هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نقوی حسینی :

سند آمایش آب الزامی در جهت توزیع عادلانه منابع آبی کشور

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند کمبود آب کشور ارتباطی با کاهش نزولات جوی و آب‌های زیرزمینی ندارد و عمده علت آن عدم توزیع عادلانه آب‌ها بر اساس یک آمایش سرزمینی است، بنابر این تهیه سند آمایش آب  ضمن توزیع عادلانه، از اسراف آن نیز جلوگیری می‌کند.
سه‌شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 08:15
سند آمایش آب الزامی در جهت توزیع عادلانه منابع آبی کشور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند کمبود آب کشور ارتباطی با کاهش نزولات جوی و آب‌های زیرزمینی ندارد و عمده علت آن عدم توزیع عادلانه آب‌ها بر اساس یک آمایش سرزمینی است، بنابر این تهیه سند آمایش آب  ضمن توزیع عادلانه، از اسراف آن نیز جلوگیری می‌کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201901102471236202.jpg سند,آمایش,آب,الزامی,در,جهت,توزیع,عادلانه,منابع,آبی,کشور Icana

سید حسین نقوی حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص ضرورت تهیه سند آمایش آب گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند کمبود آب کشور ارتباطی با کاهش نزولات جوی و آب‌های زیرزمینی ندارد و عمده علت آن عدم توزیع عادلانه آب‌ها بر اساس یک آمایش سرزمینی است، بنابراین تهیه سند آمایش سرزمینی برای آب ضمن توزیع عادلانه، از اسراف آن نیز جلوگیری می‌کند.

ممنوعیت استقرار صنایع آب‌بر در مناطق کم آب

نماینده مردم ورامین،پیشوا و قرچک افزود: بر اساس سند آمایش آب، بهره برداری از منابع آبی در خصوص فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی در مناطق کم آب ممنوع می‌شود و تنها صنایعی مجاز به فعالیت می‌شوند که نیاز به آب زیادی ندارند.  به عنوان مثال اصفهان در حال حاضر با کمبود شدید آب مواجه است اما بزرگترین صنایع فولادی کشور که همه آب بر‌های بزرگی هم هستند در این شهر احداث شده‌اند که امری غلط است.

ضرورت تهیه سند آمایش آب

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: به دلیل فقدان سند بالادستی مدون و کارآمد، همواره در مباحث تخصیص، انتقال و نحوه بهره برداری از منابع آبی در کشور با چالش هایی مواجه بوده است، به عنوان مثال در محلی که آب شرب و کشاورزی آن هم با مشکل مواجه است نباید صنایع آب‌بر احداث شود، بنابراین مدیریت  درست و دقیق منابع آبی کشور نیازمند تهیه سند آمایش آب است.

بیشتر بخوانید:

 

نقوی حسینی با بیان اینکه سند آمایش آب ضمانت اجرایی دارد افزود: برنامه‌های بسیاری در دست دولت است که متاسفانه به صورت کامل اجرایی نمی‌شوند اما اگر دولت بخواهد پاسخگوی مسائل آب باشد، باید در راستای توزیع عادلانه آب  اقدام عملی کرده و تناسب بین تولید و مصرف آب را ایجاد کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد:  بسیاری از تصمیم‌ها در کشور بدون در نظر گرفتن منابع آب منطقه بوده است، بنابراین اگر دولت بخواهد توزیع منبع آب کشور را سامان ببخشد باید این سند را اجرایی کند، از طرفی مجلس نیز باید بر روند اجرای این سند نظارت کرده تا توزیع عادلانه‌ای را در کشور شاهد باشیم ./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط