هدر اصلی
1386/08/16 13:51:00
سرویس فرهنگی

آرین منش: با ارائه بودجه به شیوه جدید، سرعت انجام امور افزایش می یابد

"جواد آرین منش" گفت: ارائه بودجه به شیوه جدید دست دولت را جهت انجام امور و جابجایی اعتبارات باز می گذارد و در نتیجه سرعت انجام امور افزایش خواهد یافت.

"جواد آرین منش" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با خیرگزاری خانه ملت با  بیان اینکه  هنوز قضاوت  نهایی در مورد  لایحه بودجه  زود هنگام است، تصریح کرد: اما بر اساس مجموعه  اطلاعاتی که  تا کنون  در زمینه شیوه بودجه نویسی، ‌میزان و ارقام و چگونگی بودجه  سال  87 از سوی مسئولین در جلسه  مشترک  مجلس و دولت و رسانه ها  ارائه گردیده است، می توان به برخی از نقاط قوت و  ضعف آن پرداخت تا ان شاء الله دولت محترم در فرصت باقیمانده نسبت به تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن کاستی ها اقدام نماید.

وی خلاصه، ساده و کم حجم شدن را ازجمله ویژگیهای مثبت  بودجه 87 ذکر کرد و افزود: این امر امکان  رسیدگی و بررسی و فهم بودجه را در مجلس آسان و میسر می کند و در وقت مجلس و دولت جهت رسیدگی به بودجه صرفه جویی می کند.

"آرین منش" خاطر نشان کرد: همچنین ارائه بودجه به این شیوه جدید امکان و  قدرت مانور دولت  در بودجه را فراهم می آورد و دست دولت جهت  انجام  امور و جابجایی اعتبارات باز گذاشته خواهد شد و در نتیجه  سرعت انجام امور افزایش خواهد یافت.

نماینده  مشهد و کلات، توجه بودجه سال آینده به اجرایی شدن سیاست های کلی اصل 44 را از دیگر نقاط مثبت بودجه دانست و گفت: توجه به عدالت اجتماعی و ایجاد فرهنگهای برابر، توسعه درون زا، استقلال و خودکفایی و ارتقاء بهره وری  از دیگر ویژگیهای مثبت  در بودجه سال  آینده است.

وی انقباضی بودن بودجه و رشد بسیار کم  اعتبارات هزینه ای را از جمله ویژگیهای مثبت بودجه عنوان کرد و یاد آور شد: بودجه عمومی دولت معادل 64 هزار میلیارد تومان یعنی برابر با اعتبارات سال 86 است که  ازاین  مقدار 19 هزار میلیارد تومان  اعتبارات عمرانی و 39 هزار میلیارد تومان بودجه جاری را تشکیل  خواهد داد.

عضو  کمیسیون  فرهنگی مجلس با  بیان اینکه اگر  بودجه  به همان شکل  که مطرح شده است  تقدیم  مجلس شود، نقاط  ضعف و کاستی هایی دارد، تصریح کرد: عدم  شفافیت لازم و مشخص نبودن دقیق جزئیات و  نحوه هزینه کرد آن، عملیاتی نبودن و همچنین  فقدان شاخص های مشخص که  نظارت  عالیه بر بودجه  و  اندازه گیری امور و فعالیت ها را از سوی مجلس و سایر نهادهای نظارت  کننده  دشوار می کند از جمله کاستی های بودجه  سال آتی است.

"آرین منش" از عدم  همراه بودن  بودجه با برنامه به عنوان  ضعف  یاد کرد و ادامه داد: اساسا  بودجه  یک  برنامه  یکساله است که  باید  دقیقا  منطبق  و  در راستای برنامه  پنجساله  کشور و  اهداف  چشم انداز 20 ساله باشد و بودجه سالانه نمی تواند فاقد ریز برنامه باشد که در این صورت بیم انحراف از برنامه و ضد  توسعه ای بودن آن وجود دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس،‌عدم  توجه لازم به افزایش سهم بودجه  فرهنگ از بودجه عمومی را از دیگر نقاط ضعف  بودجه  سال  87 دانست و گفت: علیرغم توصیه های مکرر رهبر معظم انقلاب برابر گزارش های مقدماتی ارائه شده به کمیسیون  فرهنگی، سهم فصل فرهنگ و هنر از بودجه  عمومی در سالهای اخیر سیر نزولی داشته بگونه ای که  در سال 84 سهم فرهنگ و هنر از بودجه عمومی 4 درصد،‌ در سال 85، 6/2 درصد و در سال  جاری 18/2 درصد  بوده است که این رقم در پیش نویس لایحه بودجه  سال آتی از افزایش قابل  ملاحظه ای برخوردار نیست و این  امر مانع از دستیابی ما به  اهداف  بلند فرهنگی انقلاب اسلامی و چشم انداز 20  ساله است .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet