انتخابات ریاست جمهوری
1386/08/22 16:52:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

مهدوی‌ابهری: انتخابات مجلس هشتم می‌تواند نهضت خدمت‌رسانی را تداوم بخشد

نماینده ابهر و خرمدره گفت: انتخابات مجلس هشتم می‌تواند نهضت خدمت‌رسانی به مردم را تداوم بخشد و امید دشمنان را در این برهه حساس از زمان به یأس مبدل سازد.

متن سخنان احمد مهدوی‌ابهری به عنوان دومین ناطق پیش از دستور به شرح ذیل می باشد:

ولادت با سعادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه (سلام علیها) را به ملت قهرمان ایران بویژه خواهران ارجمند تبریک و تهنیت عرض نموده، امید آنکه آموزه‌های این بانوی بزرگ اسلام همواره نسب‌العین همه قرار گیرد.

در حدیثی امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: «خداوند حرمی دارد که مکه است. پیامبر حرمی دارد آن مدینه است و حضرت علی (علیه‌السلام) حرمی دارد و آن کوفه است و ما اهل بیت حرمی داریم که قم است. که از هشت درب بهشت، سه درب آن به قم باز می‌شود. زنی از فرزندان من در قم از دنیا می‌رود که اسمش فاطمه معصومه است و به شفاعت او هم شیعیان من وارد بهشت می‌شوند.»

با شکر به درگاه خداوند متعال از فرصت پیش آمده، نکاتی را متذکر می‌شوم:

1 ـ بنظر می‌آید فعالیتهای انتخاباتی برای دوره هشتم از هر دوره‌ای زودتر آغاز شده است. هرچه به زمان برگزاری مجلس هشتم نزدیک می‌شویم، فضاسازی منفی بعضی گروههایی که پایگاه مردمی ندارند، بیشتر می‌شود. جریانی که همواره سعی کرده با غوغاسالاری خود را به اثبات برساند، تخریب بخصوص تخریب شورای نگهبان و وزارت کشور در دستور کار تبلیغاتی آنان قرار دارد تا اگر با عدم اقبال مردمی روبرو شدند، بهانه‌ای برای توجیه شکست خود داشته باشند. اصولگرایان باید مواظب باشند در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی از ناحیه انتخابات لطمه‌ای به این اتحاد که ملت ایران را در مقابل نفوذ و تجاوز بیگانگان و نیرنگهای آنان حفظ می‌کند، وارد نشود.

2 ـ از اسباب و علل عمده‌ای که پایداری و استحکام حکومتها و دولتها را در پی دارد، همسنگ شدن دو گزینه اعتماد مردم به مسؤولان و اعتماد دولتمردان به مردم است. در نظام اسلامی بر اساس تأکیدات شرع مقدس و اندرزهای بنیانگذار فقید انقلاب، دولتمردان خدمتگزاران مردم معرفی شده‌اند و شعار «ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت» تابلوی تمام‌نمایی است از اندیشه‌های والای رهبران انقلاب که عشق به مردم و خدمت به ایشان را سرفصل تمام دغدغه‌ها و نگرانیهای خویش معرفی نموده‌اند. بدون شک تحکیم هرچه بیشتر روابط متقابل و تعامل سازنده و هدفمند مردم و دولت در برهه‌های زمانی مختلف می‌‌تواند شاخصهای اتحاد ملی را تقویت کند. در همین راستا دومین دور از سفرهای استانی دکتر احمدی‌نژاد به استانها با سفر به استان محروم خراسان جنوبی آغاز شد. این پشتکار و استقامت دولت در خدمت‌رسانی به مردم ستودنی است. دولتهای پیشین حتی موفق به یکبار سفر به همه استانهای کشور در یک دوره مسؤولیت ریاست جمهوری نشده‌اند. اما دولت نهم حصارهای بلند وزارتخانه‌ها را شکست و وزراء را به میان مردم برد و با تحمل رنج سفر و حل مشکلات مردم و نظارت بر پیشرفت مصوبات دور اول، جلوه‌ای نو از خدمتگزاری در نظام اسلامی را به نمایش گذاشت و بی‌انصافی است که این نعمت را بازگو نکنیم.

اما در این راستا با توجه به آغاز دور دوم سفرها، تذکری به دولت دارم:

باتوجه به اینکه سند راهبردی استانها براساس اصلی‌ترین جهتگیریها در زمینه جمعیت و نیروی انسانی، منابع طبیعی، زیربناها و فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هدفهای کمی و کیفی بلندمدت و میان مدت تهیه‌ شده است، پیشنهاد می‌شود در دور جدید سفرها بررسی پیشرفت توسعه استان در قالب اسناد مزبور و رفع تنگناها و مشکلات پیش روی اجرای آنها هدف اصلی قرار گیرد.

3 ـ بررسی روند اعتبارات مصوب و عملکردی وزارت آموزش و پرورش حداقل از سال 70 نشان می‌دهد که این دستگاه علی‌رغم اهمیت بنیادی در برنامه‌های توسعه و تربیت نیروی انسانی همواره با کسری 25 درصدی بودجه روبرو و همچنان از این مسأله در تنگناست و بدین علت تقریباً هیچگاه نتوانسته است بموقع پاسخگوی مطالبات عادی و قانونی کارکنان خود باشد. تاکنون کسری بودجه مزمن وزارت آموزش و پرورش عوارض و هزینه‌های سنگین سیاسی، اجتماعی برای نظام در پی داشته و زمینه‌ساز گله‌مندی و نارضایتی فرهنگیان از وضعیت نظام آموزشی بوده است. براساس یافته‌های پژوهشی کمبود اعتبارات آموزش و پرورش موجب کاهش خرید و انگیزه شغلی معلمان، عدم اشتیاق به حضور در مراکز ضمن خدمت و ارتقاء مهارت، افزایش نیروی حق‌التدریس، کاهش فعالیتهای کیفیت ‌بخش مثل پرورشی، پژوهشی، اردویی، بهداشتی و سلامت دانش‌آموزان، خروج نیروهای کیفی از آموزش و پرورش، عدم امکان دستیابی به اهداف و برنامه‌های کوتاه و بلندمدت، تنزل شدید کارآیی بیرونی و مهارت آموزش دیدگان و از همه مهمتر جایگزینی مدیریت هزینه‌ای و تدارکاتی در نزد مدیران آموزش بجای مدیریت راهبری و اندیشه برای ارتقاء سطح آموزش و کیفیت خواهد بود.

جناب آقای رئیس‌جمهور؛ دولت جنابعالی نشان داده است که در حل مشکلات سریع‌العمل و برشدار است. جنابعالی چگونه نظاره می‌فرمایید مطالبات قانونی فرهنگیان کشور در دولت حضرتعالی پرداخت نشود؟ ما مجوز نداریم تا مطالبات فرهنگیان پرداخت نشود، به بخشهای دیگر بودجه اختصاص دهیم. مجلس محترم در لایحه‌ای که برای حمل و نقل بین‌شهری و درون‌شهری بود، 10 هزار میلیارد تومان برای این امر مهم اختصاص داد، اما آیا انصاف است که مطالبات قانونی معلمان پرداخت نشود؟ مگر با همکاری مجلس و دولت در اقدامی مبارک و تخصیص چهار میلیارد دلار به ساخت مدارس و مقاوم‌سازی، شاهد به حداقل رسیدن مشکلات آموزش و پرورش در این بخش نبودیم. آیا خدمات شایسته‌ای که در دولت نهم و مجلس هفتم برای آموزش و پرورش صورت گرفته بخاطر کسری بودجه باید تحت‌الشعاع قرار گیرد؟ آیا منتظرید تا عده‌ای از این مشکل سوء استفاده نموده در مقابل مجلس و سایر دستگاههای دولتی تجمع نمایند تا چنانچه مشکل حل شد، قهرمان‌سازی نموده و بگویند نهضت معلمان مشکل را حل کرد؟ از دولت محترم استدعا دارم سریعاً موضوع را در دستور کار قرار داده و با تعامل با مجلس مشکل فرهنگیان عزیز را که دغدغه اکثریت نمایندگان ملت ایران است، حل نماید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet