هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
سیاوشی با ابراز امیدواری از ممنوعیت کودک‌همسری:

چشم به روی مصلحت دختربچه‌ها بستند؛ حتی فتوا را نادیده گرفتند

سرویس اجتماعی
عضو فراکسیون زنان مجلس با انتقاد از برخی مخالفت‌های سیاسی با موضوع ممنوعیت کودک‌همسری معتقد است اینجا پایان کار نیست و این روندی که شروع شده، نباید رها شود.
یکشنبه 23 دی 1397 ساعت 07:22
چشم به روی مصلحت دختربچه‌ها بستند؛ حتی فتوا را نادیده گرفتند عضو فراکسیون زنان مجلس با انتقاد از برخی مخالفت‌های سیاسی با موضوع ممنوعیت کودک‌همسری معتقد است اینجا پایان کار نیست و این روندی که شروع شده، نباید رها شود. http://cdn.icana.ir/d/019/201803106674096440.jpg چشم,به,روی,مصلحت,دختربچه‌ها,بستند؛,حتی,فتوا,را,نادیده,گرفتند Icana

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره شائبه جبهه‌بندی سیاسی در رد طرح"افزایش حداقل سن ازدواج" گفت: قطعا مسائل سیاسی مطرح بود؛ زیرا اگر مصلحت دختر بچه 10، 11 ساله در نظر گرفته می‌شد مطمئنا طرح رأی می‌آورد ولی متاسفانه جناح‌بندی‌های سیاسی باعث چشم‌پوشی از این مصلحت بزرگ کودکان شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: من به عنوان کسی که پیش از مسئولیت نمایندگی مجلس در حوزه کودکان کار کردم، آسیب‌های کودک همسری را از نزدیک لمس کرده بودم و طی دوره نمایندگی نیز از مراکز مختلف گزارش‌هایی می‌رسید که تایید همان‌ها بود ولی متاسفانه عده‌ای چشم به روی واقعیت‌ها بستند و تصمیمات جناحی گرفتند.

مخالفان به نظرات گذشته فقها تکیه کردند در صورتی که فقه شیعه پویا است

وی با اشاره به استدلال مخالفان این طرح، توضیح داد: مخالفان در رسیدگی به طرح عنوان کردند که با شرع اسلام مخالفت دارد؛ اما این عده شرع را از دیدگاه خود بیان کردند زیرا اگر اجماعی وجود داشت، اختلاف نظرات پیش نمی‌آمد؛ با این حال مخالفان به نظرات گذشته فقها تکیه کردند و حتی فتوای جدیدی را که از طریق آیت الله مکارم شیرازی اعلام شده بود، نپذیرفتند زیرا ما این فتوا را در صحن مجلس پخش کرده بودیم ولی مخالفان مجاب نشدند و این فتوا را به دلایلی نادیده گرفتند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از این رویه به موضوع فقه پویا در مذهب شیعه اشاره و بیان کرد: فقه پویا یعنی تطبیق احکام با مقتضیات زمان و مکان؛ دختر بچه‌ای که بر اساس فتوای بسیاری فقها من جمله آیت الله مکارم شیرازی هنوز به بلوغ عقلی نرسیده، صلاحیت ازدواج ندارد؛ حتی اگر با اذن پدر و تشخیص دادگاه صالحه باشد چراکه معمولا تشخیص دادگاه صالحه تشخیص دقیقی نیست یعنی ظرف چند دقیقه کوتاه انجام می‌شود و ازدواج صورت می‌گیرد.

در امور مستحدثه به ندرت اجماع فقها پیش می‌آید

وی همچنین افزود: تاکید مخالفان بر اجماع اشتباه است زیرا به ندرت پیش آمده در امور مستحدثه که نیاز به نظر فقها دارد، علما نظرات یکسان داشته باشند بلکه هر کدام به گونه‌ای فتوا می‌دهند؛ لذا اینکه مخالفان طرح به این شکل بر موضوع سن ازدواج در شرع تاکید می‌کنند درحالیکه به گفته حجت‌السلام فاضل میبدی شرع نظری در این خصوص نداشته، موید آن است که برخوردها با این مساله سیاسی و جناحی بوده است.

سیاوشی با اشاره به برخی استدلال‌ها مبنی بر اینکه این نوع ازدواج‌ها به بخشی از سنت نقاطی از کشور تبدیل شده، گفت: برخی سنت‌های کشور طی چهار دهه پس از انقلاب بر اساس فرهنگ اسلامی ایرانی و توجه به این موضوع که وارد قرن 21 شدیم، تغییر کرده و آنها که با زندگی امروزی تطبیق نداشت، کنار گذاشته شده است.

وی ادامه داد: ازدواج در سنین پایین نیز جزو سنت‌های خرده فرهنگ قبیله‌ای و عشیره‌ای است که باید کنار گذاشته شود؛ چراکه یک کودک 10 ساله به دلایل عقلی متعدد توانایی بر عهده گرفتن این مسئولیت بزرگ را تا آخر عمر ندارد.

عضو فراکسیون زنان مجلس بیان کرد: البته افرادی که به عنوان مخالف در کمیسیون حضور داشتند، به موارد متعدد دیگری همچون سند 2030 ، کپی‌برداری از الگوهای غربی و غیره نیز اشاره می‌کردند و نهایتا نه تنها افزایش حداقل میانگین سن ازدواج را نپذیرفتند بلکه تبصره بسیار مورد تاکید ما مبنی بر ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال را هم نپذیرفتند.

وی درباره کمک مراجع تقلید برای رفع شبهه‌های موجود در خصوص این موضوع گفت: در جامعه‌ای مثل جامعه ایران حوزه‌های اینچنینی نیازمند آن است که یک توافق و اجماع حداقلی و یک طرح افکار از سوی جامعه دانشگاهی، بخش حاکمیتی، نهادهای مدنی و نیز قطب فقهی و مذهبی وجود داشته باشد زیرا در ترکیب و تعامل میان آنهاست که نظر نهایی بیرون می‌آید و مصالح عمومی مردم را در نظرمی‌گیرد و می‌توان در این موضوعات به نوعی به وفاق حداقلی رسید.

سیاوشی همچنین درخصوص استفاده از نقش رهبران فکری در پیشبرد این امر توضیح داد: البته پویش‌های مختلفی در این زمینه فعال بود که هنرمندان، روشنفکران، رهبران مذهبی و فعالان رسانه نیز در این زمینه نظر دادند و صحبت کردند.  

نهادهای مدنی در فضای مجازی و واقعی فعال هستند

وی با اشاره به واکنش و اعتراض فعالان مدنی به دنبال رد این طرح درخصوص اثرگذاری این قسم روش‌ها به ویژه در شبکه‌های اجتماعی گفت: اینکه فعالان مدنی مطالبات خود را به هر شکلی که مایل هستند -یا در فضای مجازی یا فضای واقعی- مطرح کنند، حق هر شهروندی است که بتواند به شکل مسالمت آمیز مخالفت و موافقت خود را باب یک موضوع بیان و مطالبه خود را مطرح کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: آنها کار خود را انجام می‌دهند و این روش یک نوع فرهنگ سازی است که می‌تواند موثر باشد؛ به نظر من نهادهای مدنی سهم بزرگی در آینده این کشور دارند و در هر حال جامعه نیازمند آنهاست؛ زیرا دولت توانایی پوشش کامل مباحث آموزشی و فرهنگی را ندارد ولی این نهادها به خوبی می‌توانند یا به تنهایی یا در کنار دولت، در چارچوب قوانین کشور فعالیت کنند لذا من این روش آنها را نفی نمی‌کنم؛ با این حال معتقدم این تمام کاری نیست که باید انجام داد؛ یعنی آنها وظایف خود را انجام می‌دهند و ما به عنوان قانونگذار باید وظایف خود را در چارچوب مجلس انجام دهیم.

وی بیان کرد: اینکه بسیاری از هنرمندان و فعالان عرصه‌های مختلف حقوق زنان و کودکان روستا به روستا و محله به محله می‌روند و زنان و کودکان را با حق و حقوق خود و دنیای جدید آشنا می‌کنند و به آنها آموزش زندگی می‌دهند، گواه این امر است.

این نماینده مجلس افزود: البته این سمن‌ها به هیچ وجه به فضای مجازی اکتفا نمی‌کنند؛ من حداقل در 15 همایش با محوریت موضوعات کودکان و زنان در سراسر ایران شرکت کردم و هر کدام از خانم‌های فراکسیون زنان مجلس در جلسات متعددی در فضای آکادمیک یا جلسات سمن‌ها حضور پیدا کرده‌اند.

وی تاکید کرد: این سمن‌ها کاملا در عرصه اجتماعی فعال هستند و خوشبختانه بازخوردهای خوبی هم از این لحاظ داشته ولی مخالفانی که در خانه نشستند و فقط فضای مجازی را رصد می‌کنند، فکر می‌کنند سمن‌ها فقط در این عرصه فعالیت دارند!

سیاوشی با اشاره به پیوستن خود به پویش‌هایی با این محوریت، گفت: آنها از من خواستند به پویش آنها بپیوندم و من هم قبول کردم زیرا کار و تلاش آنها را که هنوز هم ادامه دارد، قبول دارم. البته در سطح جامعه پویش‌های متعددی است که در این راستا کار می‌کنند و من به عنوان کسی که به نهادهای مدنی به عنوان فعالان عرصه حقوق شهروندی نگاه می‌کنم، فعالیت آنها را موثر می‌دانم.

بیلبوردهای بزرگی در افغانستان با موضوع ممنوعیت کودک همسری

وی درخصوص این موضوع که موضوع کودک همسری در کشورهای مرزی مانند افغانستان و عراق هم مطرح هست، درباره نحوه برخورد با آن در این کشورها توضیح داد: در افغانستان بیلبوردهای بزرگی با محوریت این موضوع زده‌اند و در حال فرهنگ‌سازی و آگاهی‌دهی به مردم هستند؛ در واقع سمن‌های افغانستان و بخش دولتی این کشور به دلیل تبعات منفی و آسیب‌هایی که موضوع کودک همسری برای جامعه دارد، توانستند توافق حداقلی داشته باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: وضعیت فعالیت‌ها در کشور عراق را پیگیری نکردم ولی با توجه به اینکه فعالان اجتماعی عراقی را در کنفرانس‌های بین‌المللی می‌بینیم، متوجه شدم که آنها هم دیدگاه مثبتی دارند که باید ازدواج کودکان محدود یا ممنوع شود.

وی همچنین افزود: برخی کشورها تلاش می‌کنند ازدواج را روی سن 18 سال بیاورند، حتی کشورهایی که به نوعی فقیر هستند؛ مثلا در اندونزی ازدواج رسمی 18 سال است؛ اگرچه ممکن است در برخی مناطق فقیر آن، زیر 18 سال ازدواج کنند ولی ازدواج آنها صرفا شرعی است و ثبت رسمی نمی‌شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس درباره راهکارهای مقابله با پدیده کودک همسری در کشور موزامبیک مبنی بر راه‌اندازی سازمان امور اجتماعی و رسیدگی به مسائل دختران و زنان، جذب حمایت جامعه محلی و گفتگوی مستمر با رهبران مذهبی، درباره نحوه بومی‌سازی چنین راهکارهایی در کشور گفت: ما در کشور یک اورژانس اجتماعی داریم که به امداد زنان می‌پردازد و مباحث زنان و دختران را دنبال می‌کند و البته خانه‌های امن هم داریم.

مخالفت باشد، اتهام‌زنی نباشد

وی با بیان اینکه با رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران در سنین پایین در کمیسیون قضایی مجلس کار تمام نشده است، تاکید کرد: در این مورد باید گفتگویی به راه بیفتد و از همه دستگاه‌ها دعوت شود تا اعلام نظر کنند زیرا این روندی که شروع شده، نباید رها شود؛ لازم است با گفتگوهایی ادامه پیدا کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: به هر حال محکوم و متهم کردن طرف مقابل به هیچ وجه روش درستی نیست؛ همانطور که ما به عنوان موافقان این ایده فکر می‌کنیم طرف مقابل به دلایل شرعی -غلط یا درست- و با مستندات آماری -غلط یا درست- با ما مخالفت می‌کند، آنها هم باید بپذیرند که ما دلایل متفاوتی از آنها داریم.

وی افزود: اتهام‌زنی نباید باشد صرفا مخالفت است؛ ولی متاسفانه مطالبی که در روزنامه کیهان یا فضای مجازی منتشر می‌شود، اقدام به متهم کردن افراد و دستگاه‌هایی می‌کنند که در این زمینه فعالیت دارند؛ از سمن‌ها تا نمایندگان.

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: موافقان این موضوع را متهم کردن به اجرای سند 2030 یا الگوبرداری از غرب کار درستی نیست و متاسفانه این رویه اخیرا تندتر هم شده است؛ دید ما صرفا بومی و مباحث ما بر بستر فرهنگ ایرانی اسلامی است و خوشبختانه سن کودک و نوجوان در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان هم زیر 18 سال تعریف شده که به نظر من همین‌ها کفایت می‌کند و نیازی به چشمداشت به غرب و الگوبرداری از آنها نیست./

پایان پیام

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000