هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
با مصوبه امروز مجلس

سپردن سرپرستی کودک و نوجوان غیرمسلمان به مسلمان مجاز شد

سرویس صحن
**براساس مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی سپردن سرپرستی کودکان و نوجوانان غیرمسلمان به مسلمان در صورت نبود درخواست کننده هم کیش آنها مجاز شد.
یکشنبه 12 مهر 1388 ساعت 11:19

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز یکشنبه و در ادامه بررسی مواد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، نمایندگان رعایت اشتراکات دینی میان سرپرست و افراد تحت سرپرستی را الزامی کردند.

در عین حال براساس مصوبه مجلس سپردن سرپرستی کودکان و نوجوانان غیرمسلمان به درخواست کنندگان مسلمان در صورت نبود درخواست کننده هم کیش آنها مجاز است.

نمایندگان مجلس همچنین مصوب کردند که درخواست کنندگان نمی‌توانند بیش از دو کودک یا نوجوان را سرپرستی نمایند مگر در مواردی که کودکان یا نوجوانان تحت سرپرستی اعضای یک خانواده باشند.

در ادامه بررسی لایحه مذکور، سپردن سرپرستی افراد موضوع این قانون در شرایطی مجاز خواهد بود که هیچ یک از پدر، مادر و جدپدری آنها شناخته شده یا در قید حیات نباشند.

همچنین این قانون شامل افرادی خواهد بود که سرپرستی آنان به موجب حکم مراجع صلاحتدار به سازمن سپرده گردیده و تا زمان دو سال از تاریخ سپردن آنان به سازمان، پدر یا مادر و یا جد پدری برای سرپرستی آنان مراجعه ننموده باشند یا هیچ یک از پدر، مادر و جدپدری نتوانند مسئولیت سرپرستی را انجام دهند و یا حقوق کودک یا نوجوان را رعایت نکنند.

بر اساس مصوبه مجلس، چنانچه پدر یا مادر و یا جد پدری پس از انقضاء دو سال مراجعه نمایند دادگاه صالح با لحاظ نظر سازمان، حکم سرپرستی را ابقاء و یا نسبت به استرداد کودک یا نوجوان حکم صادر می‌نماید.

در صورتی که جد مادری با احراز شرایط مندرج در این قانون وجود داشته باشد کودک یا نوجوان به وی سپرده خواهد شد مگر این که از سرپرستی او خودداری نماید.

همچنین کلیه افراد کمتر از 16 سال که واجد شرایط مذکور در ماده 8 این قانون هستند مشمول این قانون می‌باشند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000