هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نقوی حسینی مطرح کرد؛

کندی اجرای طرح انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین

سرویس اجتماعی
نماینده مردم ورامین،پیشوا و قرچک با انتقاد از کندی روند احداث خط لوله انتقال آب از تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین گفت: احداث سریع این خط لوله سفره‌های آب زیر زمینی دشت ورامین را تغذیه و از فرونشت‌های متعدد در این منطقه جلوگیری می‌کند.
سه‌شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 08:01
کندی اجرای طرح انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین نماینده مردم ورامین،پیشوا و قرچک با انتقاد از کندی روند احداث خط لوله انتقال آب از تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین گفت: احداث سریع این خط لوله سفره‌های آب زیر زمینی دشت ورامین را تغذیه و از فرونشت‌های متعدد در این منطقه جلوگیری می‌کند. http://cdn.icana.ir/d/019/42817.jpg کندی,اجرای,طرح,انتقال,پساب,تصفیه,خانه,جنوب,تهران,به,دشت,ورامین Icana

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص وضعیت بحرانی فرونشست دشت ورامین گفت: قبل از احداث سد ماملو بر روی رودخانه جاجرود در جنوب شرقی تهران حقآبه دشت ورامین هر ساله در این منطقه جاری می‌شد و از شمال دشت ورامین آبهای زیرزمینی و قناتها را کاملاً غنی می کرد، از طرفی در فصل کشت و کار هم کشاورزان از آن آب استفاده می‌کردند اما پس احداث سد ماملو همه‌ی این آب‌ها به علت تامین آب شرب تهران پشت سد متوقف می‌شود.

نماینده مردم ورامین،پیشوا و قرچک با بیان به اینکه  سد ماملو مانع تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی دشت ورامین شد گفت:سفره های آب زمینی به مرور زمان فروکش کرده  و کشاورزان دیگر قادر به استحصال آب از سفرهای زیرزمینی نبودند و مکان‌هایی که با احداث چاه به عمق 50 الی ۷۰ متر به آب می رسیدند در حال حاضر حتی با احداث چاه‌های ۲۰۰ الی ۲۲۰ متر هم به آب نمی رسند.

نقوی حسینی تاکید کرد: بعد از کاهش شدید آب سفره‌های زیر زمینی، هوا جایگزین آن شده و زمین در اثر فشار آرام آرام فرونشست می‌کند،از طرفی با کاهش آب سفره‌های زیر زمینی حفره‌هایی در سطح زمین ایجاد شده و شکست زمین به وجود خواهد آمد ، همه این موارد متاسفانه در دشت ورامین اتفاق افتاده  و حتی در برخی از مناطق، زمین به طول چند کیلومتر کاملاً شکسته شده است.

وی با اشاره به اینکه فروشست‌ها در ورامین هنوز ادامه دارد اظهار کرد:برای بهبود این وضعیت مقرر شد دولت بجای حقآبه دشت ورامین از رودخانه جاجرود، فاضلاب تصفیه شده تهران را به این منطقه بدهد. بر این اساس تصفیه خانه‌ای در جنوب شهر تهران احداث شده  و آب های تصفیه شده از طریق لوله و  کانال با دبی 5 متر مکعب به دشت ورامین ارسال شود.

انتقال ۵ متر مکعب آب تصفیه شده فاضلاب شهر تهران پاسخگوی کشاورزان هم نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه انتقال ۵ متر مکعب آب تصفیه شده فاضلاب شهر تهران حتی پاسخگوی کشاورزان ورامین هم نیست اظهار کرد:  این میزان آب انتقالی به دشت ورامین مخزن‌های سفره های زیرزمینی نمی‌تواند تغذیه کند به همین جهت مقرر شد خط دومی احداث شود تا 9 متر مکعب آب را از تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین منتقل کند.این مسیر و کانال دوم با لوله طراحی و اجرا می‌شود و در صورت عملیاتی شدن با ۶ کیلومتر مسافت به دشت ورامین می‌رسد، میزان آب انتقالی به دشت ورامین مجموعاً به 14 متر مکعب خواهد رسید و کمبود آب سفره‌های زیر زمینی را تا حدودی جبران خواهد کرد.

کندی اجرای طرح انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد:  متاسفانه روند احداث خط دوم به کندی پیش می‌رود، در این خصوص چندین بار به دولت تذکر دادیم و حتی وزیر نیرو نیز از این طرح بازدید کرد، اما موثر نبود. ما تاکید داریم این خط لوله هر چه سریع‌تر احداث شود تا سفره‌های آب زیر زمینی تغذیه  و از فرونشست‌ها جلوگیری شود. /

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000