ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/07/14 14:44:00
سرویس صحن
نماینده مردم خمینی شهر:

نباید مردم احساس کنند دانه درشت ها در بند قانون نیستند

**نماینده خمینی شهر اظهار داشت:‌ قوه مقننه به طور کامل در برابر دید عموم قرار دارد و از این رو بی نظمی‌،بهم ریختگی، جنجالی بودن و شرکت نکردن تعداد قابل ملاحظه‌ای از نمایندگان در رد یا تصویب لوایح و طرح‌ها باعث از بین رفتن احترام و ارج پارلمان نزد افکار عمومی می‌شود.

به گزارش خبر نگار خانه ملت سید محمد جواد ابطحی در نطق میان دستور خود با تشکر از انتصاب ذاکر اصفهانی به عنوان استاندار اصفهان از وزیر کشور تشکر کرد.
وی در ادامه  به دلیل استخدام استخدام نیروهای شرکتی به وزیر آموزش و پرورش تذکر داد و افزود: جالب است که گفته می‌شود نیروهای شرکتی استخدام شوند، ولی آموزشیاران که با تجربه هم هستند، استخدام نشوند،‌ آموزش و پرورش به موضوع توجه کند.
 نماینده خمینی شهر ضمن تذکر در خصوص چارت سازمانی پلی کیلینیک خمینی شهر به سازمان تامین اجتماعی و درباره چارت سازمانی نیروی انتظامی خمینی شهر به نیروی انتظامی همچنین به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور جهت تسریع در موافقت نامه ماده 32 بیمارستان منظریه تذکر داد.

ابطحی گفت :‌از اینکه خودمان را نقد می‌کنم قبلا و قلبا عذرخواهی می‌کنم،‌ اما قوای مقننه سنگ بنای نظام‌های سیاسی مردم سالار و نیز شکننده‌ترین رکن تشکیل دهنده هر حکومتی هستند.
وی تصریح کرد :‌ قوه مقننه بیش از سایر نهادها در دسترس عموم مردم قرار دارد. مجادلات و سیاست‌های قوه مجریه معمولا در پشت درهای بسته کابینه شکل می‌گیرد و قوه قضاییه هم تصمیمات خود را در شور غیر علنی صادر می‌کند، اما تنها در قوه مقننه است که استدلال‌ها و اختلافات به شکل علنی مطرح می‌شود جلسه غیر علنی آن هم گاه هدف انتقادات قرار می‌گیرد.

ابطحی گفت: ‌قوه مقننه به دلیل آنکه جامعه را به ساختار حقوقی اقتدار دولت پیوند می‌دهد، شبه انگیزترین و حتی تناقض آلودترین نهادهاست.
وی با بیان اینکه نمایندگان از یک سو آیینه دار احساسات و افکار شهروندان و از سوی دیگر سرچشمه قوانینی هستند که کشور براساس آنها اداره می‌شود، تصریح کرد:‌ در هم آمیختگی این دو ویژگی در این نهاد مایه اهمیت منحصر به فرد قوای مقننه در نظام‌های مردم سالار است.

نماینده خمینی شهر اظهار داشت: قوه مقننه به طور کامل در برابر دید عموم قرار دارد و از این رو بی نظمی‌، بهم ریختگی، جنجالی بودن و شرکت نکردن تعداد قابل ملاحظه‌ای از نمایندگان در رد یا تصویب لوایح و طرح‌ها باعث از بین رفتن احترام و ارج پارلمان نزد افکار عمومی می‌شود.
وی تاکید کرد:‌ قوه مقننه بیش ازحد به آیین‌های کاری پایبند است و زمان زیادی تلف می‌کند و به همین دلیل است که معتقدم ریاست مجلس باید از ریاست فراکسیون اصولگرایان تفکیک شود تا رییس مجلس فرصت و مجال بیشتری برای اداره مطلوبتر قوه مقننه پیدا کند.
 ابطحی در ادامه تحلیل نیازهای جامعه و اعمال آنها در قانون گذاری را دلیل دوم انتقادش بیان کرد و افزود: افزایش میزان پاسخ گویی به نیازهای قانون گذاری ممکن است دقت نظر پارلمان را درباره موضوعات مهم مربوط به توسعه مردم سالاری پایدار از جمله تمرکز زدایی مبارزه با فساد، حاکمیت قانون و تجدید ساختار اقتصادی و خصوصی جامعه برانگیزد. با توسعه برنامه تحلیل نیاز پارلمان نه فقط به ارتقاء جایگاه خود در نظام سیاسی و نیز به نهادینه کردن رفتار و عملکرد خود کمک می‌کند، بلکه می‌تواند در ترویج وحدت و شفافیت حکومت نقش موثری ایفا کند.

نماینده خمینی شهر ‌همچنین با اشاره به مراجعات مکرر کارگران به نمایندگان و انتقاد به فقدان امنیت شغلی آنان، گفت: از یک سو پافشاری بر اجرای سریع خصوصی سازی و از سوی دیگر واویلا برای بیکاری. باید در مجلس تصمیم گرفته شود.

وی در ادامه با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری،‌ تصریح کرد: یکی از متفکران غربی می‌گوید عدالت قضایی مانند تور ماهی گیری است،‌ ماهی‌های ریز از سوراخ‌های آن می‌گریزند و ماهی‌های بزرگ در آن جای نمی‌گیرند. در نظر بگیرید این فرمایش مقام معظم رهبری را که می گویند "هیچ مصلحتی بالاتر از اجرای قانون نیست" نباید به گونه‌ای عمل شود که مردم احساس کنند دانه درشت‌ها و گردن کلفت‌ها از هفت دولت آزادند.

نماینده خمینی شهر اظهار داشت : آنان از چنان قدرت و حمایتی برخوردارند که نمی‌توان اسم آنان را بیان کرد، چه رسد به مجازات آنان.

گفتنی است در این حین بسیاری از نمایندگان مجلس با عنوان "دو- دو" به صورت مستمر مخالفت خود را با اظهارات نماینده خمینی شهر بیان می‌کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet