سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
شریعت نژاد:

محدودیت بهره‌برداری از جنگل‌ها تهدیدی برای اشتغال بیش از 5 هزار نفر

سرویس اجتماعی
نماینده مردم رامسر در مجلس با انتقاد از قانون تنفس جنگل‌‌ها گفت: عدم بهره‌برداری از چوب جنگل‌ها امنیت شغلی بیش از 5 هزار نفر را تهدید می‌کند.
شنبه 25 اسفند 1397 ساعت 07:40
محدودیت بهره‌برداری از جنگل‌ها تهدیدی برای اشتغال بیش از 5 هزار نفر نماینده مردم رامسر در مجلس با انتقاد از قانون تنفس جنگل‌‌ها گفت: عدم بهره‌برداری از چوب جنگل‌ها امنیت شغلی بیش از 5 هزار نفر را تهدید می‌کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201808104638322257.jpg محدودیت,بهره‌برداری,از,جنگل‌ها,تهدیدی,برای,اشتغال,بیش,از,5,هزار,نفر Icana

شمس الله شریعت نژاد درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با مشکلات واحد‌های صنعتی وابسته به چوب برای تهیه مواد اولیه  گفت: در حال حاضر بیش از  2300 نفر در چوب کاغذ مازندران و حدود هزار نفر در نکاچوب و تعداد بسیار زیادی در آرین سینا و  شموشک مشغول به کار هستند. اگر صنایع وابسته به چوب به دلیل عدم تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شوند و بیش از 5 هزار نفر بیکار می‌شوند. 

عدم بهره‌برداری از چوب جنگل‌های شمال تهدیدی برای اشتغال بیش از 5 هزار نفر

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون تنفس پنج ساله برای جنگل‌های شمال، امکان دسترسی به مواد اولیه را از صنایع مختلف گرفته است افزود: وضعیت کارخانه‌های وابسته به چوب به دلیل ناتوانی در تامین مواد اولیه روز به روز بدتر می‌شود. از طرفی به دلیل نابسامانی‌های ارزی امکان واردات مواد اولیه برای همه کارخانه‌های وابسته به چوب وجود ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمبود مواد اولیه بسیاری از کارخانه‌های وابسته به چوب را در معرض تعطیلی قرار داده، به نوعی که برای نجات خود ناچار می‌شوند به جنگل‌ها تجاوز کنند، چرا که راه قانونی برای آنها تعیین نشده است. تصریح کرد: برای اینکه متوجه شویم چه به روز جنگل‌ها می‌آوریم کافی است یک عدد کانکس در کارخانه صنایع وابسته به چوب قرار داده و وضعیت کارخانه‌ها را رصد کنید و ببینید چه وضعی پیش آمده است، متاسفانه بخش قابل توجهی از چوب‌ها قاچاق است، منتهی ما یا سیاه هستیم یا سفید، یا خیلی شور شور هستیم یا خیلی بی‌نمک، یا جنگل‌ها را به حال خود رها میکنیم تا برداشت‌های بی‌رویه باعث نابودی جنگل‌ها شود و یا با محدودیت‌های سخت مانع استفاده و بهره برداری حداقلی برای کارخانه‌های وابسته به چوب می‌شویم .

بیشتر بخوانید: 

 

 شریعت نژاد در پاسخ به این سوال که آیا اجرای قانون بهره‌برداری از چوب جنگل‌های افتاده، شکسته و رشه‌کن شده می‌تواند پاسخگوی نیاز صنایع وابسته به چوب باشد؟ اظهار کرد: به عقیده ‌بنده این مباحث علمی و کارشناسی نیست، ما موظفیم موانع تجدید حیات در داخل جنگل را از بین برده و راندمان جنگل را بالا ببریم و جنگل‌ را به عنوان یک واحد اقتصادی ببینیم، درست است ارزش زیست محیطی بالایی دارد اما تا نگاه اقتصادی به آن وجود نداشته باشد، نمی توانیم آن را حفظ کنیم، این دو مقوله باید با یک‌دیگر پیوند بخورند؛ ما خیلی راحت می‌گوییم به جنگل دست نزنید، با این تعداد بیکاری که در جامعه وجود دارد وقتی قوانین محدود کننده را به سختی و بدون انعطاف اجرا می‌کنیم تهاجم مردم را بر جنگل‌ها افزایش می‌دهیم که نتیجه آن کاهش سطح و تراکم جنگل‌ها می‌شود.

ضرورت الگو برداری از تجربیات جامعه جهانی برای حفظ جنگل‌ها/ قرق کردن بخشی از جنگل‌ها راهی برای احیا جنگل‌ها

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و مجلس با بیان اینکه برای حفظ جنگل‌ها باید از تجربیات جامعه جهانی استفاده کنیم خاطر نشان کرد: بهتر است از تجربه کشور‌هایی چون ترکیه که در سال تعداد زیادی توریست دارد استفاده کنیم، در هیچ کجای دنیا برای حفظ جنگل‌هایشان اینگونه طرح تنفس اجرا نمی‌کنند. معمولا برای حفظ بخشی از جنگل‎‌ها قرق‌هایی ایجاد می‌کنند تا جنگل در آن منطقه بازسازی و احیا شود، نه اینکه به همه جنگل‌های شمال کشورمان طرح تنفس بدهیم و یک درخت هم برداشت نشود، درختی که به سن دیرزیستی رسیده داخلش پوک می‌شود، نباید آن را رها کنیم تا بیفتد./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000