شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رضایی کوچی مطرح کرد:

بیش از 30 درصد فضای آموزشی کشور آسیب‌پذیر است

سرویس دیگر رسانه‌ها
رییس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از سرانه فضاهای آموزشی کشور ، گفت : در حال حاضر حداقل بیش از 30 درصد فضای آموزشی کشور آسیب‌پذیر است.
جمعه 2 آذر 1397 ساعت 02:00
بیش از 30 درصد فضای آموزشی کشور آسیب‌پذیر است رییس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از سرانه فضاهای آموزشی کشور ، گفت : در حال حاضر حداقل بیش از 30 درصد فضای آموزشی کشور آسیب‌پذیر است. http://cdn.icana.ir/d/019/201804103772576991.jpg بیش,از,30,درصد,فضای,آموزشی,کشور,آسیب‌پذیر,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا رضایی ، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: سرانه فضاهای آموزشی در کشور ما بیش از سه متر پایین‌تر از استاندارهای جهانی است.

به گزارش ایسنا، امروز در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز کشور که در برج سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با بیان این‌که «خیران حداقل یک‌سوم فضای آموزشی کشور را احداث کردند»، اظهار کرد: در حال حاضر حداقل بیش از 30 درصد فضای آموزشی کشور آسیب‌پذیر است.

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به این‌که «سرانه فضاهای آموزشی در کشور ما بیش از سه متر پایین‌تر از استاندارهای جهانی است»، تصریح کرد: هر دانش‌آموزی باید 8 تا ۱۴ متر مربع فضای آموزشی داشته باشد که در کشور ما این عدد به 5.2 مترمربع کاهش یافته است. هنوز خیلی فاصله داریم که به استانداردهای جهانی برسیم.

وی اعتبارات دولتی را برای انوسازی و بازسازی  مدارس محدود دانست و عنوان کرد: برای نوسازی و مقاوم‌سازی این سی درصد فضای آموزشی آسیب‌پذیر در کشور، بیش از نود هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم اما حداکثر اعتباری که در قانون بودجه برای نوسازی مدارس پیش‌بینی شده کمتر از دو هزار میلیارد تومان اعتبار است. با همین اعداد محدود هم دستگاه‌ها به تکالیفی که برای آن‌ها معین شده عمل نمی‌کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به این‌که «آموزش و پرورش مبنای توسعه کشور است»، گفت: سرمایه‌گذاری در این حوزه یعنی تضمین آینده کشور. گاهی اولویت‌بندی درستی در مخارج کشور نمی‌کنیم؛ مثلا چند روز پیش از رئیس نوسازی مدارس کشور آماری از سهم  مدارس از مالیات گرفتم که گفتند سهم ما صفر است یعنی تاکنون هیچ  رقمی برای ما پرداخت نشده است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه تکلیف کردیم سه میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برداشته و به نوسازی مدارس کمک شود، اما متاسفانه نوسازی مدارس از این بند هم  محروم شده. همچنین معافیت‌های مالیاتی که برای تشویق  خیران پیش‌بینی شده  نادیده گرفته شده که دولت باید عنایت بیشتری در این زمینه داشته باشد.

وی با بیان این‌که «بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی  نیمه تمام در کشور وجود دارد» عنوان کرد:  معادل این رقم هم در سالیان گذشته برای این پروژه‌ها هزینه کرده‌ایم اما هنوز پروژه‌ها به بهره‌برداری نرسیده. با منابع محدود دولتی امکان اتمام پروژه‌ها وجود ندارد. مگر از ظرفیت‌های دیگر از جمله خیران استفاده کنیم. امروز متاسفانه نقدینگی کشور در مسیر اتمام پروژه عمرانی قرار نگرفته و پول‌هایی که به صورت نقدینگی یک روز  سر از بازار دلار و یک روز سر از بازار سکه در می‌آورد. دولت و مجلس باید تمام توان خود را بر اتمام پروژه‌های عمرانی بگذارد. در آستانه بودجه ۹۸ هستیم و از دولت تقاضا داریم تمام توان خود را را بر اتمام پروژه‌ها بگذارد و از آوردن پروژه هایی که بعضاً حق اولویت ندارند به جد خودداری کنند.

رضایی با بیان این‌که «از برخی ظرفیت‌های کشور غافل شدیم»، بیان کرد: بیش از سی میلیارد دلار ظرفیت صادرات خدمات فنی مهندسی داریم. شرکت‌های معتبر و بزرگی داریم که امکان حضور آن‌ها در کشورهای همسایه وجود دارد که می‌تواند ارز آفرین باشد. دولت و مجلس توان بگذارند تا از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. 

وی اضافه کرد: امروز کشور نیاز به مدیران جهادی و انقلابی دارد تا مشکلات را حل کنیم . کشور ما قدرتمند است. ظرفیت فراوان دارد. نیروی جوان،متهعدی و باهوشی که در کشور هستند را کمتر کشوری دارد. زیبنده ایران نیست بیش از سی درصد مدارسش آسیب پذیر باشند.  بسیاری از افراد تمکن مالی دارند اما خدا به آنها توفیق نداده در مال خود دیگران را شریک کنند و خیر باشند اما خداوند به خیران مدرسه‌سازعنایت کرده و آن‌ها خیر شده‌اند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000