هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گیلانی ضمن مخالفت با استانی شدن انتخابات مجلس مطرح کرد؛

برای تقویت مجلس ابتدا باید شوراهای محلی را تقویت کرد

سرویس سیاسی
عضو هیأت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس دلایل خود در مخالفت با استانی شدن انتخابات را تشریح کرد.
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 16:31
برای تقویت مجلس ابتدا باید شوراهای محلی را تقویت کرد عضو هیأت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس دلایل خود در مخالفت با استانی شدن انتخابات را تشریح کرد. http://cdn.icana.ir/d/019/201901100197731224.jpg برای,تقویت,مجلس,ابتدا,باید,شوراهای,محلی,را,تقویت,کرد Icana

سهراب گیلانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نگاهی که در مجلس برای استانی شدن انتخابات مجلس شکل گرفته است، گفت: در این خصوص با بیش از 40 نفر از نمایندگان موافق صحبت کرده و متوجه شده ام که دلیل پیگیری این طرح برای آنها حفظ موقعیت در انتخابات آینده است.

نمایندگان موافق استانی شدن انتخابات مجلس این طرح را مسیری برای حفظ موقعیت خود می‌دانند

نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: تحلیل موافقان طرح استانی شدن انتخابات این است که با توجه به وضعیت تحریم و ناتوانی دولت در اجرای مصوبات و طرح ها در استان ها ما در حوزه انتخابیه خود ضعیف شده ایم و اگر انتخابات مجلس استانی شود به ما کمک خواهد کرد لذا این نوع نگاه در غالب نمایندگان موافق این طرح وجود دارد که به نظر من نوعی رانتخواری در مجلس است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامی مشابه در مجلس هشتم یادآور شد: طبق مصوبه مجلس هشتم، میزان سطح تحصیلات کاندیداهای مجلس به فوق لیسانس ارتقا پیدا کرد اما از آنجایی که حدود 80 نماینده دارای مدرک لیسانس بودند، بلافاصله بندی به این قانون اضافه شد که حضور در یک دوره مجلس معادل یک مقطع تحصیلی خواهد بود از این رو نمایندگان مجددا امکان حضور در عرصه کاندیداتوری مجلس پیدا خواهند کرد.

گیلانی در ادامه با بیان اینکه در دولت احمدی نژاد بحث حقوقی دیگری در رابطه با تحصیلات کاندیداهای مجلس مطرح شد، عنوان کرد: این استفساریه از سوی دولت به مجلس رسید که آیا قانون تطبیق یک دوره نمایندگی مجلس با یک مقطع تحصیلی شامل حال نمایندگانی که در حال حاضر در مجلس بوده و هنوز یک دوره کامل در مجلس حضور نداشته اند نیز می شود یا خیر که مجلس هشتم پاسخ مثبت به این استفساریه داد و به گونه ای رفتار کرد که نمایندگان از حضور در انتخابات باز نمانند.

خدمتگذاری در یک سمت دائمی نشود

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه نباید خدمتگذاری در یک سمت دائمی شود و افراد باید مانند وزرا یا استانداران صرفا در یک دوره در مجلس حضور داشته باشند، اظهار داشت: من با نمایندگان بسیاری درباره استانی شدن انتخابات صحبت کرده ام و آنها در نهایت اظهار دارند که دو دوره به صورت آزمایشی این طرح اجرا شود لذا صرفا نگران موقعیت خود هستند.

وی در ادامه آسیب های استانی شدن انتخابات مجلس را برشمرد و افزود: شهرهای کوچک با استانی شدن انتخابات تضعیف شده و محروم تر می شوند همچنین قومیت ها رشد پیدا می کنند چنانچه یک قوم خاصی 40 درصد خوزستان را تشکیل می دهد و ممکن است این طرح باعث اختلاف قومیتی و رقابت میان آنها شود که در نهایت منجر به تنش حتی در دوره نخست برگزاری انتخابات به این شیوه خواهد شد.

گیلانی همچنین با اشاره به استان هایی همچون کردستان، سیستان و بلوچستان، گلستان و سایر استان هایی که تفاوت های مذهبی در آنها زیاد است، ابراز داشت: استانی شدن انتخابات مجلس به اختلافات مذهبی دامن می زند همچنین علیرغم نظر موافقان این طرح در مجلس که می گویند خرید رأی و فساد انتخابات کاهش می یابد در واقع برعکس افزایش خواهد یافت.

استانی شدن انتخابات اعمال نفوذ افراد در سایه در مجلس را افزایش می‌دهد

این عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان ادامه داد: استان خوزستان 18 نماینده دارد و ممکن است عده ای با صرف هزینه صرفا 200 میلیارد تومان به گونه ای عمل کنند که بتوانند با یک سری ائتلاف های در سایه 13 کرسی نمایندگی را از آن خود کنند و از این طریق در مجلس اعمال نفوذ کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه این ائتلاف های در سایه با احزاب سیاسی تفاوت دارد، عنوان کرد: این ائتلاف ها سایه های قدرتمندی هستند که به ثروت و قدرت دسترسی دارند و ارتباطی به تشکل های سیاسی ندارد از این رو افرادی وارد انتخابات می شوند که قدرت و منافعی دارند.

گیلانی در ادامه با بیان اینکه برای تقویت مجلس ابتدا باید شوراهای محلی را تقویت کرد و ویژگی های کاندیداهای شورای شهر را ارتقا داد، اظهار داشت: از این طریق می توان اشخاص کیفی را وارد شورا کرد چرا که تقویت مجلس با این اتفاقات امکان پذیر نخواهد بود چنانچه در حال حاضر چندین نماینده در مجلس مشغول به فعالیت هستند که سابقه وزارت، معاونت وزارت، استانداری و غیره داشته اند.

نماینده مردم شوشتر در مجلس در ادامه با تأکید بر اینکه باید ویژگی های نمایندگی را ارتقا داد، عنوان کرد: برای مثال باید مدرک تحصیلی تا دکتری ارتقا و حداقل سن برای حضور در مجلس به 40 سال افزایش یابد تا فرد به پختگی رسیده و اهل تفکر باشد ضمن اینکه باید فردی نماینده شود که توانمندی های وی در حد مدیرکل باشد و در نهایت تفاوتی ندارد این فرد از شهرستانی بزرگ کاندیدا شود یا یک روستا.

استانی شدن انتخابات ارتباط مردم شهرهای کوچک را با حاکمیت قطع می‌کند

وی اضافه کرد: در حال حاضر کمیسیون های مجلس و بعد نظارتی آنها ضعیف است و در شرایطی که نیازی به قانونگذاری نداریم، بحث اصلی برگزاری صحن علنی برای قانونگذاری شده است.

گیلانی در ادامه با بیان به اینکه درباره آسیب های استانی شدن انتخابات مجلس با شورای نگهبان نیز صحبت کرده ایم، ابراز داشت: مجمع در دوره های گذشته مبحث را ابلاغ کرد که اگر این طرح اجرا شود وضعیت مردم بدتر شده و شهرهای کوچک که تنها ارتباطشان با حاکمیت نماینده شان است، از این موقعیت محروم می شوند؛ مدیران استانی نیز که جرأت صحبت کردن با مقامات بالادست خود را ندارند از این رو شهرهای کوچک حذف خواهند شد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه در نهایت استانی شدن انتخابات باعث می شود جریان های قومی، مذهبی و لابی های دنبال قدرت و منافع گرد هم جمع شوند، تأکید کرد: من استان خود را می شناسم و به خاطر سوابقم استان های دیگر را نیز می شناسم و می دانم در شرایطی که احزاب فعالی هم نداریم، شرایط به دست افراد نامرئی بدون نام می افتد که کنار یکدیگر قرار گرفته و ائتلافی بدون نام اما تعریف شده برای منافع خود شکل می دهند و قدرت های سیاسی، مذهبی و بومی به آنها وصل می شوند و در نهایت نیز 200 میلیارد تومان هزینه برایشان می ارزد که از 18 نماینده خوزستان 13 نماینده داشته باشند و به راحتی بخشی از مجلس را در دست بگیرند چرا که حتی با 10 نماینده نیز می توان وزیری را استیضاح کرد.

پیچیدن نسخه‌ای همچون تهران برای کل کشور اشتباه است

وی در ادامه مقایسه تهران با شهرستان های دیگر در ارتباط با نمایندگی را اشتباه دانست و افزود: در تهران مسائلی همچون آب، برق و گاز مهم نیست و به طور کل نسخه تهران باید جداگانه پیچیده شود اما در شهرستان ها کوچک ترین موضوع اهمیت دارد، چرا که بافت فرهنگی تفاوت دارد.

گیلانی ادامه داد: در حال حاضر 70 درصد مجلس دهم و یا بیشتر تصور می کنند استانی شدن انتخابات رأی نمی آورد لذا حتی شخص بنده دیگر در جلسات آنها با موضوع استانی شدن انتخابات شرکت نمی کنم ما به مجلس قدرتمند نیاز داریم که آن نیز راه دیگری دارد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه برخی مباحث برای تأسیس مجلس جدید مطرح می شود که نیاز به بحث دارد، خاطرنشان کرد: استانی شدن انتخابات مجلس نه تنها دردی دوا نمی کند بلکه خطرات و آسیب های آن بسیار جدی تر است و نمایندگان نباید صرفا برای حفظ جایگاه بر این امر تأکید کنند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000