هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

گزارش تفصیلی خانه ملت از سفر لاریجانی به مصر

سرویس بین الملل
**رییس مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در جلسه کمیته بازنگری و اصلاح اساسنامه اتحادیه‌ بین‌المجالس کشورهای اسلامی به کشور مصر سفر کرد اما این سفر به جهت سابقه رابطه دو کشور از اهمیت افزونی برخوردار بود.
پنج‌شنبه 3 دی 1388 ساعت 17:15

دیدار علی لاریجانی با رئیس جمهور مصر و همچنین رئیس مجلس ،وزیر خارجه ،مسئول کل اطلاعات ودبیر کل اتحادیه عرب و برخی شخصیت های سیاسی و فرهنگی این کشور باب جدیدی را در روابط دو کشور و وحدت جهان اسلام گشود.

عزیمت به مصر

 "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در جلسه کمیته بازنگری و اصلاح اساسنامه اتحادیه‌ بین‌المجالس کشورهای اسلامی  ،صبح روز یکشنبه با بدرقه "علاء‌الدین بروجردی" رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی" معاون پارلمانی رییس جمهور، "حسن زمانی" مشاور رییس مجلس، "علی افراشته" معاون اجرایی و "حسین شیخ‌الاسلام" مدیرکل بین‌الملل  مجلس و "علاء‌الدین یوسف" رییس دفتر حفظ منافع مصر در تهران، عازم کشور مصر شد.

در اجلاس گذشته روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه‌ بین‌المجالس اسلامی در بهمن‌ماه 1386 در قاهره، اعضای شرکت کننده طی قطعنامه‌ای بر ضرورت اصلاح  اساسنامه‌ این اتحادیه تاکید کردند.

در پی صدور این قطع‌نامه کمیته‌ای متشکل از مصر به عنوان رییس کمیته و کشورهای ترکیه، ایران، کویت، نیجر، آذربایجان و اوگاندا به منظور بازنگری و اصلاح اساسنامه تشکیل شد.

نخستین نشست این کمیته در سال گذشته در الجزایر در سطح کارشناسی برگزار شد و طی آن بخش‌های مختلف اساسنامه و پیشنهادهای ارائه شده در خصوص اصلاح آن مورد بررسی قرار گرفت.

بر این اساس مقرر شد که اجلاس نهایی در مصر و به ریاست "فتحی سرور" رییس مجلس این کشور و در سطح روسای مجالس عضو کمیته‌ اصلاح اساسنامه برگزار شود.

لاریجانی پیش از ترک تهران  در جمع خبرنگاران ،برنامه‌ها و اهداف این سفر را تشریح کرد.

وی اتحادیه بین المجالس اسلامی را از جمله سازمان‌های فعال توصیف کرد که در سال‌های اخیر در صحنه‌های بین المللی پرتحرک ظاهر شده است.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در تشکیل دو اتحادیه بین المجالس کشورهای آسیایی و اسلامی نقش موثر و تعیین کننده‌ای داشته است، یادآور شد: این دو اتحادیه با توجه به شرایط بسیار حساس منطقه و بین‌المللی، تاکنون تاثیرگذار عمل کرده‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی نشست کمیته اصلاح اساسنامه اتحادیه بین المجالس اسلامی  در مصر را  در ادامه بحث‌های کارشناسی در خصوص نحوه اعمال تغیییرات در اساسنامه این اتحادیه ذکر کرد.

وی یادآور شد: تاکنون پیشنهادهایی از سوی کشورهای مختلف در این رابطه مطرح شده است که این پیشنهادها در سطح کارشناسی بررسی شده و اینک این بررسی‌ها در سطح روسای مجالس عضو کمیته تغییر اساسنامه ادامه خواهد یافت.

لاریجانی ادامه داد: در حاشیه این اجلاس نیز دیدارهایی نیز با روسای مجالس شرکت کننده و همچنین مسئولان کشور مصر برگزار و درباره مسایل دوجانبه با هریک از کشورهای شرکت کننده و همچنین مسایل منطقه بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه  پس از پرواز سه ساعت و نیمه  ، در ساعت 30/10 به وقت تهران ، وارد قاهره شدند و مورد استقبال عبدالاحد جمال الدین رئیس فراکسیون اکثریت مجلس مصر قرار گرفتند.

دیدار لاریجانی با حسنی مبارک

رییس مجلس شورای اسلامی در اولین روز از سفر خود به مصر با "حسنی مبارک" رییس جمهور این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

"علی لاریجانی" پس از دیدار با حسنی مبارک با حضور در نشستی خبری جزییات دیدار  را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی نتایج گفت و گو با رییس جمهور مصر را راضی کننده دانست و افزود: خیلی مسرور هستم که امروز به مناسبت شرکت در کمیته بین المجالس اسلامی توفیق یافتم به کشور دوست مان، مصر سفر داشته باشم.

رییس مجلس شورای اسلامی مسائل منطقه‌ای را از محورهای گفت و گو با مبارک عنوان کرد و گفت: گفت و گوهای خوب و سازنده ای با رییس جمهوری مصر داشتیم و درباره مسائل منطقه ای صحبت کردیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ارزیابی وی از روابط ایران و مصر در آینده گفت: نگاه هر دو طرف به موضوع مثبت است و این نقطه کلیدی است و باید از این ظرفیت مثبت استفاده کرد.

وی درباره جایگاه غزه در مذاکرات وی با رییس جمهور مصر اظهار داشت:‌ ما برای د فاع از حماس و حزب الله به خود افتخار می‌کنیم چون این‌ها گروه هایی هستند که در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده‌اند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه از تلاش‌های دولت مصر برای کمک به مردم فلسطین هم باید تشکر کرد، یادآور شد: موضع ما در برابر رفتار سبوعانه رژیم صهیونیستی بر اساس یک استراتژی است.

ییس مجلس در ادامه این نشست خبری حمله رژیم صهیونیستی به ایران را حماقت  توصیف کرد و گفت:بعید می‌دانم رژیم صهیونیستی حماقت حمله به جمهوری اسلامی ایران را مرتکب شود.

"علی لاریجانی" در پاسخ به خبرنگاری درباره آن چه توسط برخی رسانه‌ها مبنی بر حضور نیروهای نظامی ایران درحوزه نفتی فکه در خاک عراق در روزهای اخیر مطرح شده است و تاثیر این موضوع بر روابط دو کشور اظهار داشت: تعجب می‌کنم این مسئله این همه بعد رسانه‌ای گرفت. شاید بعضی‌ها دوست داشتند این موضوع را بزرگ کنند.

لاریجانی با بیان اینکه این موضوع حل شد و مشکلی با عراق نداریم، تاکید کرد: برای دولت عراق احترام و اهمیت زیادی قائل هستیم و به همین دلیل از تمامیت ارضی عراق دفاع می کنیم.

وی ادامه داد: رهبران عراق دوستان ما هستند و ما در روند دموکراسی درعراق تنها کشوری بودیم که از آن دفاع کردیم و به همین دلیل از تمامیت ارضی عراق دفاع می کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص نقش عربستان سعودی در مسائل اخیر یمن و موضع ایران در قبال این حوادث اظهار داشت: ما با دولت یمن دوست و برای آنها احترام زیادی قائل هستیم و گفت و گو و رایزنی‌های بسیار نزدیکی هم دراین خصوص داشته‌ایم.

لاریجانی افزود: ما در مسئله یمن، اشکال مان به برادران سعودی بود، نه یمنی. چرا که مصلحت نمی‌دانیم آن جا به برادر کشی متهم شویم اما از هر کمکی که از دست ما برآید، برای حل مسئله از آن دریغ نمی کنیم.

رییس قوه مقننه در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از مذاکرات ایران با غرب درباره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای در سال جدید میلادی چیست؟ با بیان این که در شرایط فعلی مذاکرات می توانست مسیر متعارفی داشته باشد، گفت: اگر آقای اوباما به همان حرف‌هایی که درقاهره بیان کرد، پایبند بود، حتما این مشکل حل می شد.

وی با یادآوری برخی اظهارات رییس جمهور آمریکا در قاهره مبنی بر این که گوش وی با اذان آشنا است و می‌خواهم حقوق مسلمانان را ادا کنم، رفتارهای وی را در این زمینه دو گانه دانست.

لاریجانی تصریح کرد: ‌آیا اوباما برای فلسطینی‌ها اقدامی انجام داد؟ فشار بر فلسطینی‌ ها داخل غزه بیشتر شده است. آیا آمریکا جلوی رژیم صهیونیستی را گرفت تا بر فلسطینی ها فشار بیشتری اعمال نکند.

وی متذکر شد: مشکل ما با آمریکایی‌ها از همین سنخ است .آنها زیاده خواهی می‌کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره جایگاه غزه در مذاکرات وی با رییس جمهور مصر اظهار داشت:‌ ما برای د فاع از حماس و حزب الله به خود افتخار می‌کنیم چون این‌ها گروه هایی هستند که در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده‌اند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه از تلاش‌های دولت مصر برای کمک به مردم فلسطین هم باید تشکر کرد، یادآور شد: موضع ما در برابر رفتار سبوعانه رژیم صهیونیستی بر اساس یک استراتژی است.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد واکنش ایران به حمله احتمالی رژیم صهیونیستی یا مشارکت این رژیم با آمریکا در حمله به جمهوری اسلامی ایران، با یادآور شدن شکست‌های رژیم صهیونیستی در جنگ‌های 33 روزه با لبنان و 22 روزه در غزه، تصریح کرد: بعید می‌دانم که صهیونیست‌ها چنین حماقتی را دوباره مرتکب شوند.

دیدار لاریجانی با وزیر خارجه مصر

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر خود به کشور مصر، عصر روز یکشنبه با "احمد ابوالغیط" وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی در دیدار وزیر خارجه مصر بر ضرورت تلاش برای حل اختلافات در مورد مسئله فلسطین تاکید کرد.

 "علی لاریجانی" در این دیدار خطاب به "احمد ابولغیظ" با اشاره به تاثیر مصر در ایجاد وحدت در حل مسئله فلسطین یادآور شد، برقراری وحدت بین گروه‌های فلسطینی مسئله مهمی است و باید شرایطی فراهم کرد که این گروه‌ها به وحدت برسند.

لاریجانی با اشاره به سهم کشور مصر در رفع تنگناهایی که مردم غزه به واسطه بسته بودن بندر رفح با آن مواجه هستند، تصریح کرد: در شرایط فعلی که غزه با مشکلات زیادی مواجه است امیدواریم که کشور مصر در حل این مشکلات موثر باشد.

ابوالغیظ نیز در این دیدار بر این نکته که منطق ایجاب می‌کند اختلافات فلسطینیان در کوتاه ترین زمان ممکن حل شود تاکید کرد.

در ادامه این دیدار دو طرف با تاکید بر گسترش روابط فی‌مابین به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

زیارت  اماکن مقدس شیعیان در قاهره 

"علی لاریجانی" عصر روز یکشنبه، زیارتگاه راس الحسین، مزار حضرت زینب (س) که بنا به قولی حضرت زینب در آنجا به خاک سپرده شده است و همچنین مزار سیده النفیسه را در شهر قاهره زیارت کرد.

دیدار با مسئول کل اطلاعات مصر

رییس مجلس شورای اسلامی صبح روز دوشنبه در دومین روز سفر خود ،با عمر سلیمان مسئول کل اطلاعات مصر دیدار و گفتگو کرد.

 مسئول کل اطلاعات مصر در دیداربا لاریجانی اختلافات میان ایران و مصر را جزیی دانست .

"علی لاریجانی" در این دیدار  در مورد سوابق اسلامی و تمدنی دو کشور مصر و ایران اظهار داشت: مصر و ایران بزرگترین قدرت‌های منطقه‌ای هستند که هر دو دارای سوابق بسیار ارزشمندی در توسعه وگسترش دین و فرهنگ داشتند.

وی افزود: مردم هر دو کشور به هم بسیار علاقه‌مند هستند و روابط دو کشور می‌تواند بر ایجاد آرامش و امنیت منطقه کمک بسیار مهمی کند.

لاریجانی روابط اقتصادی و فرهنگی به خصوص در بخش خصوص برای هر دو کشور مهم دانست.

عمر سلیمان نیز در این دیدار ضمن اظهار خوشحالی سفر لاریجانی به مصر گفت: ایران و مصر دارای مشترکات زیادی هستند و اگر اختلافی وجود دارد بزرگ نیست و جزئی است.

وی افزود: هدف‌های مشترکی داریم که آماده هستیم که در زمینه‌ اقتصادی وفرهنگی در وسیع‌ترین سطح  همکاری کنیم.

سلیمان تصریح کرد: تجار، علما و دانشمندان دینی و دانشگاهی ایران به مصر بیایند و در مقابل بازرگانان، علما و دانشمندان حوزوی و دانشگاهی مصر به ایران بروند و ما برای این مسئله همه نوع تسهیلات فراهم می‌کنیم.

وی افزود: همکاریهای اقتصادی،‌ فرهنگی فرصت مناسب ایجاد خواهد کرد که در آینده روابط در همه زمینه‌ها توسعه یابد.

عمر سلیمان تاکید کرد: در موضوع فلسطین نیز هدف ما و شما مشترک است و آن کمک به مردم فلسطین برای رسیدن به اهداف خود است ممکن است در روش اختلافی وجود داشته باشد که آن هم با گفتگو قابل حل است.

دیدار با دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی

"علی لاریجانی" پیش از آغاز نشست کمیته اصلاح اساسنامه‌ اتحادیه بین‌المجالس اسلامی، با احسان اغلو دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

نشست کمیته اصلاح اساسنامه‌ بین‌المجالس اسلامی

نشست کمیته اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی با سخنان "فتحی سرور" رییس مجلس مصر و رییس این کمیته، جهت بازنگری و اصلاح اساسنامه این اتحادیه ساعت 12 روز دوشنبه آغاز به کار کرد.

نتایج نشست کمیته بازنگری و اصلاح اساسنامه اتحادیه بین المجالس اسلامی

کاظم جلالی عضو کمیته اجرایی و شوراهای بین‌المجالس کشورهای اسلامی  پس از  پایان این نشست ،تغییرات صورت گرفته در اساسنامه اتحادیه بین المجالس را تشریح کرد.

وی گفت: دو سال پیش در نشست اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در قاهره مصوب شد کمیته‌ای برای اصلاح اساسنامه اتحادیه بین‌المجالس اسلامی متشکل کشورهای مصر، ایران، کویت، ترکیه، نیجریه، اوگاندا و آذربایجان تشکیل شود.

جلالی افزود: اولین جلسه کارشناسی بین‌ این کشورها در تیرماه گذشته در حاشیه کمیته اجرایی در الجزایر تشکیل شد و جلسه دوم کمیته فنی نیز دیروز در قاهره برگزار شد.

وی تصریح کرد: امروز نیز روسای مجالس کشورهای اسلامی تغییراتی که در دو جلسه کمیته‌ها مصوب شده بود را جمع‌بندی کردند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: براساس یکی از تغییرات صورت گرفته و با الحاق یک بند به ماده (1) اساسنامه که اهداف اتحادیه را ترسیم می‌کند مقرر می‌شود در این اساسنامه، اتحادیه یا ارکان آن مجاز نیستند در اموری که به  اختیارات قانون داخلی کشورهای عضو مربوط می‌شود دخالت نماید.

جلالی افزود: در ماده(3) اساسنامه تاکنون اتحادیه دارای کنفرانس، شوراها، کمیته‌اجرایی و دبیرخانه بود؛ اما براساس تغییرات صورت گرفته از این پس مقرر شد شورا از ارکان اتحادیه حذف و به عنوان یک کمیته مقدماتی اجلاس سران تشکیل شود و در اصل کل وظایف شوراها به این کمیته تحویل داده شد.

وی گفت: همچنین تاکنون کنفرانس هر دو سال یکبار تشکیل می‌شد که از این پس کنفرانس سالی یکبار برگزار خواهد شد.

جلالی ادامه داد: در راستای فعال نمودن و ایجاد قابلیت انعطاف پذیری در رویارویی با شرایط و تحولات نو ظهور، تروئیکای ریاست متشکل از رییس کنونی و رییس سابق و آتی کنفرانس می‌تواند آنچه را که در راستای منافع اتحادیه و اهداف تاسیس آن تشخیص می‌دهد به کنفرانس یا کمیته اجرایی پیشنهاد دهد.

وی افزود: همچنین تروئیکا می‌تواند با مجامع بین‌المللی ارتباط برقرار کند و هیات‌هایی را اعزام نماید و یا در صورت ضرورت بیانیه‌ فوری پیرامون امور فوریت دار طبق اصول و اهداف و همسو با تصمیمات و مواضع ثابت اتحادیه صادر کند.

جلالی با اشاره به یکی دیگر از تغییرات مصوب گفت: براین اساس تعداد اعضای کمیته اجرایی از 9 نفر به  15 نفر افزایش پیدا کرد که هر منطقه جغرافیایی یعنی آسیا، عربی و آفریقا هر کدام 5 کشور در کمیته اجرایی به تناسب به مدت 2 سال عضو خواهند بود.

نماینده شاهرود تصریح کرد: همچنین تشکیل کمیته‌های تخصصی دائمی یکی از دیگر تصمیمات این نشست بود که براساس آن 4 کمیته به نام‌های کمیته امور سیاسی و روابط خارجی‌، کمیته امور اقتصادی و محیط زیست، کمیته حقوق بشر و زن و خانواده و کمیته گفتگوی تمدن‌ها و ادیان و امور حقوقی تشکیل می‌شود.

وی افزود: این کمیته‌ها 12 عضو خواهد داشت و یکساله انتخاب می‌شوند و در موضوعاتی که مشخص شده‌اند فعالیت خواهند کرد.

جلالی ادامه داد: در اساسنامه فعلی یک فرد ایرانی نمی‌‌تواند دبیرکل باشد چون مقر اتحادیه در تهران است اما با تغییرات صورت گرفته در جلسه امروز این جمله مبنی بر این که دبیر کل از کشوری غیراز کشور محل مقر اتحادیه انتخاب می‌شود، حذف شد؛ بنابراین پس از تصویب کامل اساسنامه  در اوگاندا دبیر کل از ایران هم می‌تواند انتخاب شود.

جلالی افزود: همین طور تاکنون معاون دبیر کل فردی از ایران باشد در اساسنامه نبود که این مورد نیز اضافه شد و به طور ثابت یک نفر معاون دبیر کل از ایران خواهد بود.

وی تصریح کرد: این تغییرات مصوب شده در جلسه‌ امروز در اجلاسی آینده روسای مجالس کشورهای اسلامی در اوگاندا که بهمن ماه برگزار می‌شود نهایی خواهد شد.

دیدار با رئیس مجلس کویت

رییس مجلس شورای اسلامی عصر روز دوشنبه با "جاسم الخرافی" رییس مجلس کویت دیدار و کفتکو کرد.

در این جلسه ضمن بررسی روابط  بین ایران و کویت بر استمرار کفتکوها بین دو رییس مجلس و همجنین تقویت  کروه دوستی بارلمانی تاکید شد.

لاریجانی در این نشست  ضمن تبیین نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص توسعه روابط با کشورهای همسایه خصوصا کویت، مواضع ایران در مورد مسایلی همانند موضوع هسته ای ایران و مسایل مربوط به عراق و افغانستان را تشریح کرد.

همچنین در این دیدار جاسم الخرافی ضمن تاکید بر اهمیت ایران در تحولات منطقه ای، یادآور شد که ما همواره خواهان توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در سفر قریب الوقوع امیر کویت به تهران  زمینه های توسعه هر جه بیشتر روابط دو کشور فراهم شود.

دیدار با حسنین هیکل

رییس مجلس شورای اسلامی عصر روز دوشنبه با "حسنین هیکل" نویسنده، مورخ و جهره برجسته سیاسی مصر دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار ابتدا "علی لاریجانی" تحلیلی از اوضاع منطقه از جمله مساىل مربوط به فلسطین و افغانستان و عراق و حضور نیروهای امریکایی در منطقه ارایه کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: اساسا امریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال برجسته سازی اختلافات و شکاف ها بین کشورهای اسلامی هستند.

لاریجانی در این ملاقات بر ضرورت وحدت  امت اسلامی و ارتباط بین کشورهای اسلامی تاکید کرد.

حسنین هیکل نیز در این دیدار ضمن تبیین نظرات خود در زمینه مسایل منطقه  و بحران اقتصاد جهانی و وضعیت ایالات متحده امریکا و مسایل مربوط به فلسطین خواستار ایفای نقش موثر تر از سوی جمهوری اسلامی ایران  در ایجاد وحدت در بین کشورهای اسلامی شد.

وی  حضور رییس مجلس شورای اسلامی در کشور مصر را یک اقدام مثبت و مهم در این راستا ارزیابی کرد.

مصاحبه مطبوعاتی لاریجانی در مصر

"علی لاریجانی" دوشنبه شب با حضور در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران رسانه های مصری باسخ داد.

رییس مجلس شورای اسلامی در باسخ به این سوال که مهمترین موانع توسعه روابط بین ایران و مصر جیست و ایا جریانهایی وجود دارند که مایل به این امر نیستند، اظهار داشت: در این تردیدی نیست که ایران و مصر دو کشور مهم و تاثیر کذار در منطقه هستند،دو کشوری که از نظر تاریخی عقبه  قابل توجهی دارند لذا عقل حکم می کند این دو کشور مهم به هم نزدیک باشند و همه باید در این جهت تلاش کنند.

وی افزود: در این نیز تردیدی نیست که اسراییل هرگز علاقه ندارد ایران و مصر به هم نزیک باشند اما ما امیدواریم از مجموع گفتگوها و رفت و امدها  این مسیر ارتباط هموارتر شود.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید که ایا در ملاقات با حسنی مبارک موضوعاتی مطرح شد که در پیشبرد روابط تاثیرکذار باشد و لاریجانی در پاسخ اظهار داشت: نگاه من مثبت است و در مجموع  مذاکرات  دو طرف علاقه مندی زیادی به توسعه روابط و همکاری های مشترک دارند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید جه تحولی پیش امده که در این شرایط دو کشور احساس می کنند باید با هم همکاری نمایند، گفت: استراتژی جمهوری اسلامی ایران مثل برخی کشورها همانند درب چرخان نیست که هر روز به سمتی بچرخد. استراتژی ما این است که در شرایط امروز باید کشورهای اسلامی هرچه بیشتر به هم نزدیک شوند، با فرض اینکه کشورها می توانند در بعضی امور اختلاف نظر هم داشته باشند.

رییس قوه مقننه خاطر نشان کرد: شما تردید ندارید که اتحاد کشورهای اسلامی  برای این است که مقابل چالش های بزرگ، دول اسلامی  با هم همکاری داشته باشند. ایا شما تردید دارید که در شرایط فعلی  مهمترین چالش مقابل کشورهای اسلامی، رژیم صهیونیستی است ؟ بنابراین با این استراتژی باید رفتارهای ما را بسنجید.

وی یاداور شد: ما شک نداریم که در جنک 33 روزه و 22 روزه که رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین ایجاد کرد ما وظیفه داشتیم که از انها حمایت کنیم و دفاع از مردم فلسطین یا لبنان به معنای دخالت نیست بلکه یک نوع وظیفه شناسی است.

رییس مجلس خطاب به خبرنگاران گفت: شما اصحاب رسانه باید تلاش کنید که کشورهای اسلامی دجار خواب الودگی نشوند. دشمنی اصلی را با بعضی اختلاف نظرهای فرعی جابجا نکنید.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی ظرفیت حمله به ایران را ندارد، خاطرنشان ساخت: جیغ هایی که این رژیم می کشد از روی ترس است.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که در خصوص میزان آمادگی ایران  در برابر حمله احتمالی اسراییل پرسید،تاکید کرد: بعید می دانیم که رژیم صهیونیستی چنین ظرفیتی داشته باشد که به یک اقدام احمقانه دست بزند. آنها خودشان را در مقابل حزب الله و حماس آزموده اند. ما برای این جیغ هایی که رژیم صهیونیستی می کشد اهمیتی قایل نیستیم، چون بیشتر از روی ترس است.

رییس مجلس در مورد استراتژی ایران در افغانستان  اظهار داشت: روشی که امروز امریکا  در افغانستان دنبال می کند 30 سال پیش شوروی انجام داد و 100 هزار نیرو  وارد افغانستان کرد و با 15 هزار کشته انجا راترک کرد. لذا فشل بودن این استراتژی به ذات خود است و نیازی به عامل بیرونی ندارد.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید ایا ایران امادگی فایق آمدن بر تحریم های امریکا و اروپا را دارد در شرایطی که ایران با مشکلات داخلی مواجه است؟

وی در پاسخ با بیان اینکه  اینگونه فشارهای ایالات متحده برای ایران تازگی ندارد، گفت: بعد از اینکه ما یک دیکتاتور را از ایران اخراج کردیم با این اقدامات امریکا مواجه بودیم و اگر امروز را با 30 سال پیش مقایسه کنید خواهید دید که ما جهش داشته ایم.

لاریجانی ادامه داد: به عنوان نمونه ما دانش هسته ای را به دست اوردیم و در سایر فناوری های نوین هم گام های بلندی برداشتیم و همجنین دموکراسی را در ایران حاکم نمودیم.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه دموکراسی لوازمی دارد، اظهارداشت: یکی از این لوازم  این است که اجازه داده شود همه حرفهایشان را بزنند. این نشان دهنده زنده بودن یک جامعه است. کشورهایی که با سر نیزه  حالت سکون ایجاد می کنند  حالت مردگی دارند.

وی افزود: حرفهایی که امریکا می زند بیشتر از سر دستپاچگی است تا  از سر قدرت. امریکا  از یک طرف نامه های مکرر برای مذاکره با ایران می فرستد و از سویی دیگر  اینگونه رفتارهای رسانه ای و دیبلماتیک  منزجر کننده  برای دنیا از خود نشان می دهد.

لاریجانی با بیان اینکه این امور برای ما مشکلی نیست، تصریح کرد: به نظر می رسد امریکا بیشتر با خود مشکل دارد  که نمی تواند یک استراتژی واحد و معقولی  را دنبال کند یا فکر می کند این فریبکاری نوعی زرنگی است. امروز  شرایط دنیا  طوری نیست که انها  بتوانند شطرنج معیوب در دنیا بازی کنند.

حضورلاریجانی در مراسم ضیافت شام رییس مجلس مصر

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دوشنبه شب در مراسم ضیافت شام فتحی سرور رییس مجلس مصر شرکت کرد.

در این مراسم که به مناسبت حضور روسای عضو سازمان اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در مصر از سوی فتحی سرور برگزار شده بود، تمامی کشورهای حاضر در نشست کمیته‌ اصلاح و بازنگری اساسنامه‌ اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی، حضور داشتند.

دیدارلاریجانی با رئیس مجلس مصر

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در سومین روز از سفر خود به مصر با فتحی سرور رئیس مجلس این کشور دیدار کرد.

در این ملاقات فتحی سرور ضمن رفیع دانستن جایگاه ایران در عالم اسلام و منطقه بر قدرت جمهوری اسلامی ایران در دنیا و در مقابل دنیای غرب تاکید کرد.

فتحی‌سرور گفت: در شرایطی که برخی تلاش ‌می کنند بین کشورهای اسلامی اختلاف و تفرقه ایجاد نماید ضروری است که امروز ما به سمت وحدت حرکت کنیم و نباید از دشمن حقیقی امت اسلام در پیچ و خم این اختلافات غافل بمانیم.

رییس مجلس مصر تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر می‌تواند زمینه‌ساز وحدت امت اسلامی باشد .

علی لاریجانی نیز در این دیدار بر نقش ایران و مصر به عنوان دو کشور ریشه‌دار و دارای هویت تاریخی و تمدنی بزرگ تاکید کرد و گفت: ایران با ساقط کردن نظام دیکتاتوری پهلوی عملاً یک رژیم همراه رژیم صهیونیستی را به نظامی که پیشتاز مبارزه با رژیم صهیونیستی است تبدیل کرد و امروز در کنار دنیای اسلام و دنیای عرب اصلی‌ترین مسائل مربوط به منافع امت اسلامی را تعقیب می‌نماید.

رییس مجلس اظهارداشت: مولفه‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) ایجاد دموکراسی، دخالت اخلاق، معنویت در سیاست، اتحاد بین کشورهای اسلامی و وحدت بین مسلمانان بود.

لاریجانی ادامه داد: بی‌تردید براساس آن که آقای فتحی‌سرور بیان کردند دشمن اصلی امروز امت اسلامی اسرائیل و آمریکاست و ما پس از انقلاب اسلامی ایران به خاطر اتخاذ این استراتژی دچار مشکلاتی از ناحیه اسرائیل و آمریکا و متاسفانه برخی کشورهای اسلامی شدیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم این که دیکتاتور را اخراج کرد و نظام هم قسم با اسرائیل را تبدیل به یک نظام پیشتاز در مبارزه با اسرائیل کرد اما متاسفانه از ناحیه آمریکا و اسرائیل و با پشتوانه برخی کشورهای عرب و اسلامی تنبیه شد و جنگ 8 ساله بر ما تحمیل گردید.

رییس مجلس افزود: اما پس از خاتمه جنگ هنگامی که صدام به کویت حمله کرد جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر کشورهای عربی و اسلامی چنین تجاوزی را محکوم کرد و کشور ما به دنبال ایجاد  روابط پایدار، مستحکم و نوین با کشورهای همسایه ، اسلامی و عربی بوده و کماکان می‌باشد.

لاریجانی گفت: ایجاد برخی جریانات تندرو در دنیای اسلام با پشتوانه قدرت‌های بزرگ و پشتوانه مالی برخی از کشورها برای مخدوش کردن چهره اصیل اسلامی است.

وی ضمن تبیین مواضع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اساساً دنیای غرب نمی‌خواهد کشورهای بزرگ اسلامی دارای این تکنولوژی باشند و در عرصه جهانی تبدیل به یک قدرت شوند. لذا بحث مربوط به تکنولوژی هسته‌ای امروز باید از ناحیه کشورهای اسلامی جهت استفاده صلح‌آمیز پیگیری شود.

لاریجانی تاکید کرد: بی‌تردید بیشترین نگرانی از همکاری ایران و مصر از ناحیه رژیم صهیونیستی است.

وی از فتحی سرور نیز دعوت کرد تا دیداری از ایران داشته باشد که این دعوت مورد قبول رییس مجلس واقع شد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز همچنین با فهمی هویدی اندیشمند مشهور مصری دیدار کرد.

امضای تفاهم نامه همکاری بین اتاق بازرگانی تهران و مصر

ظهر روز سه شنبه با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و محمد نهاوندیان رییس بازرگانی اتاق ایران، تفاهم‌نامه همکاری بین تعدادی از تجار مصری جهت همکاری با ایران به امضای طرفین رسید.

در مراسم ضیافت ناهاری که در محل اقامت رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان برگزار شد، با هدف توسعه‌ روابط بازرگانی بین دو کشور ایران و مصر، تفاهم‌نامه‌ اقتصادی به امضاء رسید.

دیدار یا رئیس دانشگاه الازهر

علی لاریجانی عصر روزسه شنبه با محمداحمد طیب رییس دانشگاه الازهر مصر دیدار و گفتگو کرد.

محمد احمد طیب  در این جلسه با تاکید بر موضوع تقریب مذاهب، خاطر نشان کرد: این موضوع برای دانشگاه ما یک اصل است و ما به این امر توجه و اهتمام ویژه ای داریم.

وی ضمن ارایه آماری از دانشجویان این دانشگاه، ارتباط بیشتر دانشگاه الازهر و دانشگاه تهران را خواستار شد.

لاریجانی نیز در این نشست گفت: تعداد دانشجویان در ایران پس از انقلاب بسیار افزایش یافت، به طوری که الان تعداد دانشجویان دانشگاههای خصوصی ما معادل دانشگاههای دولتی است، ضمن اینکه تعداد دختران دانشجوی ما نیز بیشتر است.

وی افزود: دانشگاهها و حوزه های علمیه  دو بخش مهمی هستند که زیر ساخت های آنها  در کشور ما تقویت شده است و خوب است که ارتباط دانشگاههای ایران و مصر با هم نزدیک تر شود.

رییس مجلس شورای اسلامی از محمد احمد طیب دعوت کرد تا برای توسعه روابط دانشگاههای دو کشور به ایران سفری داشته باشد.

دیدار با دبیر کل اتحادیه عرب

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب پس از نشست یک ساعت و نیمه خود در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

لاریجانی در ابتدا در خصوص این نشست گفت: با توجه به شرایط حساس منطقه و تحولات در  فلسطین ما ساعاتی پیرامون این موضوعات و همچنین مسایل مورد علاقه طرفین از جمله بحث هسته ای ایران گفتگو کردیم.

عمر موسی در پاسخ به این سوال که موضع اتحادیه عرب در خصوصص فعالیت های هسته ای ایران چیست، اظهار داشت:در این ارتباط ما بحث های مفصلی با آقای لاریجانی کردیم و  اعلام کرده ایم  که اتحادیه عرب همواره از حق ایران برای دستیابی به تکنولوژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کند.

وی افزود: هیج کدام از گزارش های آژانس بین المللی هسته ای نیز نشان نمی دهد که ایران به سمت برنامه نظامی بیش رفته باشد؛ اما در مقابل این اسراییل است که در منطقه تلاشهای نظامی هسته ای می کند که باید با آن مقابله شود. 

رییس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با عمرموسی در جمع خبرنگاران گفت: اگر نمی خواهند برای رآکتور تهران سوخت به ما بفروشند ما خودمان غنی سازی می کنیم.

علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که به اختلاف ایران و امارات بر سر جزایر سه گانه اشاره داشت، گفت: اصحاب رسانه باید به دشمن مشترک که اسراییل است توجه داشته باشند، متاسفانه برخی مسایل جزیی را بزرگ می کنند تا قضیه اصلی پوشیده بماند.

وی تاکید کرد: ما با همه کشورهای ترکیه، امارات، یمن، سعودی و مصر  روابط دوستانه و خوبی داریم، ممکن است که در برخی زمینه ها اختلاف نظر داشته باشیم، مثلا در مورد فلسطین ما معتقد به مقاومت هستیم ولی ممکن است برخی کشورها این نظر را نداشته باشند؛ اما ما به هر حال رفتار برادرانه داریم.

لاریجانی افزود: مسایل جزایر سه گانه نیز یک مسئله جزیی بین  ایران و امارات است که باید در گفتگوهای دوجانبه حل شود.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید که شما ابتدا تبادل اورانیوم غنی شده با روسیه و فرانسه را قبول کردید، اما بعد اعلام کردید که تبادل سوخت در کشور سوم یعنی بحرین انجام شود، در حال حاضر تصمیم ایران چیست ؟

لاریجانی در پاسخ گفت: ما هیچ وقت چنین چیزی نگفتیم. از ابتدا اعلام کردیم باید غنی سازی در خاک ایران انجام شود و الان هم در ایران و زیر نظر آژانس انجام می شود و یک نوع فعالیت صلح آمیز است اما ما برای راکتور اتمی تهران سوخت نیاز داشتیم که اعلام کردیم قصد خرید سوخت داریم.

وی افزود: این موضوع هم دعوا ندارد، اگر نمی خواهند سوخت به ما بفروشند ما خودمان غنی سازی می کنیم.

خبرنگار دیگری از لاریجانی پرسید که پاسخ شما به اتهامات یمن مبنی بر حمایت از حزثی ها چیست که وی در باسخ گفت:ما مطلقا کمکی به حوثی ها نکردیم و این دروغ بزرگی است که مطرح می کنند تا ذهن های شما را از دشمن اصلی منحرف کنند .

رییس مجلس تصریح کرد: ما یمن را دوست خود می دانیم  و موضع  دولت یمن در قبال جنگ 33 روزه و 22 روزه را تحسین می کنیم و هر کمکی که از ما ساخته باشد برای حل این مسئله دریغ نمی کنیم.

وی ادامه داد: البته ما از دوستان سعودی گله داریم و شاید مصلحت نبود برادران سعودی ما در این موضوع ورود پیدا کنند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران، وحدت بین مسلمین است و شیعه و سنی برادر هم هستند و شما دوستان رسانه توجه کنید که دشمن اصلی رژیم صهیونیستی است  و نباید برخی مسایل  کوچک را به گونه ای مطرح کرد که مسایل اصلی مورد غفلت واقع شود.

عمر موسی در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه عرب تلاش منسجمی برای حل مسئله فلسطین خواهد کرد یا خیر ، تصریح کرد: این سوال برای من عجیب است، چون فلسطین اولین موضوع مورد توجه اتحادیه عرب است و ما تلاش می کنیم با همکاری کشورهای دیگر یک طرح مشخصی را به ثمر برسانیم.

وی افزود: بیانیه های اتحادیه عرب نشانگر این موضوع است که ما به این سمت حرکت می کنیم.

دبیر کل اتحادیه عرب در خصوص فعال کردن گفتگوهای ایران و کشورهای عربی اظهار داشت: معتقدیم که همه مسایل ایران و کشورهای عربی را می توان بر سر میز مذاکره حل کرد.

حضورلاریجانی‌درضیافت شام اعضای انجمن دوستی‌ایران ومصر

علی لاریجانی در سومین روز سفر خود به مصر در ضیافت شام اعضای انجمن دوستی ایران و مصر شرکت کرد.

ترک قاهره و ورود به تهران

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر 4 روزه خود به مصر، بعد از ظهر روز  چهارشنبه قاهره را به مقصد تهران ترک کرد و ساعت 24/18  با استقبال  محمد رضا باهنر وارد تهران شد .

علی لاریجانی پس از اینکه در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمد رضا باهنر قرار گرفت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما از فرصت این سفر استفاده کردیم و با مقامات علی رتبه مصری همچون حسنی مبارک، فتحی سرور و وزیر امورخارجه و عمرموسی دبیر کل اتحادیه عرب دیدار و مذاکره کردیم، افزود: ایران و مصر دو کشور مهم جهان اسلام به حساب می آیند و استراتژی ایران استفاده از همه پتانسیل جهان اسلام برای مشارکت عام در مبازره با رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه داد: ممکن است اختلاف نظرهایی در تاکتیک میان ایران و مصر وجود داشته باشد اما استراتژی دو کشور از هم متفاوت نیست،  به همیت دلیل نیز رژیم صهیونیستی از ساماندهی همکاری های ایران و مصر آشفته بود.

لاریجانی تصریح کرد: در این سفر 4 روزه در زمینه همکاری های پارلمانی، علمی، فرهنگی و اقتصادی توافقات خوبی بین دو کشور صورت گرفت.

وی با اشاره به دیدارهای خود با برخی شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی کشور مصر گفت: امیدواریم همکاری های فرهنگی میان دو کشور به ویژه دانشگاه‌های ایران و مصر گسترش یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه زمینه‌های همکاری‌های پارلمانی ایران و مصر را مثبت ارزیابی کرد.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: بر این اساس باید همکاری گروه‌های دوستی پارلمانی و  کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و مجلس مصر فراهم شود.

وی همچنین به دیدار اتاق بازرگانی تهران با جمعی از بازرگانان مصری اشاره کرد و گفت: در زمینه های اقتصادی مذاکرات خوبی برای همکاری های تجاری ایران و مصر انجام و توافق نامه ای نیز در این زمینه منعقد شد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000