شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عضو کمیسیون برنامه و بودجه

استفاده از دلار برای امریکا رانت ایجاد کرده است

سرویس اقتصادی
**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: سلطه دلار بر بازار بین‌المللی و اقتصاد جهانی باید خاتمه یابد.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388 ساعت 13:55

جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان این مطلب که یورو نسبت به دلار با نوسان کمتری مواجه است، گفت: در حقیقت یورو ثباتی را در ذخائر ما ایجاد می‌کند.

 وی افزود: دلار باتوجه به حساسیت‌هایی که بر آن مترتب است و معمولاً جهت‌گیری‌های سیاسی و نظامی که دولت آمریکا دارد و این سمت و سوهای سیاسی بر روی اقتصاد آمریکا تاثیرگذارمی‌گذارد دائما در نوسان است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: اگر علاقه مبادلات تجاری ما با دلار ثابت باشد ریسک منابع ارزی ما بیشتر شده و برای ایجاد اطمینان بهتر است که منابع‌مان را با یورو انجام دهیم.

قادری گفت: میزان نوسان یورو با پشتوانه اقتصادی اروپا نسبت به دلار کمتر می‌باشد.

نماینده شیراز در پاسخ به این سئوال که آیا تغییر در نظام محاسباتی کشور، باعث ایجاد مشکل خواهد شد گفت: ما در مقاطع دیگری این تغییرات را داشتیم و از این طریق در زمان‌هایی که دلار نوسانات زیادی داشت با استفاده از یورو ثباتی را در ذخائر ارزی ایجاد کرده ایم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر هم به دلیل ایجاد ثبات و هم به دلیل مسائل سیاسی توجیه دارد که در این تغییر پیش قدم شویم و کشورهای دیگر را هم ترغیب نماییم که ذخائر ارزی خود را به یورو نگهداری نمایند.

نماینده شیراز افزود: معتقدیم که این تسلط و سلطه‌ایی که دلار در حال حاضر بر بازار بین‌المللی دارد رانتی را برای اقتصاد آمریکا فراهم کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ما به عنوان یکی از کشورهایی که مخالف تسلط آمریکا بر اقتصاد جهانی هستیم باید پیش قدم بشویم و بقیه کشورها به تبعیت از ما منابع و ذخایر ارزی خود را از دلار به یورو تبدیل کنند و باید به سمت پایان دادن به حاکمیت دلار در اقتصاد جهانی حرکت نماییم.

وی با بیان این که باید شروع این مسئله و پایان دادن به حاکمیت دلار هر چه سریع‌تر انجام شود، گفت: ما باید تلنگری را به اقتصاد جهانی وارد کنیم که به این سمت حرکت کنند که به جای دلار ارزهای متغیر دیگری جایگزین کنند که در حال حاضر یورو جایگزین مناسبی است که می‌تواند این نقش را بازی کند.

وی همچنین گفت: پول برخی کشورهای آسیای شرقی همانند چین، ژاپن با توجه به ذخائر ارزی این کشورها و نقشی که در اقتصاد جهانی دارند می‌تواند به نوعی در کوتاه مدت رقیبی برای دلار باشد و در آینده زمینه‌ برای خاتمه دادن به حاکمیت دلار فراهم شود. 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000