هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
پورمحمدی با حضور در فراکسیون شفاف سازی مطرح کرد:

حذف 39 ردیف دائمی و رشد 70 درصدی بودجه محیط زیست

سرویس اجتماعی
معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سختی‌های زیادی برای تدوین لایحه بودجه سال 98 متحمل شدیم، گفت: علیرغم محدودیت‌ها بودجه آموزش، محیط زیست و فرهنگ را قابل توجه پیش بینی کردیم.
سه‌شنبه 2 بهمن 1397 ساعت 11:38
حذف 39 ردیف دائمی و رشد 70 درصدی بودجه محیط زیست معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سختی‌های زیادی برای تدوین لایحه بودجه سال 98 متحمل شدیم، گفت: علیرغم محدودیت‌ها بودجه آموزش، محیط زیست و فرهنگ را قابل توجه پیش بینی کردیم. http://cdn.icana.ir/d/019/201802100119707201.jpg حذف,,39,ردیف,دائمی,و,رشد,70,درصدی,بودجه,محیط,زیست Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون شفاف سازی با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه و کارشناسان مرکز پژوهش دیروز ( دوشنبه، 1 دی ماه )  با هدف نقد و بررسی لایحه بودجه 98 از منظر شفافیت در مجلس برگزار شد.

سید حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان و برنامه و بودجه با حضور در نشست فراکسیون شفاف سازی مجلس  با بیان اینکه لایحه بودجه سال 98 دو ویژگی یعنی سخت‌ترین بودجه بعد از انقلاب و شفاف‌ترین بودجه‌ای است که ارائه شده، گفت: بودجه خوشبینانه و با توجه به تحریم‌ها با یک میلیون بشکه نفت در روز بسته شد و این در حالی است که سال 97 بودجه با دو میلیون و 410 هزار بشکه و در سال 96 با دو میلیون و 500 هزار بشکه بسته شد یعنی میزان صادرات نفت را به ناچار به یک میلیون بشکه نفت در روز کاهش دادیم.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه افزود: یکی از منابع درآمدی مالیات است و اینکه حاکمیت به مردمی که در شرایط رکود قرار دارند فشار مالیاتی بیش از حد وارد کند مطلوب نبوده و در واقع هزینه تبعات سیاسی و اجتماعی آن بیشتر از وصول مالیات است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسیرهای درآمدها نیز واردات است اما واردات خودرو و 1300 قلم را ممنوع شده است همچنین یک مسیر دیگر دیگر نیز سود شرکت‌های دولتی بود اما آنها مانند کشتی به گل نشسته هستند و نباید فشار بیشتری به آنها وارد کرد. مسیر دیگر درآمد واگذاری سهام شرکت‌های دولتی است که با توجه به شرایط فعلی مشتری نداشتند بنابراین فشار سنگینی مبنی بر اینکه دستگاه‌ها و مردم بودجه بیشتری می‌خواهند و اینکه منابع به شدت محدود بود، وارد شد. هزینه‌های دولت در سال 97 نسبت به تولید ناخالص داخلی 14 درصد اما سال آینده 12 درصد است بنابراین سال بسیار سخت و مشکلی را در پیش داریم.

پورمحمدی با بیان اینکه مردم نسبت به معیشت خود نگران هستند، بازارها متلاطم و منابع دولت نیز محدود است، تصریح کرد: دستگاه‌ها انتظار بودجه بیشتری داشتند اما مقدور نبود بر اساس برآورد اولیه حداقل منابع برای اداره کشور حدود 437 هزار میلیارد تومان بود و بودجه اولیه را به طور تقریبی 447هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کردیم اما سران قوا و سایر مسئولین ورود و 7 هزار میلیارد تومان آن کاهش یافت.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه افزود: بودجه در سطر اول حدود 407 هزار میلیارد تومان شد؛ بودجه امسال 386 هزار میلیارد تومان و سال آینده 407 هزار میلیارد تومان است که تنها 5 درصد رشد داشته این در حالی است که حقوق و دستمزد کارگران، کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری را باید حدود 20 درصد افزایش می‌دادیم و سایر دستگاه‌ها باید هزینه کمتری کنند تا بتوان نیازها را رفع کرد.

سختی‌های زیادی برای تدوین لایحه بودجه سال 98 متحمل شدیم

وی با بیان اینکه سختی‌های زیادی برای تدوین لایحه بودجه سال 98 متحمل شدیم، گفت: از لحاظ منابع درآمدی بودجه سال 98 در دو سقف پیش‌بینی شد، یعنی یکی سقف 407 هزار میلیارد تومان و دیگری 447 هزار میلیارد تومان که از این میزان مالیات‌ها 126 هزار میلیارد تومان و متوسط رشد مالیاتی 11 درصد است؛ رشد مالیات شرکت‌ها را منفی کردیم و به خاطر شرایط تورمی مالیات بر ارزش افزوده افزایش خواهد یافت. همچنین در قالب اصلاحات ساختاری حدود 50هزار میلیارد تومان مالیات به نرخ صفر می‌دهیم.

میزان یارانه‌های بودجه‌ای، فرابودجه‌ای پنهان حدود 936 هزار میلیارد تومان است

پورمحمدی با یادآوری اینکه میزان یارانه‌های بودجه‌ای، فرابودجه‌ای پنهان حدود 936 هزار میلیارد تومان است، افزود : در حالی که بودجه 407 هزار میلیارد تومان است، حدود 936 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و فرابودجه‌ای پرداخت می‌کنیم این در حالی است که بر اساس بررسی‌ها، یارانه‌ها به هدف اصابت نکرده و اقشار پردرآمد بهره‌وری بیشتری از این موضوع دارند.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: یکی از مباحثی که مرکز پژوهش‌ها به آن تأکید دارد این است که چرا یک میلیون بشکه پیش‌بینی نکردیم و 1.5 میلیون بشکه را لحاظ کردیم زیرا ممکن است نتوانیم 500 هزار بشکه نفت را صادر کنیم؛ سازمان برنامه و بودجه ملاحظات کارشناسی داشته و همچنین با ملاحظات سیاسی و اجتماعی و اندکی نیز به ملاحظات اجرایی توجه دارد.

اگر از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم می‌توان 1.5 میلیون بشکه نفت فروش داشته باشیم

وی یادآور شد: سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند صرفا به میزان صادرات نفتی که آمریکا پیش‌بینی کرده اکتفا کند بلکه باید تمامی ساز و کارها شکل بگیرد تا بتوان نفت بیشتری را صادر کنیم، نباید روی این موضوع نقطه ضعف نشان دهیم و بگوییم نمی‌توانیم نفت بیشتر صادر کنیم زیرا اگر از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم می‌توان 1.5 میلیون بشکه نفت فروش داشته باشیم و مشکلی نیز در این ارتباط نخواهیم داشت.

پورمحمدی با بیان اینکه بودجه 98، 5 ویژگی دارد، ادامه داد: در شرایط سخت به معیشت و سلامت مردم و همچنین عدالت اجتماعی توجه شده  که برای این منظور تمامی درآمدهای نفتی سهم دولت 21 میلیارد دلار است و سال گذشته 27 میلیارد دلار بود که 6 میلیارد آن کاهش یافت؛ 14 میلیارد دلار از 21 میلیارد دلار را به کالاهای اساسی مردم یعنی دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های دامی و کشاورزی اختصاص و همچنین علیرغم رشد 5 درصدی بودجه حقوق کارکنان و بازنشستگان را 20 درصد افزایش دادیم.

39 ردیف دائمی بودجه را حذف کردیم

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه 39 ردیف دائمی بودجه را حذف کردیم، افزود: همچنین جدول 17 که در مورد کمک‌ها بود را نیز به طور کلی از بودجه حذف کردیم البته تعداد محدودی را تنها برای شرایط خاص نگه داشتیم.

وی مهمترین محور را تولید و اشتغال دانست و گفت: 7 محور برای موضوع اشتغال یعنی کشاورزی، مسکن و صنعت و معدن برنامه‌ریزی کردیم علیرغم محدودیت‌ها بودجه آموزش، محیط زیست و فرهنگ را قابل توجه دیدیم بودجه آموزش و پرورش را 27 درصد افزایش و همچنین با توجه به وضعیت نامناسب مدارس به ویژه در  مناطق محروم داشتند 118 درصد بودجه نوسازی و تجهیز مدارس را افزایش دادیم. همچنین با توجه به حساسیت محیط زیست رشد بودجه آن را 70 درصد پیش‌بینی کردیم همچنین افزایش 63 درصدی بودجه حوزه فناوری را نیز در دستور کار قرار دادیم.

۶۲ هزار میلیارد برای حوزه عمران پیش‌بینی کردیم

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه 62 هزار میلیارد تومان برای حوزه عمران پیش‌بینی کردیم، گفت: باید با سازوکار مشارکتی بخش خصوصی این حوزه را تقویت کرد.

وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار گزارش شفافی در مورد بودجه شرکت ها ارائه کردیم، ادامه داد: شرکت ها را در گروه های 10 گانه دسته بندی کردیم به عنوان مثال شرکت های اقتصادی 288 شرکت است که شرکت ها را طبقه بندی و در پیوست 3 برای بررسی بیشتر به مجلس ارائه کردیم./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000