هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر سیستان و بلوچستان مطرح شد؛

ضرورت تغییر نگاه در حوزه گردشگری/سیستان و بلوچستان می تواند پیشران توسعه کشور باشد

سرویس فرهنگی
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه در حوزه گردشگری نیازمند یک تغییر نگاه جدی هستیم، گفت: سیستان و بلوچستان می تواند پیشران توسعه کشور باشد.
پنج‌شنبه 6 دی 1397 ساعت 15:30
ضرورت تغییر نگاه در حوزه گردشگری/سیستان و بلوچستان می تواند پیشران توسعه کشور باشد رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه در حوزه گردشگری نیازمند یک تغییر نگاه جدی هستیم، گفت: سیستان و بلوچستان می تواند پیشران توسعه کشور باشد. http://cdn.icana.ir/d/019/201812101932116771.jpg ضرورت,تغییر,نگاه,در,حوزه,گردشگری/سیستان,و,بلوچستان,می,تواند,پیشران,توسعه,کشور,باشد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در شهر زاهدان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مازنی در این نشست با اشاره به بازدید امروز خود از حاشیه شهر زاهدان و مناطق قاسم آباد و شیرآباد، عنوان کرد: یکی از مهم ترین مسائلی که در حوزه آسیب های اجتماعی مورد توجه سران نظام به ویژه مقام معظم رهبری قرار دارد، موضوع حاشیه نشینی است که در این زمینه در هفتمین نشست مسئولان مربوطه با مقام معظم رهبری ایشان اعمال مدیریت وزارت راه و شهرسازی بر بافت های فرسوده را مورد تاکید قرار دادند و مهلتی سه ماهه برای ارائه گزارش در حوزه آسیب های اجتماعی برای دستگاه ها تعیین کردند.

 

حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان


وی یادآور شد: از سوی دیگر در بازدید از حواشی شهر زاهدان روستایی قرار دارد که تا همین چند سال قبل در آستانه تخلیه قرار داشت اما با یک سرمایه گذاری و خلاقیت به یکی از مناطق گردشگری مهم استان تبدیل شده و گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن منطقه منزل آب وارد این روستا می شوند.

وی تصریح کرد: این دو نمونه ذکر شده نشان می دهد استعدادهای نهفته شکفته و کشف نشده ای در استان قرار دارد که اگر این استعدادها شناخته شود استان سیستان و بلوچستان می تواند پیشران توسعه کشور باشد.

وی تصریح کرد: در حوزه گردشگری نیاز به یک تغییر نگاه است و ضرورت ها در این حوزه مرتبا باید تکرار شود.

 

حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان


مازنی با بیان اینکه تغییر نگاه در حوزه گردشگری ابتدا باید به خود گردشگر باشد، گفت: این رویه باید به گونه ای تغییر کند که ما نگوییم گردشگر برای اقدامات هنجارشکنانه وارد کشور و منطقه ما شده است بلکه او برای آشنایی با همین فرهنگ، مذهب، هنجار و ارزش های ایرانی اسلامی به کشورمان سفر کرده است.

وی تاکید کرد: وقتی این نگاه راهبردی را به گردشگر داشته باشیم حوزه گردشگری می تواند به اقتصاد کمک کند و ضرورت دارد این نگاه در سطح کلان کشور در بین مسئولان نیز به یک فرهنگ تبدیل شود.

مازنی با تاکید بر واگذاری امور به مردم در حوزه گردشگری، اضافه کرد: سیستان و بلوچستان ویژگی های منحصر به فردی دارد که اگر موانع گردشگری در برابر آن نباشد به یکی از قطرهای گردشگری کشور تبدیل خواهد شد.

 

حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان

 

وی با اشاره به تاکید برنامه ششم بر توسعه سواحل مکران، این منطقه را یکی از ظرفیت های بالقوه گردشگری برشمرد و درباره برگزاری رویدادهای ملی در استان سیستان و بلوچستان که خواسته مسئولان استانی بود، گفت: در این مورد خود دستگاه ها باید پیگیری های لازم را انجام دهند و رویدادهای فرهنگی در حوزه گردشگری، رسانه و ورزش را در استان میزبانی کنند. قطعا در این زمینه کمیسیون فرهنگی نیز حامی برگزاری رویدادهای ملی در سیستان و بلوچستان خواهد بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با استناد به ماده 100 برنامه ششم توسعه یادآور شد: سند توسعه گردشگری در کشور باید از سوی دولت به مجلس ارائه شود که در حال حاضر گویا در کمیسیون های تخصصی دولت در حال چکش کاری نهایی است.

مازنی با بیان اینکه از لحاظ قانونی برای حوزه گردشگری قانون و سند کم نداریم و نباید به دنبال وضع قوانین جدید باشیم، درباره ضرورت فرهنگ سازی برای شناخته شدن چهره سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور، گفت: متاسفانه در این زمینه صدا و سیما و سینما رفتارهایی ناشی از غفلت داشته اند و می توان برای تلطیف چهره استان از کارگردانان و تهیه کنندگان دعوت کرد تا با حضور در استان و ساخت محصولات فرهنگی چهره واقعی سیستان و بلوچستان را به گردشگران داخلی و خارجی نشان دهند.

 

حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان

 

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ظرفیت گردشگری مذهبی سیستان و بلوچستان را با توجه به هم مرز بودن این استان با سه کشور افغانستان، پاکستان و عمان و عبور زوار خارجی امام رضا (ع) از استان را فرصتی مغتنم دانست که سالانه 300 هزار نفر برای زیارت امام رضا (ع) به سمت مشهد تردد می کنند.

در ادامه این جلسه محمداسماعیل سعیدی نبود پیوست فرهنگی در پروژه ها را موجب بلاتکلیفی و نبود راهبرد در حوزه فرهنگی به ویژه میراث فرهنگی دانست و یادآور شد: به همین جهت نبود راهبرد است که برخی آثار سینمایی و تلویزیونی چهره استان سیستان و بلوچستان را مخدوش کرده و بر کاهش گردشگر در استان تاثیر گذاشتند.

وی با بیان اینکه ما باید حداقل ظرفیت های گردشگری استان سیستان و بلوچستان را در کشور به مردم خودمان معرفی کنیم، گفت: متاسفانه درآمدهای نفتی باعث می شود که هیچ گاه به فکر استفاده از ظرفیت های گردشگری در کشور نباشیم و در این راستا تلاش جدی انجام ندهیم.

 

حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان

 

طیبه سیاوشی شاه عنایتی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این نشست با اشاره به ماده 100 برنامه ششم توسعه عنوان کرد: براساس این ماده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور مکلف است که تا پایان سال اول اجرای برنامه سند گردشگری را به مجلس ارائه دهد ولی تاکنون چیزی به مجلس ارائه نشده است.

وی با اشاره به وضعیت مشابه شهر مریوان در استان کردستان به زاهدان به لحاظ فرهنگی، گفت: در مریوان نیز ذهنیت ها نسبت به حوزه گردشگری کم و بیش به مانند سیستان و بلوچستان است ولی جشنواره ای تحت عنوان جشنواره ملی تئاتر خیابانی در این شهر هرساله برگزار می شود که برگزاری همین رویداد ملی که هرسال پر شورتر از سال گذشته است موجب شده ذهنیت ها نسبت به مریوان کاملا تغییر کند لذا این مهم می تواند در سیستان نیز محقق شود.

سیاوشی ثبت یک روز در تقویم کشور به عنوان روز لباس محلی را یکی دیگر از موضوعاتی دانست که در حوزه گردشگری می تواند تاثیرگذار باشد، گفت: در سایر کشورها از کوچکترین جاذبه ای برای جذب گردشگر استفاده می شود ولی در کشور ما فقط به گردشگری تاریخی بسنده می شود و فاکتورهای غذا، موسیقی، نمایش ایرانی و صنایع دستی کمتر بهره گرفته می شود.

وی با اشاره به موضوع مهم پیاده روی اربعین و عبور زوار از کشورهای افغانستان و پاکستان از استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: این مسئله نیز در شرایط تحریمی می تواند برای کشور بسیار مهم و قابل توجه باشد.

در ابتدای این جلسه مسئولان و فعالان حوزه گردشگری استان سیستان و بلوچستان نیز به بیان موانع و مشکلات حوزه گردشگری پرداختند.

بازدید نمایندگان از حاشیه شهر زاهدان

لازم به ذکر است رئیس و دو عضو دیگر کمیسیون فرهنگی مجلس پیش از حضور در این جلسه از پروژه در حال ساخت ورزشگاه سرپوشیده 4 هزار و 500 نفری دهکده المپیک شهر زاهدان و پروژه در حال ساخت موزه هنرهای معاصر این شهر نیز بازدید کردند.

همچنین نمایندگان مجلس از روستای منزل آب و دو محله حاشیه ای شهر با عنوان محله قاسم آباد و شیرآباد نیز بازدید به عمل آوردند.

لازم به ذکر است براساس آمارهای موجود 44 درصد مردم زاهدان در حاشیه شهر زندگی می کنند و جمعیتی معادل 300 هزار نفر دارند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000