ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/07/19 15:14:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش عملیات روانی و رسانه:

تئوری مسلط جهان به سمت قدرت نرم می‌رود

**رییس مجلس شورای اسسلامی تصریح کرد: تئوری مسلط بین المللی در سال‌های اخیر به سمت قدرت نرم جهت گیری یافته است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "علی لاریجانی" روز یکشنبه در همایش عملیات روانی و رسانه در مرکز سالن همایش‌‌های بین المللی صداو سینا گفت: در دوران بوش قدرت نرسخت در اولوینت قرار داشت اما در شرایط امروز در دنیا و آمریکا به نظر می‌آید قدرت نرم ارجحیت بیشتری یافته است.

وی دلیل توجه امریکا به قدرت نرم را شکست این کشور در فلسطین، لبنان، افغانستان و عراق و در کل خنثی شدن تئوری یکجانبه گرایی ارزیابی کرد.

لاریجانی بخشی از اهداف توطئه نرم کشورهای استکباری وطرح تئوری ده ماده‌ای اوباما را اجبار در تغییر استراتژی کشورها در قبال فلسطین دانست و افزود: این کشورها دنبال این هستند تا علاوه بر تغییر استراتژی کشورهای مسلمان در قبال فلسطین بین جنبش فتح و حماس رابطه دوستی برقرار کنند.

وی خاطر نشان کرد: در صورت اجرایی شدن این استراتژی تکلیف کشورهای مظلوم در قبال این ظلم چه می‌شود، آیا به راستی آنها به پشتیبانی نیاز ندارند؟

رییس قوه مقننه در ادامه افزود: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مبارزه با صهیونیست، استعمار و استکبار را به عنوان یک اصل‌ قرار داده با استفاده از این روش ایران تبدیل به پناهگاهی برای مسلمانان جهان تبدیل شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروزه بیش از گذشته باید نسبت به رفتار آمریکا فریاد زد و مرزبندی را پررنگ کرد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران باید دنیای امروز، از حقوق مردم دفاع کند و آن را پر رونق نشان دهد، به عبارتی مرزبندی باید مرزبندی شفاف و مشخص باشد.

لاریجانی یادآور شد: نوع قدرت نرمی که توسط جمهوری اسلامی ایران پیاده شده به دلیل این که بر استراتژی مبارزه با آمریکا و صهیونیست‌ها معطوف شده، قابلیت از بین بردن ندارد.

وی سپس به عملیات روانی در دنیای امروز پرداخت و افزود: در زمانه فعلی که از عملیات روانی، قدرت نرم، تهدید نرم صحبت می‌شود بلافاصله ذهن به روش‌های دغل کاری و شیطنت آمیز سوق می‌یابد البته شاید در ظرف فعلی زمانی هم برداشت بیراهه‌ای نباشد.

وی با اشاره به عملیات روانی کشورهای غربی که در خصوص ایران در سال‌های گذشته انجام شده پرداخت و افزود: کشورهای غربی در مقطعی از زمان محور رسانه‌ای خود را در مساله اتمی ایران بر محور کار رسانه‌، مخفی‌کاری و ساخت بمب اتم قرار داده بودند و طوری براین موضوع دامن می‌زدند و بزرگ نمایی می‌کردند که بیرون آوردن آن از ذهن جامعه بین‌الملل کاری سخت بود.

لاریجانی تصریح  کرد: هدف کشورهای غربی و مخالفت نظام مقدس جمهوری اسلامی از جنگ روانی، ایجاد انعطاف یا اخلال در اراده ملی بود که البته هیچگاه موفق نبودند.

وی گفت: آمریکا در دوران رییس جمهور قبلی (بوش) مدیریت واحد منطقه‌ای را مطرح کرد اما قدرت ایران و حضور در منطقه موجب شد تا تئوری توازن منطقه‌ای مطرح شود.

رییس مجلس شورای اسلامی پرداختن کشورها به مساله تروریسم را از دیگر استراتژی‌های کشورهای غربی علیه ایران ذکر کرد و افزود: پس از یازده سپتامبر مطرح شدن جنگ صلیبی که توسط سران برخی کشورها مطرح شد به نظر می‌رسید آنها که پس از جنگ سرد و مدیریت واحد جهانی دنبال این بودند، تا اهداف خود را در نظریه جهان جا بیندازند تقویت کرد.

وی با طرح این سئوال که پس از ده سال قرار گرفتن در موقعیت حساس و پرمناقشه منطقه‌ و جنگ با افغانستان و عراق کدام یک از تروریست‌های بزرگ منطقه دستگیر شده‌اند، پرداخت و افزود:  آیا در طول این سال‌ها بن‌لادن و طالبان دستگیر شده‌اند؟ آیا تروریسم کاهش یافته، بررسی‌ها بیانگر این است که تروریسم افزایش یافته، به عبارتی آنها هدفشان ایجاد فضای جدید برای مدیریت جهانی است.

لاریجانی یادآور شد: اگر متدلوژی قدرت نرم بر مبنای حق و عقلانیت باشد این رویکرد می‌تواند موجب تکامل جامعه شود.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اوایل پیروزی شکوهمند جمهوری اسلامی ایران نگرانی کشورها از تاثیر‌گذاری انقلاب بر دیگر کشورها بود.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران نوعی بیداری در جهان اسلام از لحاظ قدرت فکری و معنوی در جهان ایجاد کرد که با اندیشه سلطه و سلطه‌گری در تضاد بود و در بیانات حضرت امام خمینی(ره) این نکته مشخص و بارز بود.

رییس مجلس شورای اسلامی نقطه اختلاف و تفاوت در میان تفکر اسلامی و غربی را در بحث جنگ روانی بین دو تفکر تکاملی دانست.

وی با بیان اینکه در کشورهای غربی در بحث عملیات روانی با منطق متافیزیکی آنها، بحث سلطه‌ برای آنها مطرح است، گفت: کشورهای استکبار اگر مشاهده کنند که هزینه‌ عملکردشان بالاست رویکرد خود را از قدرت سخت به قدرت نرم قرار می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: در بینش اسلامی، عملیات روانی هم از لحاظ قصد و هدف و هم متد و روش که ما هم دنبال آن هستیم بر پایه عدالت است، نکته کانونی آنها عدالت است چرا که مساله عدالت نقطه مقابل سلطه است.

وی تصریح کرد: روشی که در تفکر اسلامی مورد پذیرش است حق‌گرایی بوده و از نظر قصد و هدف عدالت به معنای فراگیرآن مدنظر است. به انسان به عنوان موجودی که فطرتاً استعداد تکامل دارد نگریسته می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: عدالت را می‌توان  به معنای ایجاد بسترهای لازم برای بالفعل کردن استعدادها در حوزه سیاست، اقتصاد، اجتماع و فرهنگ بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه، عدالت در سیاست بر مشارکت و همکاری قرار می‌گیرد و با اختیار و آزادی مرتبط می‌شود، تاکید کرد: مردم سالاری دینی از عدالت اخذ می‌شود نه از مفاهیم دیگر.

وی رویکرد عدالت در اقتصاد را در نظام اسلامی نوعی مشارکت فراگیر ذکر کرد و افزود: در تفکر اسلامی رقابت باید با حضور همه استعدادها همراه باشد، در نتیجه در این بین با سوسیالیست‌ها مرزبندی جدی وجود دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مسلمانان از نظر حرکت در جامعه نمی‌توانند دست دوم باشند با این ساختار فکری از تنازع سخت به نرم می‌رود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مسلمانان از این ساختار فکری که میان تفکر اسلامی و غربی وجود دارد و بر مدار حرکت از استراتژی سخت به نرم جهت‌گیری شده، باید استقبال کنند چون این مبارزه، مصاف اندیشه‌ است.

وی خاطر نشان کرد: باید روش آن را شناخت و در روش آن اجازه فریبکاری و تهاجمی داد ما نباید حیثیت منفعلی اتخاذ کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی، هدف از تئوری عملیات روانی را ایجاد نوعی پریشانی ذهنی، تحریف یا بزرگ‌نمایی ذکر کرد.

لاریجانی فلج ذهنی، ارائه الگوهای جدید با زر ورق‌های جذاب و مسلط کردن پارادیم ذهنی را از استراتژی کشورهای غربی دانست و خاطر نشان کرد: وقتی جامعه‌ای دچار فلج ذهنی شود شخصیت فکر ذهنی از حالت تعادل خارج می‌شود.

رییس قوه مقننه راهکار مقابله با اقدامات کشورهای غربی را شناخت شگردهای رفتاری آنها، دفاع از ارزش‌های جامعه خود، توجه به ارزش‌های رهایی بخش با محور عدالت ذکر کرد.

لاریجانی لازمه تحقق این مسایل را در گرو توجه به برخی مسایل دانست و افزود: باید به نوعی دیدگاهی فوق ذهن در تحلیل مسایل برای مدیران استراتژیک و صاحب نظران رسانه‌ای در نظر گرفت، بنابراین باید از نوعی عقلانیت نقادانه برخوردار بود.

وی یادآور شد: کسانی که کار رسانه‌ای انجام می‌دهند باید به سه موضوع مهم توجه کنند. نخست دفاع عقلانی از ارزش‌ها همراه با ظرائف هنری، دوم اطمینان یافتن مخاطب به صحت پیام و فراگیری اعتماد به درایت مجریان رسانه‌ای با استفاده از انصاف در حرکت رسانه از نظر اجتماعی و حرکت با مردم با پرستیژ فرهنگی و پرهیز از کارهای سبک و سوم عمق بخشیدن به پیام از احساس  به سطح درونی ذکر کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در بحث عملیات روانی نباید به صورت نگاه سنتی نگریست بلکه باید باتوجه به شرایطی که در آن نگاه می‌کنیم بلکه موقعیت اقتصادی، امنیتی،‌سیاسی را هم در نظر آوریم .

رییس قوه مقننه یادآور شد: باید زمینه‌سازی برای آرایش رسانه‌، اعم از مکتوب و رسانه‌های مردمی فراهم شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet