سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خضری:

درج پدر و مادر فرضی در شناسنامه نوزادان فاقد هویت اقدام خطرناکی است/این روش در هیچ نقطه از دنیا قابل قبول نیست

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، بابیان‌اینکه درج اسامی پدر و مادر فرضی در شناسنامه نوزادان فاقد هویت اقدام خطرناکی است که در هیچ نقطه از دنیا قابل قبول نیست، اتخاذ این تصمیم را ناشی از ضعف نظارتی دستگاه‌های متولی دانست.
یکشنبه 27 آبان 1397 ساعت 10:40
درج پدر و مادر فرضی در شناسنامه نوزادان فاقد هویت اقدام خطرناکی است/این روش در هیچ نقطه از دنیا قابل قبول نیست عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، بابیان‌اینکه درج اسامی پدر و مادر فرضی در شناسنامه نوزادان فاقد هویت اقدام خطرناکی است که در هیچ نقطه از دنیا قابل قبول نیست، اتخاذ این تصمیم را ناشی از ضعف نظارتی دستگاه‌های متولی دانست. http://cdn.icana.ir/d/019/44175.jpg درج,پدر,و,مادر,فرضی,در,شناسنامه,نوزادان,فاقد,هویت,اقدام,خطرناکی,است/این,روش,در,هیچ,نقطه,از,دنیا,قابل,قبول,نیست Icana

رسول خضری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری  خانه ملت ، در واکنش به انتشار خبری از سوی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور مبنی بر اینکه برای نوزادان فاقد هویت که نمی‌توان گفت که نامشروع متولد شده‌اند، هنگام صدور شناسنامه نام پدر و مادر فرضی انتخاب می‌شود؛ یعنی پدر و مادری که برای او در شناسنامه ثبت می‌شود، فاقد مشخصات است و صرفا نامشان در شناسنامه کودک وجود دارد، گفت: در این مورد نظارت‌ها کجا رفته است؟ اگر نوزادی در بیمارستان متولد شود که احراز هویت می‌شود و در سایر موارد نیز برای صدور شناسنامه نوزادانی که فاقد هویت هستند Paternity testing)) یا آزمایش DNA انجام می‌شود که اقدامی علمی است.

 

راهکار بهزیستی برای احراز هویت نوزادان بی‌سرپرست باید اجرا شود

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون سازمان بهزیستی متولی شناسایی کودکان فاقد هویت است که برای این اقدام نیز راهکار مشخصی وجود دارد، بنابراین تنها موردی که باید بدان توجه شود، نظارت دقیق بر این روند است، ضمن اینکه در این مورد قانون شفاف است و هیچ خلاء قانونی نیز وجود ندارد، اما نظارت‌ها قوی نیست.

وی تصریح کرد: اگر نظارت دستگاه‌های متولی همچون وزارت کشور و سازمان بهزیستی قوی شود به راحتی می‌توان روند شناسایی و احراز هویت را مدیریت کرد، ضمن اینکه بهزیستی برای درج هویت این نوزادان روش خاصی دارد که می‌طلبد در هر شرایطی به طور دقیق رعایت شود.

 

انتخاب پدر و مادر فرضی برای این نوزادان به معضل جدی تبدیل می‌شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: درج اسامی پدر و مادر فرضی در شناسنامه نوزادان بدون هویت قطعا به یک معضل جدی تبدیل خواهد شد، چرا که این امکان وجود دارد که بعد از این یک خواهر و برادر بدون اطلاع از هویت واقعی که دارند با هم ازدواج کنند که نه تنها از نظر شرعی بلکه از نظر علمی نیز خطرات جدی را به همراه خواهد داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بی‌تردید این تصمیم می‌تواند خطر جدی و جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، ضمن اینکه این اقدام که اسامی پدر و مادر فرضی برای نوزادان بدون هویت انتخاب شود، در هیچ نقطه از دنیا قابل قبول نیست و حتی در کشورهای اروپایی نیز به طور جدی به این مورد دقت می‌شود، بنابراین در شرایط کنونی باید هم سازمان ثبت احوال، هم بهزیستی و هم مراجع قانونی به این موضوع ورود پیدا کنند./

 

 

 

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000