هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رحیمی‌جهان آبادی:

روند صلح در افغانستان به نتیجه نمی‌رسد/کشورهای بیگانه تمایلی به ایجاد صلح در کابل ندارند

سرویس سیاسی
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه کشورهای بیگانه از ضعف دولت مرکزی افغانستان بهره می برند، گفت: روسیه نمی تواند جای پایی در افغانستان پیدا کند.
یکشنبه 20 آبان 1397 ساعت 14:25
روند صلح در افغانستان به نتیجه نمی‌رسد/کشورهای بیگانه تمایلی به ایجاد صلح در کابل ندارند رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه کشورهای بیگانه از ضعف دولت مرکزی افغانستان بهره می برند، گفت: روسیه نمی تواند جای پایی در افغانستان پیدا کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201701102367357177.jpg روند,صلح,در,افغانستان,به,نتیجه,نمی‌رسد/کشورهای,بیگانه,تمایلی,به,ایجاد,صلح,در,کابل,ندارند Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص برگزاری نشست صلح افغانستان، گفت: تا زمانی که خارجی ها از جمله آمریکایی ها و نیروهای نظامی ناتو در افغانستان حضور دارند صلحی رخ نخواهد داد.

کشورهای بیگانه از ضعف دولت مرکزی افغانستان بهره می برند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بی ثباتی در دولت مرکزی افغانستان زمینه حضور نیروهای نظامی در این کشور را فراهم کرده و این امر تداوم خواهد داشت، اظهار کرد: در واقع کشورهای بیگانه از ضعف دولت مرکزی افغانستان بهره می برند و خلاء حضورشان در آسیای میانه را جبران می کنند.

آمریکا تمایلی به ایجاد صلح در افغانستان ندارد

وی با اشاره به اینکه کشورهایی مانند آمریکا تمایلی به صلح در کشور افغانستان ندارند، ادامه داد: این مهم در حالیست که امروزه شاهد وجود فقر فرهنگی و اقتصادی در افغانستان هستیم از این رو تا زمانی که مولفه مذکور تغییر نیابد، افراطگرایی به عنوان معلول فقر فرهنگی و اقتصادی در این کشور رشد می کند که طالبان، داعش و گروه های تندرو دیگر از جمله دستاوردهای آن محسوب می شوند.

امروزه شاهد وجود فقر فرهنگی و اقتصادی در افغانستان هستیم از این رو تا زمانی که مولفه مذکور تغییر نیابد، افراطگرایی به عنوان معلول فقر فرهنگی و اقتصادی در این کشور رشد می کند

دولتسازی در افغانستان روند تکاملی را طی نکرده است

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ضعف حکومت مرکزی به لحاظ سیاسی-امنیتی موجب شده مرحله دولتسازی در این کشور به خوبی تکمیل نشود، تصریح کرد: در واقع امروزه شاهد حکومت باثبات و قانونمند در این کشور نیستیم لذا این ناتوانی در اعمال حاکمیت در مناطق که بافت قومی-قبلیه ای دارد زمینه ایجاد ناامنی را فراهم می کند.

امروزه شاهد رشد و توسعه مافیای قاچاق مواد مخدر در کابل هستیم

رحیمی جهان آبادی افزود: افغانستان علاوه بر مواجه با گروه های تروریستی و افراط گرا، با رشد و توسعه گروه ها و مافیای قاچاق مواد مخدر نیز روبرو است که این عوامل نیز از جمله دلایلی محسوب می شود که اجازه نیم دهد صلح و ثبات در افغانستان شکل بگیرد.

روسیه نمی تواند جای پایی در افغانستان پیدا کند

وی با اشاره به اینکه بعید به نظر می رسد روسیه بتواند جای پایی در افغانستان پیدا کند، اظهار کرد: این مهم در حالیست که امروزه چین به صورت خزنده در حال نفوذ در کابل است و در دهه های آینده شاهد جذب افغانستان به بلوک شرق و پیمان شانگهای خواهیم بود.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:  بر این اساس با توجه به سابقه ای که افغانستان از مسکو دارد، بعید به نظر می رسد نشست این کشور برای حصول توافق صلح به نتیجه مطلوب برسد./

  • بیشتر بخوانید؛

تشریح اهداف سفر دبیرکل ناتو به کابل/هدف حضور نظامی غربی‌ها در افغانستان چیست؟

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000