شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ابراهیمی مطرح کرد:

قهر نظام اجرایی کشور با برنامه‌های آمایش سرزمین

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع  طبیعی مجلس گفت: طبق برنامه آمایش سرزمینی فعالیت هر استان باید بر اساس ظرفیت و استعداد آن منطقه صورت می‌گرفت، اما مورد توجه مسئولان و مدیران کشور قرار نگرفت.
یکشنبه 23 دی 1397 ساعت 08:52
قهر نظام اجرایی کشور با برنامه‌های آمایش سرزمین عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع  طبیعی مجلس گفت: طبق برنامه آمایش سرزمینی فعالیت هر استان باید بر اساس ظرفیت و استعداد آن منطقه صورت می‌گرفت، اما مورد توجه مسئولان و مدیران کشور قرار نگرفت. http://cdn.icana.ir/d/019/201608107918113494.jpg قهر,نظام,اجرایی,کشور,با,برنامه‌های,آمایش,سرزمین Icana

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با ضرورت توجه به توسعه روستایی در کشور گفت: متاسفانه هیچ یک از برنامه‌های توسعه‌ای کشور در حوزه روستاها موفقیت قابل ذکری به همراه نداشته است، جمعیت 22 میلیون نفری روستاهای کشور در ابتدای انقلاب اسلامی حدود 70 درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌داد اما در حال حاضر نزدیک به 21 میلیون نفر در روستاها ساکن هستند که با جمعیت 81 میلیون نفری حدود 30 درصد از جمعیت کل کشور است. بنابر این جمعیت روستایی کشور طی ده‌های اخیر نه تنها رشد نداشته بلکه به دلیل مهاجرت کاهش یافته است.

کاهش فشار جمعیتی پایتخت با توسعه روستایی

ابراهیمی با اشاره به اهمیت توسعه روستا‌ها و نقاط مختلف کشور گفت: کشور ما به لحاظ فرهنگی و جغرافیایی تنوع بسیار زیادی دارد از این رو با توسعه روستاها می‌توانیم فشار جمعیتی پایتخت و مراکز استان‌ها را کاهش دهیم .

کاهش سکونت دائمی در مناطق مختلف کشور اثر منفی در تثبیت حاکمیت دارد

 نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد :اسقرار جمعیت در مناطق مختلف کشور باعث تقویت و استحکام حاکمیت در کشور می‌شود. بی تردید حاکمیت در سرزمینی مستحکم است که جمعیت ساکن داشته باشد،به عقیده بنده کاهش سکونت دائمی در مناطق مختلف کشور اثر منفی در تثبیت حاکمیت دارد. کاهش جمعیت روستایی در مناطق مرزی و جنوبی همچون خوزستان، کردستان، سیستان و بلوچستان کاملا قابل رویت است.   

توسعه نامتوازن پیامد‌های مخربی برای کشور به همراه دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: متاسفانه در ایجاد امکانات رفاهی و عدالت اجتماعی در مناطق مختلف کشور ضعیف عمل کرده ایم و بسیاری از مردم برای بدست آوردن امکانات آموزش، تفریحی و ورزشی مجبور به مهاجرت می‌شوند . توسعه نامتوازن برخلاف آمایش سرزمینی پیامد‌های بسیار مخربی از هر حیث برای کشور دارد.  

عدم توجه مسئولان کشور به برنامه‌ آمایش سرزمین

ابراهیمی تصریح کرد: در برنامه آمایش سرزمینی قرار بود فعالیت استان‌ها طبق ظرفیت و استعداد آن منطقه باشد، اما متاسفانه مورد توجه مدیران و مسئولان کشوری قرار نگرفت و بسیار از منابع کشاورزی و صنعتی از دست رفت. در مناطقی که استعداد بسیاری در حوزه کشاورزی داشت، صنعت قرار دادیم. صنعت باید در سواحل و نزدیک به آب قرار بگیرد، تا ضمن ایجاد شغل با کمبود آبی مواجه نشود، این موارد نشان‌دهنده عدم توجه به آمایش سرزمین است.

نماینده مردم شازند در مجلس افزود برای اجرای صحیح برنامه های آمایش سرزمینی و توسعه روستا‌ها لازم است بعد نظارتی در حیث قانون قوی تر شود، از طرفی باید برخی از خلاءهای قانونی برطرف و الزامات جدی تری تعیین شود. بسیاری از شرکت‌ها  و کارخانه‌جات ها در مناطق مختلف کشور وجود دارند که دفتر اصلی‌ و گردش مالی آنها در تهران است، این امر برای مناطق دیگر کشور آسیب‌زا است. اگر قانون بر اساس آمایش سرزمینی انجام شود، همه دفاتر و فعالیت‌ها شرکت‌ها در مناطق خودشان مستقر خواهند شد.

کم توجهی دولت به توسعه روستایی در بودجه 98

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع  طبیعی مجلس باانتقاد از لایحه بودجه 98 گفت: متاسفانه دولت در بودجه 98 نیز به بخش توسعه روستا‌ها توجهی نکرده است، از طرفی هزینه‌ها در بودجه بسیار بالا و عملیات عمرانی در حداقل ممکن قرار گرفته است. با این بودجه هیچ اتفاق و جهشی در حوزه روستایی شاهد نخواهیم بود چرا که  اولویت‌ها در آن رعایت نشده است./

پایان پیام 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000