ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نوباوه در گفتگو با خانه ملت:

فعال شدن قوه قضاییه راه مقابله با اتهام پراکنی است

سرویس سیاسی
**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضرورت برخورد با اتهامات و سوءظن‌ها را فعال شدن قوه قضائیه دانست.
سه‌شنبه 31 شهریور 1388 ساعت 09:09

بیژن نوباوه درگفتگو با خبرنگار خانه ملت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در نماز عید فطر، قانون‌گرایی را مهمترین و موثرترین مسئله در کشور دانست و گفت: اگر کسی بخواهد اتهامی را به فردی وارد کند باید از مجاری قانونی آن را پی‌گیری کند.

وی افزود: اگر قوه قضائیه کشور عملکرد خوبی نسبت به مباحث و موضوعاتی که مطرح می‌شود، داشته باشد، به طور قطع از میزان اتهامات واهی جلوگیری می‌شود؛ نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای دنیا نیز این گونه خواهد بود.

نوباوه تصریح کرد: کسانی که اتهامات واهی و بی‌اساس را در مورد افرادی مطرح می‌کنند و نمونه آن نیز در جامعه کم نیست اگر مورد پی‌گیرد قانونی قرار گیرند و قوه قضائیه با آنها برخورد کنند یقیناً این موضوعات کمتر در کشور رخ می‌دهد.

وی فعال شدن قوه‌قضائیه را ضرورت برخورد با این اتهامات دانست و اظهار داشت: این قوه باید در مورد این اتهامات مستقیماً وارد شود و بتواند اقدامات لازم را له یا علیه افراد انجام دهد.

نماینده تهران گفت: البته امروزه به دلیل نبود قانون در فضای سایبر در کشور و همچنین نبود قانون جامع مطبوعات شاهد هستیم بسیاری از افراد خلافکار به راحتی می‌توانند علیه دیگران شایعه پراکنی کنند به خصوص سایت‌های اینترنتی که هیچ قانونی بر آنها مترتب نیست به راحتی این کار را انجام می‌دهند.

وی با بیان این که نیاز به تدوین سریع قانون مطبوعات و رسانه‌های اینترنتی داریم، افزود: قوه قضائیه نیز می‌بایستی در این رابطه عملکرد شفاف‌تری داشته باشد.

نوباوه با بیان اینکه اگر جامعه به هم خوشبین و در یک فضای منطقی باشند قطعاً بدهی‌ها فراموش می‌شود، ادامه داد: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری فضای تاریک فضای دلچسبی برای هیچ کس نیست و هر چه قدر که به واقعیت نزدیک شویم و بتوانیم از این نوع اتهامات که شاید بی‌اساس هم باشند، پرهیز کنیم قطعاً می‌توانیم در یک فضای منطقی و قانونی حرکت کنیم.

وی گفت: ممکن است بسیاری از مسائل مطروحه واقعیت هم داشته باشد اما برای پرداختن به مسائل واقعی قانون وجود دارد و نه اینکه این اتهامات از طریق رسانه‌ ملی مطرح شود؛ بنابراین اگر قانون به درستی اجرا شود می‌تواند تاثیرگذارتر باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به نظارت مجلس بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: بزرگترین مشکلی که امروز در جامعه وجود دارد بحث شفافیت در نوع عملکرد چه مثبت و یا منفی است اما متاسفانه آن طور که باید وجود ندارد.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه بسیار ضعیف است و هیچ وقت نتوانسته است رسالت خود را کامل انجام دهد و حتی مواقعی که نظارت به خوبی توسط ناظران انجام می‌شود به دلیل وجود امتیازات مختلف در دستگاه‌های مختلف از جمله خود مجلس و عدم برخورد برخی از نمایندگان این نظارت خود به خود منتفی می‌شود؛ زیرا منافع فردی، گروهی، شخص و یا منطقه‌ای مطرح است.

نوباوه با بیان اینکه این بحث بسیار مهم است و من از نزدیک شاهد بودم  و آن را دیده‌ام، خاطر نشان کرد: فکر می‌کنم مهمترین وظیفه دولت بعد از قانون‌گذاری بحث نظارت است در حالی که این بحث در کشور بسیار مغفول واقع شده است به همین دلیل است که چون نظارت به خوبی  صورت نمی‌گیرد متاسفانه رشد اتهامات در کشور افزایش یافته است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000