سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

مخالفت مجلس با فوریت طرح لغو ماده 3 قانون برنامه چهارم

سرویس صحن
**مجلس شورای اسلامی با فوریت طرح لغو ماده 3 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرد.
یکشنبه 5 مهر 1388 ساعت 11:57

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی طرح لغو ماده 3 قانون برنامه چهارم پرداختند و ابتدا با دو فوریت این طرح با 125 رای موافق و 65 رای مخالف و 18 رای ممتنع مخالفت کردند.

سپس یک فوریت طرح مزبور به رای گذاشته شد که آن نیز با 111 رای موافق و 56 رای مخالف و 5 رای ممتنع به تصویب نرسید.

"غلامرضا مصباحی مقدم" در دفاع از دو فوریت این طرح اظهار داشت: ماده 3 برنامه چهارم در اوایل مجلس هفتم مورد اصلاح قرار گرفت که براساس آن اصلاحیه دولت مکلف شد هرگونه تغییر در نرخ حامل‌های انرژی را  شهریور ماه هر سال برای آن سال و سال بعد به مجلس پیشنهاد کند و مجلس نیز آن را تصویب کند در حالی که قبلا از این ماده، اختیار وضع قیمت حامل‌های انرژی به شورای عالی اقتصاد داده شده بود.

وی افزود: امروز این ماده 3 اصلاح شده، به عنوان یک مانع بر سر راه ما عمل می‌کند چون مدت کمتر از شش ماه تا پایان برنامه چهارم باقی مانده و در این مدت باقی مانده هم دولت نمی‌تواند تغییری در قیمت‌ها دهد و شاید هم انگیزه جدی نداشته باشد کما اینکه طی چهار سال گذشته هم دولت قیمت حامل‌های انرژی را ثابت نگه داشته است.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها تصریح کرد: لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در دستور مجلس قرار گرفته و قرار است مجلس با یک ماه تاخیر این لایحه را بررسی کند ولی اگر آن را الان تصویب کنیم، نسبت به 5 سال آینده هیچ مشکلی نداریم اما نسبت به ماه‌های آینده تا پایان سال مخالف با برنامه است.

مصباحی مقدم یادآور شد: بسیاری از مواد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با این مساله روبرو است و ما می‌دانیم که امکان رای دو سوم برای ماده به ماده یک لایحه دشوار است.

نماینده تهران گفت: اما اگر این ماده 3 قانون برنامه چهارم توسعه را حذف کنیم جاده را برای بررسی معمول و متعارف لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها باز کرده‌ایم و حذف این ماده تا پایان برنامه چهارم یعنی تا شش ماه آینده هیچگونه مشکلی بوجود نمی‌آورد و باقی ماندنش هم تاجی بر سر مجلس و دولت نمی‌زند.

وی تصریح کرد: از نمایندگان می‌خواهم که بستر را برای مطرح شدن لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها که لایحه‌ای بسیار مهم، زیربنایی، سرنوشت ساز و موجب پدید آمدن مدیریت مصرف انرژی در کشور می‌شود فراهم کنند.

این گزارش می‌افزاید: ابتدا دو فوریت این طرح به رای گذاشته شد که با مخالفت نمایندگان به تصویب نرسید.

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در این هنگام اظهار داشت: در حال حاضر حتی تصویب یک فوریت این طرح مشکلی حل نمی‌کند اما می‌توانستیم راه‌حل‌های دیگری برای این مساله پیدا کنیم.

وی افزود: ما می‌توانیم در بررسی لایحه هدفمند کردن مصوب کنیم که این لایحه از اول سال آتی یعنی پایان برنامه چهارم اجرا شود. در این صورت نیاز به لغو ماده 3 قانون برنامه چهارم نداریم.

سپس یک فوریت این طرح به رای گذاشته شد که آن نیز با 111 رای موافق و 56 رای مخالف به تصویب نرسید.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000