شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مخالفان کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات؛

ورود صاحبان زر و زور به مجلس با استانی شدن انتخابات/ افزایش اختلافات قومی و مذهبی با این شیوه

سرویس صحن
نمایندگان مخالف کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات، استانی شدن انتخابات را موجب افزایش اختلافات قومی و مذهبی دانستند و اذعان دارند با این شیوه صاحبان زر و زور به مجلس راه پیدا می‌کنند و نخبگان به حاشیه می روند.
چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 09:56
ورود صاحبان زر و زور به مجلس با استانی شدن انتخابات/ افزایش اختلافات قومی و مذهبی با این شیوه نمایندگان مخالف کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات، استانی شدن انتخابات را موجب افزایش اختلافات قومی و مذهبی دانستند و اذعان دارند با این شیوه صاحبان زر و زور به مجلس راه پیدا می‌کنند و نخبگان به حاشیه می روند. http://cdn.icana.ir/d/019/119058.jpg ورود,صاحبان,زر,و,زور,به,مجلس,با,استانی,شدن,انتخابات/,,افزایش,اختلافات,قومی,و,مذهبی,با,این,شیوه Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نادر قاضی پور در جسه علنی امروز (چهارشنبه، 19 دی) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در مورد استانی شدن انتخابات گفت: بر اساس اصل 62 قانون اساسی شرایط انتخاب شوندگان، انتخاب کنندگان و کیفیت انتخابات مشخص شده است، در ایران پس از مشروطه نیز طی 110 سال گذشته شیوه کنونی انتخابات برقرار بوده است. طبق این شیوه تعداد نمایندگان در هر حوزه مشخص و حوزه های انتخابیه بر پایه میزان جمعیت مشخص شده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تغییر انتخابات نباید حوزه های بزرگی چون تهران را ملاک قرار داد، تصریح کرد: استانی شدن انتخابات مغایر روح قانون اساسی است، همچنین این رویه با حقوق ملت نیز مغایرت دارد.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی بر مردم تکیه دارد، افزود: با استانی شدن انتخابات تشکیلات حزبی در رأس قرار میگیرد در حالی که در کشور ما تشکیلات حزبی دچار نقصان است. با استانی شدن انتخابات پول، قدرت، زور و زر بر جامعه حاکم و مشکلات امنیتی و دسترسی مردم به نمایندگان افزایش می یابد. همچنین مشکلات قومیتی، گویشی و مذهبی ایجاد می شود.

قاضی پور ادامه داد: هر چند نمایندگان به اولویت رسیدگی این طرح رأی دادند اما اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم در اولویت است. ما نوکر ملت هستیم، نوکر احزاب و صاحبان پول و قدرت نیستیم و برای حفظ اسلام، قانون اساسی و خون بهای شهدا باید قانون بنویسیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم افزود: بر اساس قانون اساسی افراد از هر قوم و قبیله می توانند کاندیدا و به مجلس راه پیدا کنند اما با این طرح محدودیت ایجاد می شود.

رمضانعلی سبحانی فر نیز در مخالفت با کلیات طرح مذکور گفت: این طرح در دوره های مختلف مجلس مطرح اما رد شده است، در واقع تا زمانی که ساز و کار پاسخگویی به مردم توسط مرجع مشخص شفاف و روشن نشود و احزاب پاسخگو نباشند نمی توان چنین تغییری را در قانون ایجاد کرد.
نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقت عمده نمایندگان برای پاسخگویی به مردم صرف می شود اما با استانی شدن نمایندگان دیگر پاسخگو نخواهند بود. بر اساس سیاست های ابلاغی رهبری نیز نمایندگان شوراهای محلی و مجلس باید به نوعی انتخاب شوند که از حداکثر شناخت از مردم برخوردار باشند.

وی ادامه داد: استانی شدن انتخابات سبب قطع حلقه ارتباطی با مردم می شود، همچنین نخبه کشی آغاز و کسانی به مجلس راه پیدا می کنند که صاحبان پول و قدرت هستند. از سوی دیگر انسجام و وحدت از بین می رود و اختلافات قومی و مذهبی افزایش می‌یابد، این طرح غیرجامع مشکل اصل (75) نیز دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با این شیوه نمایندگان کانون‌های قدرت به مجلس راه پیدا می‌کنند و نمایندگان شهرستان‌ها و روستاها دیده نمی‌شوند.

مجید کیان پور از دیگر مخالفان کلیات این طرح یادآور شد: نمایندگان موافق به تثبیت مسئولیت نماینده به استان و خروج از انحصار بخشی‌نگری توجه دارند در حالی که مفهوم اصل (84) قانون اساسی موید همین موضوع است لذا ورود مجلس به اصلاح قانون بدون سرانجام است همان گونه بارها این موضوع مطرح و رد شده است.
نمایندگان مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت باید لایحه نظام جامع انتخابات را زودتر به مجلس ارائه کند زیرا این اصلاح برش انتخابات مجلس و استانی شدن آن بدون توجه به تبلیغات استان و منابع مالی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با استانی شدن انتخابات هزینه انتخابات بالا و نامزدها تنها با اتکاء به شرایط مالی خاص می‌توانند در انتخابات شرکت کنند؛ از سوی دیگر رقابت محلی و مشارکت در حوزه‌ها تغییر و نمایندگان دیگر پاسخگو نخواهند بود. این موضوع با اصل (3) و بند (9) قانون اساسی نیز مغایرت دارد زیرا افراد مشهور در سطح استان و ملی با این شیوه انتخاب می‌شوند و نخبگان از ارائه برنامه‌های خود محروم می‌مانند.

کیان‌پور یادآور شد: حداقل نصاب رأی در این طرح 10 درصد در نظر گرفته شده اما اگر کسی درصد بیشتر آراء در حوزه‌های فرعی را کسب کند اما نتواند رأی حداکثری استان را به دست آورد شانس کمی برای انتخاب شدن دارد لذا حوزه‌های فرعی ناامید و شرایط به هم می‌خورد بنابراین امکان ورود افراد وابسته به گروه‌های خاص و احزاب افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون عمران مجلس دهم افزود: توسعه مناطق محروم اصولا به همت نمایندگان مناطق کم برخوردار دنبال می‌شود لذا با استانی شدن این روند با مشکل روبه‌رو می‌شود، از سوی دیگر تمرکز و رسیدگی به مسائل فرعی کند می‌شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000