هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

توضیحات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره توئیت سخنگوی شورای نگهبان پیرامون CFT

سرویس سیاسی
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به 22 ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT، گفت: استفاده از واژه لیست سیاه مربوط به آخرین شرط مجلس در این لایحه و در ارتباط با FATF است.
شنبه 19 آبان 1397 ساعت 17:09
توضیحات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره توئیت سخنگوی شورای نگهبان پیرامون CFT رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به 22 ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT، گفت: استفاده از واژه لیست سیاه مربوط به آخرین شرط مجلس در این لایحه و در ارتباط با FATF است. http://cdn.icana.ir/d/019/201807101953045141.jpg توضیحات,رئیس,کمیسیون,امنیت,ملی,مجلس,درباره,توئیت,سخنگوی,شورای,نگهبان,پیرامون,CFT Icana

حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح توئیت سخنگوی شورای نگهبان درباره ایراد گرفته شده به لایحه CFT و دلیل استفاده از واژه لیست سیاه، گفت: شورای نگهبان 22 ایراد به لایحه CFT گرفته که بخشی از آنها مربوط به ابهامات و برخی خلاف قانون اساسی شمرده شده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در ایرادات شورای نگهبان یک توضیح کلی بعد از ذکر بیست و دو ایراد مذکور قیده شده مبنی بر اینکه «با توجه به جمیع ایرادات به فرض غیرقابل اصلاح بودنشان، پذیرش CFT خلاف منافع ملی و خلاف موازین شرع تشخیص داده می‌شود.»

برداشت‌های متفاوت و متناقض از ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT

وی افزود: آقای کدخدایی بعد از ارسال ایرادات لایحه به مجلس اذعان داشت که شورای نگهبان حاضر به همکاری با مجلس برای رفع ایرادات لایحه CFT است، این مصاحبه با معنایی که نمایندگان از لایحه دریافت کردند، متفاوت است. در واقع برخی نمایندگان بر این باورند که متن نهایی بعد از ذکر 22 ایراد به معنای رد لایحه از سوی شورای نگهبان است اما مصاحبه انجام گرفته معنای دیگری دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:  از این رو ما در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس علاوه بر بررسی 22 ایراد، اصل موضوع را به عنوان یک ایراد کلی به بحث خواهیم گذاشت.

واژه لیست سیاه در بند آخر لایحه CFT مربوط به FATF است

واژه "لیست سیاه" در آخرین بند شروط مجلس در لایحه CFT، مربوط به FATF است؛ در این شرط آمده «اگر ایران در لیست سیاه FATF قرار گیرد، دولت نباید اسناد را به امین اسناد یعنی دبیر کل سازمان ملل متحد دهد».

فلاحت پیشه اظهار داشت: آقای کدخدایی در آخرین تویئت خود به ذکر واژه "لیست سیاه" در لایحه اشاره کرده است؛ لیست سیاه مربوط به FATF است، این واژه مربوط به آخرین حق شرط مجلس است؛ در شرط آخر آمده «اگر ایران در لیست سیاه FATF  قرار گیرد، دولت نباید اسناد را به امین اسناد یعنی دبیر کل سازمان ملل متحد دهد».

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: جمله مذکور ارتباطی با CFT ندارد و موضوع در ارتباط با FATF است، در واقع لیست سیاه در بند آخر شروط، مربوط به کشورهای غیرهمکار با FATF است که سیاست‌های تنبیهی در قبال آن اعمال می‌شود، معنای آن هم لیست‌سیاه نیست اما از این واژه برای آن استفاده شده است. از این رو شورای نگهبان به آن ایراد گرفته و چنین ابهامی در لایحه قابل رفع است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توییتی در واکنش به ایرادات مربوط به CFT در حساب توییتری خود نوشت: ‏هنگام بررسی کنوانسیون پالرمو، شورای نگهبان با ایراداتی نیز در ترجمه آن مواجه گشت و مجلس آنها را اصلاح کرد. در CFT نیز واژه لیست سیاه محل ایراد بود در حالی که در اسناد FATF چنین واژه ای وجود ندارد. اکنون باید سوال شود چگونه این مصوبات تصویب شدند؟ آیا ایرادات شورا سیاسی است یا …؟/

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000