روز مجلس
1388/07/29 17:00:00
سرویس بین الملل
رییس مجلس دستاوردهای سفر ژنو را تشریح کرد

هماهنگی با پاکستان برای پیگیری حادثه سیستان

**رییس مجلس شورای اسلامی دستاوردهای سفر هیات پارلمانی ایران به ژنو را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی اظهار داشت: اتحادیه بین‌المجالس جهانی سالی دو بار نشست برگزار می‌کند و در این اجلاس روسای برخی پارلمان‌ها و هیات‌های پارلمانی حضور داشتند، این اجلاس فرصتی برای طرح برخی از موضوعات وهمچنین انجام مذاکرات دوجانبه بود.

لاریجانی اظهار داشت: غزه و شرایطی که مردم فلسطین باتوجه به شروع فصل سرما با آن مواجه هستند و شرایط سخت زندگی و تهیه غذا و دارو باتوجه به این که در محاصره نیز قرار دارند، از جمله موضوعات مطرح در این اجلاس بود.

وی با اشاره به طرح اوباما برای حل مشکلات فلسطین اظهار داشت: این یک طرح ناپخته در مورد حقوق مردم فلسطین است و تلاش می‌کنند که مردم را فلسطین را با این طرح ساکت کنند اما با یک رویکرد دقیق‌تر متوجه می‌شویم که این طرح دچار کاستی‌های جدی است، هرچند که ظاهرش را تغییر داده‌اند.

وی افزود: در این ارتباط با برخی هیات‌های پارلمانی که به نظر می‌رسید گفتگو با آنها می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد ملاقات‌هایی را داشتیم.

لاریجانی با اشاره به تلاش های صورت گرفته توسط هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی برای متوجه کردن هیئت های شرکت کننده اتحادیه بین المجالس به موضوع غزه و ارائه پیشنهاد ایرا و عمان در ماده اضطراری تحت همین عنوان، اظهار داشت: در کنار این پیشنهاد موضوع امنیت غذایی رابه عنوان ماده اضطراری ارائه دادند و در نهایت نیر هرچند این موضوع به تصویب رسید اما موضوع غزه و مشکلات مردم فلسطین با این تلاش ها مسلط شد، به نحوی که سخنرانانی نیز که در مورد امنیت غذایی به ایراد سخن پرداختند، بر موضوع غزه و مشکلات مربوط به تامین مواد غذایی و دارو تاکید می کردند.

رییس هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی در اتحادیه بین المجالس با اشاره به موضوع جرائم سازمان یافته به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در این اجلاس اظهار داشت: برخی از کشورها تلاش می کنند تا از ابزارهای تبلیغاتی برای پوشش دادن جرائم سازمان یافته بهره بگیرند و این در حالی است که ما می بینیم در سال های اخیر این دولت ها خود در پشت صحنه نقش آفرین جریان هستند.

وی از رژیم صهیونیستی به عنوان نمونه ای از این کشورها یاد کرد و اظهار داشت در حالی که این رژیم به اقدامات جنایت کارانه علیه مردم فلسطین مبادرت می ورزد اما ما می بینیم که در پشت صحنه امریکایی ها از این اقدامات حمایت می کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه متاسفانه در حوادث تروریستی اخیر در کشور ما نیز می توان رد پای جنایات امریکایی ها را مشاهده کرد، افزود: هرچند که آنها این موضوع را رد کردند اما برای ما قابل پذیرش نیست و باید در این خصوص توضیح دهند که به چه دلیل این اقدامات در حال رخ دادن است.

وی در پاسخ به سوالی که مربوط به عوامل موثر در ترورهای اخیر در سیستان و بلوچستان سوال شد، اظهار داشت: در این مورد و همچنین موضوع ربوده شدن کاردار ایران در حاشیه اجلاس طی ملاقاتی که با رییس مجلس پاکستان داشتم مقرر شد که پاکستان در این زمینه موضوع را با حساسیت دنبال کند و در پیگیری این موضوع با جمهوری اسلامی همراه و هماهنگ باشد.

لاریجانی خاطر نشان کرد: بحث هسته ای نیز از جمله موضوعات مورد بحث در ملاقات های دو جانیه بود؛ هرچند ظرفیت طرح این موضوع به صورت گسترده وجود نداشت اما تلاش تا حد امکان در این موضوع روشنگری صورت گیرد.

وی تاکید کرد: برای تامین سوخت هسته ای باید با آزانس هماهنگی صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet