خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1388/07/19 10:46:00
سرویس صحن
محمدی موافق کلیات لایحه:

هدفمند کردن یارانه‌ها به شفافیت اقتصادی می‌انجامد

**نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، کنترل مصرف‌، عدالت در بهره‌مندی اقشار جامعه از منابع کشور، شفاف شدن فعالیت‌های اقتصادی و حمایت از اقشار کم درآمد را از جمله اهداف این لایحه برشمرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "بهمن محمدی" با بیان اینکه اولین هدف این لایحه کنترل مصرف است، اظهار داشت: در اقتصاد روش‌های مختلفی برای کنترل مصرف وجود دارد که یکی از آن روش‌ها، روش قیمتی است که در این لایحه روش قیمتی اصلاح می‌شود.

وی افزود: مصرف انرژی در کشور ما بیش از 4 برابر متوسط مصرف کشورهای دنیا است و این لایحه می‌تواند با اصلاح قیمت، مصرف را کنترل کند.

نماینده فریدن خاطرنشان کرد: هدف دومی که لایحه دنبال می‌کند، ایجاد عدالت در بهره‌مندی همه اقشار از منابع کشور است.

محمدی گفت: در حال حاضر دهک دهم 30 برابر دهک اول انرژی مصرف می‌کند و بهره‌مند است در صورتی که این لایحه به نوعی تنظیم شده که این مصرف به حداقل برسد و اگر مصرف شد، قیمت واقعی را دهک دهم که از توانمندی اقتصادی برخوردار است، بپذیرد و درآمد حاصل از آن بین دهک‌های پایین‌تر توزیع شود تا فاصله طبقاتی کاسته شود.

وی شفاف و واقعی شدن فعالیت‌های اقتصادی را هدف سوم این لایحه برشمرد و گفت: یک اقتصاد وابسته رانتی نمی‌تواند زمینه توسعه و رشد را در کشور فراهم کند و باید قیمت‌ها واقعی باشد و فعالان اقتصادی در تمام بخش‌ها براساس قیمت‌های واقعی برنامه ریزی کنند.

نماینده فریدن، هدف چهارم لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را حمایت از اقشار کم درآمد جامعه دانست و تصریح کرد: 50 درصد درآمد از حاصل از اجرای این طرح قرار است به دهک‌های آسیب پذیر پرداخت شود که قطعا می‌تواند آنها را توانمند کرده و مصرف را نیز کنترل کند.

محمدی اظهار داشت: البته این درست است که اجرای لایحه در ابتدا یک جهش قیمتی را ایجاد می‌کند ولی این مساله به تدریج قابل کنترل است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet