هدر اصلی
1388/08/02 15:37:00
سرویس اقتصادی
دلق پوش با رد مسئولیت مجلس در کسری بودجه سال 88

مسئولیت کسری بودجه به عهده دولت است

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت خود نخواست که مجلس وارد بحث تعیین قیمت بنزین شود، گفت: چرا دولت رقم کسری بودجه را در لایحه بودجه ۸۸پیش‌بینی نکرده است.

"فرهاد دلق‌پوش" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در ارتباط با کسری بودجه دولت برای واردات بنزین اظهار داشت: پیش بینی لازم در مورد واردات بنزین در لایحه بودجه در این حد صورت نگرفته است.

وی افزود: در لایحه بودجه به لحاظ عدم تصویب بحث هدفمندکردن یارانه‌ها مبلغ 8500 میلیارد تومان کسری وجود دارد، بنابراین واردات بنزین و هم برنامه هدفمندکردن یارانه‌ها دولت تحقق پیدا نکرده است.

نماینده آستارا تصریح کرد: با توجه به تعداد خودرویی که به سیستم حمل و نقل کشور وارد می‌شود و افزایش تقاضایی که به سبب اقدام به توسعه شبکه حمل ونقل عمومی و خودروهای شخصی وجود دارد، مصرف بنزین نیز بالا می‌رود و  طبیعی است که به این دلایل به واردات بنزین نیاز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دولت هنوز به طور رسمی تقاضایی برای تامین هزینه واردات بنزین به مجلس تقدیم نکرده است، خاطرنشان کرد: در صورتی که نیاز به مجوز باشد مجلس حتماً این موضوع را بررسی می‌کند.

دلق‌پوش در واکنش به اظهارات برخی مبنی بر نقش مجلس به علت در نظر نگرفتن اعتباری برای یارانه‌ بنزین در لایحه بودجه، گفت: دولت خود در لایحه بودجه امسال نخواسته بود که مجلس وارد این مقوله شود، زیرا دولت می‌بایست میزان مصرف را کنترل می‌کرد.

وی تاکید کرد: دولت باید توضیح دهد اینکه چرا این رقم کسری را در ابتدا پیش‌بینی نکردند و همچنین اینکه چرا منابع دیگری را برای تحقق این کسری پیش‌بینی نشده است.

وی گفت: دولت بایستی لایحه یا متممی را به مجلس تقدیم کند و مجلس نیز آن را مورد بررسی قرار دهد. همه اقدامات دولت باید در چاچوب برنامه بودجه صورت گیرد.

نماینده آستارا با قانونی و منطقی ندانستن اظهارات برخی بر دخالت مجلس در کسری بودجه، اظهار داشت: مجلس در خصوص بخش اجرایی و مدیریت منابع مسئولیتی ندارد؛ بلکه دولت است که بایستی براساس برنامه‌هایی که در قانون بودجه اعلام می‌کند بتواند منابع را کنترل کند.

وی با بیان این که مسئولیت بخش اجرا به عهده دولت است، گفت: صحیح نیست که در این گونه مسائل، مشکلات را به دوش جایگاه‌هایی که اصلاً‌ مسئولیتی در این خصوص ندارند بیندازیم و اعلام کنیم مجلس مسئول است.

دلق‌پوش تصریح کرد: مجلس همیشه با دولت تعامل داشته و تا آنجا که توانسته به آنها کمک کرده است.

وی با بیان این که قانون‌‌مندی و تابع برنامه بودن را از دولت انتظار داریم، افزود: در بحث تامین نظر قانونی درجهت پایبندی به بودجه سالانه و میزان محدودی که دولت از‌ آن داشته است و عدم تحقق منابعی که دولت پیش‌بینی کرده است، شاهد هستیم که درصد خطا زیاد است و این مجلس است که معمولاً از دولت بازخواست می‌کند که شما براساس برنامه‌ای که خود ارائه داده‌اید چرا نتوانسته‌اید آن را عملی کنید.

وی اظهار داشت: کاری که از مجلس برآمده است این است که قانون پایه‌ای را که دولت خواسته بود را به تصویب رساند و بی‌انصافی در حق مجلس و نمایندگان است که هر شخصی در هر جایگاه مسئولیتی که باشد اظهار نظری کند.

پوراردشیر  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet