هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

مجلس شرایط سرپرستی کودکان بی‌سرپرست را مشخص کرد

سرویس صحن
**مجلس شورای اسلامی شرایط افرادی که می‌توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را از سازمان بهزیستی درخواست نمایند، مشخص کرد.
یکشنبه 12 مهر 1388 ساعت 11:19

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه در ادامه بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، مقرر کردند: زن و شوهری که 5 سال از تاریخ ازدواج آنان گذشته باشد و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند مشروط بر این که حداقل یکی از آنان بیش از 30 سال سن داشته باشد، می‌توانند برای سرپرستی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست اقدام کنند.

همچنین زن و شوهر دارای فرزند مشروط بر اینکه حداقل یکی از آنان بیش از 30 سال سن داشته باشد، نیز می‌توانند برای سرپرستی کودکان بی‌سرپرست درخواست نمایند.

براسا مصوبه مجلس، دختران و زنان بدون شوهر در صورتی که حداقل 30 سال سن داشته باشند منحصرا حق سرپرستی کودکان دختر را خواهند داشت.

براساس مصوبه دیگر مجلس، چنانچه به تشخیص پزشکی قانونی امکان بچه دار شدن زوجین وجود نداشته باشد، درخواست کنندگان از شرط گذشت مدت 5 سال از تاریخ ازدواج مستثنی می‌باشند.

همچنین چنانچه درخواست کنندگان سرپرستی از بستگان کودک یا نوجوان باشند دادگاه با اخذ نظر سازمان و با رعایت مصلحت کودک و نوجوان می‌تواند آنان را از برخی شرایط مقرر در این ماده مستثنی نماید.

با تصویب مجلس اولویت در پذیرش سرپرستی به ترتیب با زن و شوهر بدون فرزند، سپس زنان و دختران بدون شوهر فاقد فرزند و در نهایت زن و شوهر دارای فرزند است.

همچنین براساس این مصوبه درخواست کنندگان کمتر از 50 سال سن، نسبت به درخواست کنندگانی که 50 سال و بیشتر دارند در شرایط مساوی، اولویت دارند.

در مواردی که زن و شوهر درخواست کننده سرپرستی باشند، درخواست باید بطور مشترک از طرف آنان تنظیم و ارائه گردد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000