شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
علی نوبخت:

وزیر جدید بهداشت تلاش خود را برای تامین دارو بگذارد

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه طرح تحول سلامت بیشتر بر روی درمان متمرکز شده گفت: باید طبق قانون پیشگیری بر درمان در این طرح مقدم باشد.
یکشنبه 23 دی 1397 ساعت 09:29
وزیر جدید بهداشت تلاش خود را برای تامین دارو بگذارد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه طرح تحول سلامت بیشتر بر روی درمان متمرکز شده گفت: باید طبق قانون پیشگیری بر درمان در این طرح مقدم باشد. http://cdn.icana.ir/d/019/201610100914060544.jpg وزیر,جدید,بهداشت,تلاش,خود,را,برای,تامین,دارو,بگذارد Icana

علی نوبخت در گفت وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت در ابتدای شروع کار، بیشتر به درمان پرداخته است گفت: قانون تکلیف این کار را روشن کرده اما در ابتدای شروع این طرح بیشتر به درمان پرداخته شده تا بهداشت و پیشگیری در صورتی‌که قانونگذار در برنامه ششم تکلیف را روشن کرده است که بهداشت باید مقدم باشد بنابراین اگر تمام حرف‌هایی که در قانون زده شده رعایت شود تمام مسائل و مشکلات مردم حتی 80 درصد این مشکلات درباره مراجعه به شبکه‌های بهداشتی درمانی و پزشکان عمومی حل می‌شود.

ایران در صنعت داروسازی و تولید دارو حرف برای گفتن دارد بنابراین باید تمام تلاش را انجام دهیم که داروهای ایرانی که کارایی آنها کاملا ثابت شده است در دسترس مردم قرار گیرد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: در مرحله بعد چنانچه نیاز به سطوح دیگر باشد پزشکان عمومی که دوره پزشکی خانواده را نیز گذرانده‌اند بیمار را ارجاع می‌دهند از این طریق هم بار بیمارستانی سبک می‌شود و هم فرسودگی بیمارستان‌ها کمتر خواهد شد و بیماری که نیاز به درمان سرپایی دارد دیگر لزومی ندارد تا بستری شود. در هر صورت فصل‌الخطاب ما نیز همان قانون است.

به دنبال این هستیم تا به خزانه دولت زیاد فشار نیاید

وی ادامه داد: این قانون تعیین می‌کند که پزشک ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شود همچنین راهنمای بالینی گایدلاین اعمال خواهد شد و در نهایت خرید راهبردی سلامت صورت می‌گیرد بنابراین مطمئن هستیم که با این کار صرفه‌جویی عظیمی در بودجه سلامت ایجاد می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه توانستیم به اهداف طرح تحول سلامت نزدیک شویم گفت: طرح تحول در یک سری برنامه‌ها توانسته مردم نیازمند را از مخارج کمرشکن درمان‌های پیشرفته مصون نگه دارد بنابراین هدف طرح بسیار محترم است در بُعد دیگر قرار بود سهم سلامت ازGDP  افزایش پیدا کند. در این راه یک سری اهداف مهم بدست آمد که سالیان سال برای بخش سلامت نهادینه شده است.

وی تصریح کرد: به دنبال این هستیم تا به خزانه دولت زیاد فشار نیاید تا بخش‌های دیگر مثل آموزش و پرورش، آموزش‌عالی و گروه‌های دفاعی امنیتی و قوای دیگر بتوانند از این بودجه استفاده کنند بنابراین این بودجه باید عادلانه تقسیم شود تا بتوانیم عدالت اجتماعی را رعایت کنیم.

وزیر بهداشت تمام تلاش خود را بر حوزه دارو متمرکز کند

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: ایده آلمان این است که افراد نیازمند از این برنامه‌ها استفاده کنند و افراد متمول بیمه‌های تکمیلی را بخرند و در روز مبادا بتوانند به بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی مراجعه کنند از این رو عدالت اجتماعی این نیست که همه مردم از این رقم محدودی که داریم استفاده کنند و در اواسط کار متوجه شویم که کم آوردیم.

ایران در صنعت داروسازی و تولید دارو حرف برای گفتن دارد

وی با بیان اینکه وزیر جدید بهداشت باید توجه و تلاش خود را بیشتر به تامین دارو که برای میلیون‌ها انسان حیاتی است و هر روز به آن وابسته‌اند بپردازد، تصریح کرد: با تلاش‌هایی که دانشمندان داروسازی سال‌ها انجام دادند، ایران در صنعت داروسازی و تولید دارو حرف برای گفتن دارد بنابراین باید تمام تلاش را انجام دهیم که داروهای ایرانی که کارایی آنها کاملا ثابت شده است در دسترس مردم قرار گیرد و باید وجه همت قرار گیرد.

نوبخت خاطر نشان کرد: رعایت قانونی که خرد جمعی در تدوین و تولید آن به کار رفته، باعث می‌شود که توجه به امر بهداشت بیشتر شود. حتی اسم وزارتخانه نیز اول با بهداشت شروع می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به امر بهداشت توجه ویژه‌ای دارند. بنده ایشان را از 30 سال گذشته می‌شناسم و به مدیریت وی اعتماد دارم و می‌دانم که در ابعاد بهداشتی فعالیت‌ها را نهادینه خواهند کرد و شبکه‌های بهداشتی درمانی را فعال می‌کنند و خدمات را با هزینه‌های ارزان‌تری نصیب ملت ایران خواهند کرد./

پایان پیام 

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000