،پیمان های پولی و بهبود فضای کسب و کار شد و توانست به عنوان سپردفاعی ، بموقع تحریم های خارجی را به موج هایی کم اثر تبدیل کند.
یکشنبه 13 آبان 1397 ساعت 10:20
" تاب آوری اقتصادی " سپردفاعی ایران برابر تحریم تغییر رویکرد کشورها در مقابل شوک های خارجی نظیر تحریم همواره باعث افزایش "تاب آوری اقتصادی" شده است به گونه ای که آثار جانبی تحریم های خارجی را به حداقل برساند ، چنین رویکردی در کشورهایی نظیر روسیه ،هندوستان و پاکستان که تجربه تحریم های بین المللی دارند باعث تغییر هارمونی اقتصادی و چرخش های خلاقانه در تجارت ،دیپلماسی اقتصادی ،پیمان های پولی و بهبود فضای کسب و کار شد و توانست به عنوان سپردفاعی ، بموقع تحریم های خارجی را به موج هایی کم اثر تبدیل کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201606105759453688.jpg ",تاب,آوری,اقتصادی,",سپردفاعی,ایران,برابر,تحریم Icana

 

از روز دوشنبه ضرب العجل ترامپ برای شروع تحریمهای اقتصادی علیه کشورمان آغاز می شود تحریم هایی که از همان مرداد ماه کلید آن زده شده و شاید از هفته جاری بوق و کرنای آن بیشتر شود ؛اما اقتصاددانان معتقدند باید ایران با تجربه چند ماه فشار بحران های اقتصادی وارد آمده عزم خود را برای اتخاذ سیاست و زره های اقتصادی به منطور تاب آوری اقتصادی روشن و با بخش خصوصی برای مقابله با تحریم در پشت یک میز قرار گیرد.

مدیریت ارزشناور از شوک تحریم می کاهد

کامران ندری اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، معتقد است : تجربه بحران اقتصادی در سال 2008 نشان می دهد دو دسته از کشورها با سریز مشکلات روبرو شدند، نخست دسته ای که مجموع واردات و صادرات آنها نسبت به تولید نااخالص ملی در درجه بالایی قرار داشت مثل تایوان و سنگاپور و بخشی دیگر نظیر ایران که وابستگی غیرقابل انکاری به صادرات نفتی خود دارد.

وی می افزاید : با وجود آنکه کشورهای دسته نخست به ویژه سنگاپور توانست با چرخش سیاست های اقتصادی و توجه به منابع توسعه پایدار در حوزه های شهر هوشمند و سایبر مبدل یه الگوهای جهانی شود اما متاسفانه ایران به رغم شوک حدود 10 سال گذشته همچنان وابستگی خود را به صادرات نفت حفظ کرده است.

ندری خاطر نشان می کند : نقش پررنگ طلای سیاه در اقتصاد ایران شاید مهمترین شوک تحمیلی به اقتصاد ایران باشد ،که باید با چرخش ایران به سمت سایر کشورها نظیر چین و هندوستان مورد بررسی قرار گیرد.

این استاددانشگاه معتقد است: پس از تحریم های نفتی مهمترین کانال اثرگذاری بر اقتصاد ایران را باید در بخش ارزی جستجو کرد، کاهش درآمدهای ارزی دولت از یک سو می تواند زمینه ساز شوک های اقتصادی باشد و از سوی دیگر کاهش دسترسی کشورمان به ارزهای ناشی از صادرات در شرایط تحریم شوک ارزی را به بخش اصلی اقتصاد کشورمان منتقل خواهد کرد .

وی در پاسخ به این سوال که راهکار مقابله با شوک ارزی چیست ،می گوید: شاید نتوان نسخه ارزی مشخصی به عنوان واکسن ارزی پیشنهاد کرد ،اما عدم تاکید بر تثبت نرخ ارز و" ارزشناور" می تواند تا حدودی راهگشا باشد، به نحوی که ارزش پول ملی حفظ شود.

تاب آوری اقتصادی که توام با رویکرد سیاسی که اثرشوک های خارجی را به حداقل می رساند، مهمترین زره اقتصادی کشورهای تحت تحریم است، که باید در دستورکار قرار گیرد ، تاب آوری به گفته کارشناسان اقتصادی از روش های خلاقانه برای استحکام بخشی اقتصادی ساتع می شود.

چرخش تجاری ایران لازمه عبور از تحریم

غلامرضا مصباحی مقدم ؛  کارشناس اقتصادی  و عضومجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،  می گوید:تاب آوری اقتصادی به عنوان یک دیپلماسی به شمار می رود که در شرایط تحریم می تواند  به منزله یک سپر دفاعی محسوب می شود و می تواند برگرفته از تجربیات سایر کشورها باشد.

وی می افزاید: هندوستان در دهه 90 پس از تحریم های هسته ای چرخش تجاری را در دستور کار قرار داد و به سمت آسیای میانه و چین متمایل شد ، همچنین روسیه نیز در 2010 و در مواجه با تحریم های آمریکا شرکاری تجاری خود را تغییر داد ، بررسی ها نشان می دهد کشورها واکنش های مختلفی در قبال تحریم دارند و سطوح وفاداری آنها به تحریم ها متفاوت است ،لذا به نظر می رسد توسعه تجارت با کشورهایی نظیر چین ،ترکیه ، هندوستان و روسیه  بتواند چشم انداز مناسبی از تعامل تجاری برای ایران را رقم بزند.

 

بخش خصوصی رکن تاب آوری اقتصادی است

 

وی معتقداست : قرار دادن مشوق ها مثل تخفیفاتی در قیمت ، نحوه برگشت پول می تواند انگیزه سایر کشورها را برای ادامه همکاری با ایران ترغیب کند، به ویژه آنکه برخی از این کشورها قدرت چانه زنی قابل توجهی برای دریافت معافیت های مالیاتی از آمریکا برخوردارهستند.

این اقتصاددان همچنین تصریح می کند : استفاده ازظرفیت بخش خصوصی مهمترین رکن افزایش تاب آوری اقتصادی است ،اجرای اصل 44 قانون اساسی به معنای تام کلمه و همچنین تلاش دولت برای بهبود فضای کسب و کار مهمترین اقدام دولت خواهد بود.

 

مصباحی مقدم همچنین می افزاید: بعد دوم تحریم ایران نظامم مالی و مشخصا نظام بانکی است ، اما روند نظام مالی ایران در دوره پسابرجام نشان دا  پیش از آنکه تحریم های بین المللی متوجه ایران باشد نظام بانکی  ایران نیازمند اصلاحات ساختاری است که باید در دستور ار قرار گیرد به گونه ایکه بانک های ایران بجای سیستم بیزنس و دلالی به سرمایه گذاری در تولید بازگردند.

این نماینده مجلس در دوره نهم همچنین تاکید کرد: استفاده از پیمان های دو جانبه پولی می تواند با کشورهایی نطیر روسیه ، پاکستان ، کره جنوبی ، تایوان ،امارات ،ترکیه و  کره جنوبی که هم اکنون بیشترین مراودات اقتصادی با ایران را دارند راهگشا باشد.

 

توجه به تولید  ،کنترل قاچاق و توقف رانت بازی

 

یکی دیگر از ارکان تحریم متوجه بخش تولید است، که به نوعی قربانی تحریم شمرده شده و دسترسی به مواد اولیه را برای تولیدکنندگان سخت تر می کند.

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون  برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، می گوید: اتخاذ سیاست هایی که بتواند موتور  تولید را در داخل کشور داغ نگه دارد ضروری است ف لذا توجه به تولید کالاهایی که کمترین وابستگی به واردات داشته و جمعیت شاغل قابل توجهی را در خود گنجانده اند باید در دستور کار قرار گیرد ، شاید بتوان گفت صنایعی نظیر تولیدمصالح ساختمانی با پایه تولیدات داخلی ، صنایع غذایی و صنعت مبلمان از مهمترین آنهاست که باید دولت سیاست فعالی را در مقابل آنها اتخاذ کند.

وی همچنین تایکد می کند: مبارزه با قاچاق از مهمترین رویکردهایی است که می تواند از تضعیف تولید داخلی جلوگیری کند و زمینه خروج ارز از کشور را متوقف نماید ،لذا مبارزه با قاچاق کالا و رانت خواری برای افزایش تاب آوری اقتصادی رکن اساسی است ، نظارت بر مرزها و همچنین کنترل شبکه های اجتماعی که مهمترین بستر فروش قاچاق کالا به شمار می روند از دیگر اه حلهای ایران برای مبارزه با شرایط تحریم است.


 


پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار