شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

تاکید لاریجانی بر لزوم ایجاد مرجع ملی برای ارائه گزارش از عملکرد قوا

سرویس سیاسی
**رییس مجلس شورای اسلامی بر لزوم ایجاد یک دستگاه مرجع ملی مستحضر به اراده ملت که بتواند گزارشی از عملکرد قوا بدهد، تاکید کرد.
یکشنبه 12 مهر 1388 ساعت 10:57

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در حاشیه همایش حسابرسی عملکرد، پاسخگویی و ارتقاء بهره‌وری در جمع خبرنگاران  گفت: آژانس مرجع بین‌المللی است که باید بر همه فعالیت‌های هسته‌ای کشورها نظارت داشته باشد اما سابقه آژانس  نشان می‌دهد که موفق نبوده و دلیل آن هم سیاسی است.

لاریجانی ادامه داد: آژانس در زمینه فعالیت‌های سیاسی در جاهایی مانند ژاپن موفق بوده و در جاهای که دست‌اندازهای سیاسی بوده موفق نبوده است.

وی با تاکید بر این که قصد تضعیف آژانس و البرادعی را ندارم خاطرنشان کرد: البرادعی نگاه مثبتی به مسائل ایران داشته اما نمی‌گذاشتند که به فعالیت‌های خود به شکل صحیح ادامه دهد.

رییس مجلس شورایاسلامی در خصوص سفر محمد البرادعی به ایران گفت: آمدن او به ایران مفید است و دیدار او از ایران را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: مرکز تازه تاسیس سایت اتمی قم مطابق استاندارد‌های بین‌المللی فعالیت می‌کند.

رییس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد عدم ارائه گزارش‌های نظارت چشم‌انداز و برنامه پنجم گفت: گزارش نظارت چشم‌انداز و برنامه پنجم موجب مماشات نیست بلکه این وظایف قوای دیگر مثل سازمان بازرسی است و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز می‌تواند آن را انجام دهد.

وی افزود: البته این اشکال به ساختار برمی‌گردد که باید یک دستگاه مرجع ملی که مستحضر به اراده ملت است بتواند گزارشی از عملکرد قوا بدهد که وجود ندارد و شاید حسابرسی عملکرد بتواند این مشکل را حل کند.

رییس قوه مقننه خاطر نشان کرد: اگر سوال شما این است که این نظارت کافی است باید بگویم کافی نیست و بخش‌هایی مثل بازرسی کل کشور می‌تواند این را نشان دهد.

وی در مورد مواضع هسته‌ای ایران و موضع مجلس در این خصوص گفت: 230 نفر از نمایندگان مجلس طی بیانیه‌ای موضع هسته‌ای ایران را روشن کردند.

لاریجانی تاکید کرد: ایران از حقوق خود دفاع می‌کند و بر اساس مبنای فکری به سمت سلاح هسته‌ای نمی‌رود.

وی مذاکرات صورت گرفته در گروه 1+5 گفت: ما در قبل شاهد بداخلاقی‌هایی بودیم اما صحنه در حال حاضر روشن شده است و این مذاکرات می‌تواند مثبت باشد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000