هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دهقان:

آیا ارزهای موسوم به "دلار جهانگیری" به جیب مفسدان رفته است؟

سرویس سیاسی
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: مفاسد عمده‌ای که در سال 97 پیرامون قضیه واردات رخ داده، بزرگترین مفاسد مالی تاریخ این کشور است.
چهارشنبه 22 اسفند 1397 ساعت 16:42
آیا ارزهای موسوم به "دلار جهانگیری" به جیب مفسدان رفته است؟ نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: مفاسد عمده‌ای که در سال 97 پیرامون قضیه واردات رخ داده، بزرگترین مفاسد مالی تاریخ این کشور است. http://cdn.icana.ir/d/019/201903103162328566.jpg آیا,ارزهای,موسوم,به,"دلار,جهانگیری",به,جیب,مفسدان,رفته,است؟ Icana

محمد دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اظهارات اسحاق جهانگیری مبنی بر اختصاص 11 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی، اظهار داشت: آقای جهانگیری گفته است که 11 میلیارد دلار در سال 97 فقط به کالاهای اساسی اختصاص داده شده است، بر این مبنا سوالی در ذهن هر شنونده‌ای به وجود می‌آید که این 11 میلیارد دلار در کجا هزینه شده است؟

قیمت گوشت وارداتی با ارز آزاد 60 هزار تومان است

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس نظر کارشناسان، قیمت تمام شده واردات گوشت، هر کیلو 5 دلار بیشتر نیست، بیان کرد: اکنون که قیمت دلار آزاد 13 هزار تومان است، اگر با ارز آزاد نیز گوشت وارد کنیم و همه حقوق مانند، حق حمل و نقل و... را پرداخت کنیم، هر کیلو گوشت حدود 60 تا 65 هزار تومان باید باشد، در حالیکه اکنون مردم گوشت را کیلویی 120 هزار تومان خریداری می‌کنند، عرضه گوشت دولتی در بازار نیز حدود 50 هزار تومان قیمت دارد که متاسفانه این گوشت، مرغوب نیست.

وی افزود: برخی از وارد کنندگان گوشت، اکنون بخش خوب آن را جدا می‌کنند و کیلویی 120 هزار تومان می‌فروشند و بخش نامرغوب گوشت و استخوان‌های آن را بسته بندی می‌کنند و کیلویی 50 تا 60 هزار تومان بفروش می‌‎رسانند.

دهقان ادامه داد: اگر با ارز آزاد گوشت مرغوب را وارد می‌کردیم و هر کسی می‌توانست گوشت وارد کند، حداکثر کیلویی 65 هزار تومان هزینه داشت، سوال این است که این ما به‌التفاوت ارز دولتی و آزاد کجا رفته است؟ کدام دلال‌ها در این بین پول‌ها را خورده‌اند؟

اگر با دلار 13 هزار تومانی هم شکر وارد می‌کردیم قیمت آن به 7 هزارتومان نمی‌رسید

نماینده مردم طرقبه، شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نابسامانی‌ها در بازار شکر، گفت: قیمت جهانی شکر هر کیلو 28 سنت است و اگر با دلار آزاد وارد کشور شود قطعا قیمت آن به 7 هزار تومان نمی‌رسد، اینکه دولت 11 میلیارد دلار با قیمت 4 هزار و 200 تومانی اختصاص داده تا شکر، گوشت، روغن و امثال این‌ها وارد کشور شود این سوال پیش می‌آید چه کسانی از این وجوه بهره برده‌اند.

وی افزود: سوال این است که ما به‌التفاوت ارز 4200 تومانی و دلار 13200 تومانی که برای هر دلار 8 هزار تومان است و در رقم 11 میلیارد دلار، 99 هزار میلیارد تومان ما به‌التفاوت وجود دارد، به جیب چه کسی رفته است؟ طبیعتا یک سری دلال‌ها کار واردات را انجام می‌دهند.

3 درصد از داروها وارداتی هستند که بیشترین فساد در این عرصه وجود دارد

دهقان با اشاره به مفاسدی که در واردات دارو وجود دارد، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از دارو را در کشور خود تولید می‌کنیم، فقط حدود 700 میلیون دلار مواد اولیه وارد می‌کنیم و تولیدات در داخل کشور انجام می‌شود.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 3 درصد از داروها وارداتی هستند، بیان کرد: فساد بسیار زیادی در این 3 درصد واردات دارو وجود دارد.

وارد کنندگان دارو با دلار 3800 تومانی داروها را با 10 برابر قیمت وارد کشور می‌کنند

وی افزود: بعضی از آقایان شرکت دارویی در داخل کشور ثبت کرده‌اند و شرکت دارویی دیگری را نیز در خارج از کشور راه‌اندازی کرده‌اند؛ این افراد بعضی از داروها را خودشان با 10 برابر قیمت به خودشان می‌فروشند و بعد این دارو را به مردم می‌دهند.

دهقان ادامه داد: برای واردات دارو ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند و حدود 400 تومان نیز یارانه می‌گیرند و در عمل قیمت ارز برای آن‌ها 3800 تومان می‌شود، در حالیکه این دارو اگر با ارز آزاد وارد شود، به این گرانی نبود اما اکنون آقایان برای واردات دارو از مردم و دولت پول می‌گیرند و در نهایت مردم داروی گران قیمتی را باید خریداری کنند.

مردم اختصاص 11 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی را حس نکردند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون مهمترین موضوع این است که قوه قضائیه، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، افراد سالم در دولت سرنوشت 99 هزار میلیارد تومان را بررسی کنند تا مشخص شود این مبلغ کجا رفته؟ زیرا مردم این مبلغ را لمس نکرده‌اند، زیرا مردم گوشت 120 هزار تومانی و شکر 7 هزار تومانی می‌خرند و متأسفانه برای خرید نیز باید در صف بایستند تا برخی از کالاهای یارانه‌ای را دریافت کنند که البته به قیمت آزاد است، البته عده معدودی می‌توانند این کالاها را خریداری کنند.

مسئولان تنظیم بازار شرکت واردات هم دارند

وی در خصوص اینکه چه کسانی این پول‌ها را به جیب زده‌اند، افزود: من نمی‌توانم اسامی را مطرح کنم، اکنون شرکت‌هایی ثبت شده‌اند که متاسفانه عناصر دولتی نیز عضو این شرکت‌ها بوده‌اند که کار واردات را انجام می‌دهند و در فضای مجازی نیز اسامی آن‌ها وجود دارد، اما از آن جایی که برای من هنوز اثبات نشده نمی‌توانم قضاوت داشته باشم و از آن‌ها اسمی نمی‌برم.

دهقان اظهار داشت: بنا برا اسنادی که مشاهده کرده‌ام، بعضی از آقایانی که در وزارت جهادکشاورزی مسئول واردات و تنظیم بازار هستند، خودشان شرکت واردات داشته‌اند که ممکن است به صورت صوری سهام خود را به دیگران واگذار کرده باشند.

بزرگترین مفاسد مالی تاریخ کشور در سال 97 رخ داده است

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طبیعتا دولت و آقای جهانگیری که اعلام کرده 11 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی پرداخت شده، باید بعنوان معاون اول رئیس جمهور که بخش اعظمی از دولت را اداره می‌کند، به این موضوع ورود کنند تا مشخص شود از 99 هزار میلیارد تومان چقدر به جیب مردم رفته و چه مقداری از این مبلغ به جیب تعداد خاصی دلال که با حمایت دولت واردات کالاهای اساسی را انجام می‌دهند، رفته است.

وی افزود: مفاسد عمده‌ای که در سال 97 پیرامون قضیه واردات رخ داده، بزرگترین مفاسد مالی تاریخ این کشور است.

عده‌ای ارز دولتی جهت واردات کالاهای اساسی دریافت کردند اما در بازار به قیمت آزاد فروختند

دهقان ضمن انتقاد به پرداخت میلیاردها دلار به افرادی خاص، ادامه داد: بخشی از این مبلغ را به دلال‌ها داده‌اند و در شرایط ارزی به جای اینکه در جیب مردم باشد، این مبالغ به جیب دلال‌ها و رانت‌خوران رفته است.

نماینده مردم طرقبه در مجلس شورای اسلامی  گفت: بخشی از این پول نیز متاسفانه به افرادی داده شده که به جای واردات کالاهای اساسی، عینا مبالغ را در بازار، به قیمت آزاد فروخته‌اند.

گزارش دقیقی در خصوص تخصیص مبلغ تعیین شده جهت واردات کالاهای اساسی اعلام نشده است

وی با اشاره به ارائه آمارهای متناقض از سوی دولت در خصوص اختصاص ارز دولتی جهت واردات کالاهای مختلف، افزود: دولتی‌ها در یک مرحله گفتند 18 میلیارد دلار اختصاص یافته، در مرحله دیگری از اختصاص 24 میلیارد دلار جهت تامین کالاهای مختلف خبر دادند، دولت باید رقم دقیق را گزارش دهد.

دهقان اظهار داشت: علیرغم اینکه افکار عمومی تقاضا کرده‌اند اما هنوز گزارش دقیقی در خصوص تخصیص مبالغی که برای ثبت سفارش و واردات کالاهای اساسی و غیراساسی و کالاهای لوکس در سال 97 اختصاص یافته، اعلام نشده است.

معاون اول رئیس جمهور بررسی کند که آیا "دلارجهانگیری" به جیب مفسدان رفته است؟

وی افزود: از اول سال 97 تاکنون 11 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شده و باید گزارشی منتشر شود که مشخص کند این دلارها به جیب چه کسانی رفته است اما هنوز گزارشی منتشر نشده، اتفاقا این ارزها به "دلار جهانگیری" معروف شده‌اند و معلوم نیست به جیب چه کسانی رفته است؟

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آقای جهانگیری بخاطر اینکه اتهام از خودش برداشته شود و اینکه در تاریخ ثبت نشود که "دلارجهانگیری" به جیب دلال‌ها، مفسدان و مفت‌خواران رفته، باید اولین نفری باشد که پیگیر این موضوع است.

مطمئنا آقای جهانگیری سرنوشت 11 میلیارد دلار ارز دولتی را پیگیری نمی‌کند

وی افزود: از آن جایی که من یقین دارم آقای جهانگیری این موضوع را پیگیری نمی‌کند، زیرا اگر قرار بر پیگیری داشت از اول سال این کار را انجام می‌داد، طبیعتا سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محسابات، نهادهای نظارتی و وزارت اطلاعات باید به موضوع ورود کنند. این کشور نباید بی‌صاحب تلقی شود و مردم فکر کنند کشور در زمینه مدیریت دولتی دچار اختلال شده است.

دهقان ادامه داد: قوه قضائیه با اراده جدید و نفس تازه باید در همه این موضوعات وارد پیدا کند تا مشخص شود این دلارها به جیب چه کسانی رفته است؟.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌گویم اصلا دلارها به جیب مردم نرفته است، زیرا بخشی از آدم‌هایی که دست‌شان بلندتر بوده یا وقت بیشتری داشته‌اند در صف ایستاده اند و مقداری گوشت به دستشان رسیده است. متاسفانه در بسیاری از موارد سهمیه بندی کردند و به کارمندان دولت گوشت دادند که این کار نیز غلط بود، پس بقیه مردم چه می‌شوند؟ بخشی از مردم اینگونه از عرضه کالاهای اساسی بهره‌مند شدند اما در خصوص دریافت کالاهای دولتی به بخش اعظمی از مردم، باید مسائل روشن شود.

11 میلیارد دلار ارز دولتی به جیب 200 دلال رفت

وی افزود: برخی کارشناسان می‌گویند عمده این مبلغ 11 میلیارد دلار به جیب حدود 200 نفر وارد کننده و دلال رفته است که آقای جهانگیری و دولت باید پاسخ دهند، قوه قضائیه نیز باید به این موضوع وارد شود.

دادستان کل کشور به موضوع واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی ورود کند

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: دادستان کل کشور باید بر اساس ماده 290 آئین دادرسی کیفری وارد شود زیرا این موضوعات از مصادیق حقوق عمومی است و باید معلوم شود که 99 هزار میلیارد تومان کجا رفته است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000