سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دهقانی فیروزآبادی تشریح کرد:

ایران باید چه واکنشی به راه اندازی INSTEX داشته باشد

سرویس دیگر رسانه‌ها
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به راه اندازی کانال مالی اروپا ویژه ایران موسوم به اینستکس گفت: در این باره نباید زیاد خوش‌بینانه و یا بدبینانه عمل کرد، باید منتظر اجرای این کانال مالی باشیم تا بر اساس آن تحلیل شود چون برای ما تأمین منافع ملی و سهولت در انجام مبادلات بانکی و تجاری با اروپا اهمیت دارد.
شنبه 20 بهمن 1397 ساعت 17:00
ایران باید چه واکنشی به راه اندازی INSTEX داشته باشد نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به راه اندازی کانال مالی اروپا ویژه ایران موسوم به اینستکس گفت: در این باره نباید زیاد خوش‌بینانه و یا بدبینانه عمل کرد، باید منتظر اجرای این کانال مالی باشیم تا بر اساس آن تحلیل شود چون برای ما تأمین منافع ملی و سهولت در انجام مبادلات بانکی و تجاری با اروپا اهمیت دارد. http://cdn.icana.ir/d/019/201805106086852511.jpg ایران,باید,چه,واکنشی,به,راه,اندازی,INSTEX,داشته,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت  ؛ کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس راه اندازی کانال مالی اینستکس INSTEX را کاری حیثیتی برای اروپا و در جهت تامین منافع اقتصادی دانست و گفت این کانال مالی می‌تواند گامی برای منزوی کردن دلار در آینده باشد.

وی در واکنش به راه اندازی کانال مالی اروپا ویژه ایران موسوم به اینستکس گفت: در این باره نباید زیاد خوش‌بینانه و یا بدبینانه عمل کرد، باید منتظر اجرای این کانال مالی باشیم تا بر اساس آن تحلیل شود چون برای ما تأمین منافع ملی و سهولت در انجام مبادلات بانکی و تجاری با اروپا اهمیت دارد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: این اتفاق نادری است که شورای امنیت قراردادی به نام برجام را تأیید کرده و برای آن قطعنامه صادر می‌کند و در آن همه کشورها ملزم به اجرای توافق می‌شوند اما آمریکا از اجرای آن سرباز زد و خارج شد. بعد هم شرکای تجاری و متحدان آمریکا یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان اعضای ناتو و اتحادیه اروپا با ماندن در برجام وارد هم حوزه اقتصادی آن شده و بر برداشته شدن تحریم‌ها و انجام مبادلات تجاری تاکید دارند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اروپا خط خود را از آمریکا جدا کرده، توضیح داد: اروپا می‌خواهد با یک جانبه گرایی آمریکا مقابله کند که بخشی از دلیل آن به مصالح و منافع اروپا بر می‌گردد چون در صورت وابستگی به آمریکا استقلالش زیر سوال می‌رود که این برای پرستیژ بین المللی و منافع اقتصادی آنها خوب نبود. اروپا ظرفیت‌های خاص اقتصادی دارد که به دنبال تأمین آن است.

دهقانی با بیان اینکه مسائل امنیتی منطقه روی اروپا اثر می‌گذارد، گفت: در چنین شرایطی باید اروپایی‌ها در اجرای تعهداتش پایبند باشند تا راه برای مبادلات تجاری باز شود البته قطعاً آمریکا روی این موضوع حساسیت نشان می‌دهد و تلاش‌هایی برای بی اثر کردن این کانال مالی می‌کند.

به گزارش ایسنا  وی کانال مالی اینستکس گامی برای منزوی کردن دلار در آینده است چون دلار بر بازارهای مالی و پولی دنیا احاطه دارد که اگر این سیستم کارایی خوبی داشته باشد می‌تواند در آینده به کشورهای دیگری مثل چین، هند و روسیه تسری پیدا کند و حتی به یورو قدرت داده و قدرت دلار را کم کرد. کاری که شاید اروپایی‌ها هم برای انجام آن بی میل نباشند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000