هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
فاطمه حسینی خبر داد:

پیشنهاد الزام احزاب به اختصاص سهم 30درصدی به زنان

سرویس فرهنگی
عضو فراکسیون زنان مجلس از تلاش این فراکسیون برای گنجاندن بندی در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس با هدف افزایش سهمیه زنان در پارلمان خبر داد.
جمعه 21 دی 1397 ساعت 10:22
پیشنهاد الزام احزاب به اختصاص سهم 30درصدی به زنان عضو فراکسیون زنان مجلس از تلاش این فراکسیون برای گنجاندن بندی در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس با هدف افزایش سهمیه زنان در پارلمان خبر داد. http://cdn.icana.ir/d/019/201605109126561965.jpg پیشنهاد,الزام,احزاب,به,اختصاص,سهم,30درصدی,به,زنان Icana

سیده فاطمه حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت از پیشنهاد زنان نماینده مجلس برای افزایش سهمیه زنان در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس خبر داد و گفت: پیش از این طرحی در خصوص افزایش سهمیه زنان در مجلس به کمیسیون شوراها ارائه شد که به دلیل مغایرت با قانون اساسی به آن ورود نشد؛ در گام دوم پیشنهاد کتبی به کمیسیون شوراها ارائه کردم تا از ظرفیت طرح اصلاح قانون انتخابات استفاده شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم در طرحی که مجلس به کلیات آن رأی داد و در کمیسیون شوراها برای اصلاح قانون انتخابات مطرح است، نظرات خود را به منظور افزایش تعداد نمایندگان زن ارائه کنیم.

سه رویکرد برای حضور زنان در مجالس کشورهای دنیا چیست؟

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه  در دنیا سه رویکرد برای حضور زنان در مجلس وجود دارد، توضیح داد: نخست آنکه در قوانین دائمی کرسی‌های رزرو شده برای زنان وجود دارد همچنانکه در قانون اساسی کشور ما کرسی‌های رزرو شده برای اقلیت‌های دینی وجود دارد ولی برای زنان چنین ظرفیتی پیش‌بینی نشده است.

وی بیان کرد: مدل دوم روشی است که در آن احزاب را مکلف می‌کند در فهرست‌های انتخاباتی خود درصد مشخصی را به زنان اختصاص دهند؛ در این حالت حق انتخاب برای رأی‌دهندگان آزاد است و برای انتخاب آنها تعیین تکلیف نمی‌کند، هرچند که برای احزاب این تکلیف را دارد.

حسینی افزود: حالت سوم اختیاری است؛ در انتخابات مجلس دهم یکی از جریان‌های سیاسی در فهرست 30 نفره شهر تهران و سایر کلانشهرها به صورت داوطلبانه درصدی را به زنان اختصاص داد که منجر به این شد که در تهران 8 زن نماینده انتخاب شدند و تعداد زنان در این دوره افزایش داشت.

افزایش حضور زنان را از طریق فهرست احزاب پیگیری کنیم

وی گفت: اگرچه با تلاش‌هایی که صورت گرفت، 5/9 درصد از مجلس سهم زنان شد ولی این آمار در مقایسه با توانمندی و شایستگی زنان و ضرورت حضور آنها در مجلس برای پیگیری و رسیدگی به مطالبات حوزه زنان و خانواده بسیار اندک است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: ساز و کار پیش‌بینی شده در پیشنهاد ما آن است که افزایش حضور زنان را از طریق فهرست احزاب پیگیری کنیم؛ یعنی همان اتفاقی که به صورت داوطلبانه در لیست تهران اتفاق افتاد، به صورت قانون و الزام درآید.

سهم 30 درصدی برای حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی مجلس

وی ادامه داد: حال که طرح اصلاح قانون انتخابات دوشوری شد این پیشنهاد در کمیته تخصصی در کمیسیون شوراها مورد بحث قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود تا تصویب شود.

حسینی در پاسخ به این سوال که بر اساس این پیشنهاد احزاب چند درصد از لیست خود را باید به زنان دهند، گفت: ما در پیشنهاد کتبی خود سهم 30 درصدی را خواستار شدیم؛ این امر به افزایش تعداد نمایندگان زن کمک می‌کند ولی ضرورتا به آن معنی نیست که رأی دهنده موظف به همین انتخاب شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: اگر انتخاب افراد به صورت لیستی باشد، طبیعتا به زنان لیست ارائه شده هم رأی خواهد داد؛ در واقع این امر ساز و کاری است برای مکلف کردن احزاب به استفاده از ظرفیت زنان و نه اجبار رأی‌دهندگان./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000