هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
قوامی کسری بودجه در سال گذشته را وحشتناک خواند

بااین وضع مجبوربه تصویب یک دوازدهم بودجه هستیم

سرویس اقتصادی
**‌عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: ‌در سال گذشته حدود سی هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود دارد و این مبلغ وحشتناک ترین کسری بودجه در تاریخ اقتصاد ایران محسوب می شود.
دوشنبه 7 دی 1388 ساعت 16:39

هادی قوامی در گفتگو با خبر نگار خانه ملت اظهار داشت: ‌دولت هرچه سریعتر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کند .
وی در ادامه افزود:‌ در صورتی که دولت لایحه بودجه رادیرتر از موعد مقرر به مجس بدهد این احتمال وجود دارد که بودجه به صورت یک و یا چند دوازدهم به تصویب برسد اما این کار در شرایط اضطرار انجام می شود.
وی با بیان اینکه در شرایط عادی مجلس برای بررسی لایحه بودجه به 2 ماه زمان نیاز دارد، گفت:‌ در حال حاضر و با عدم ارائه لایحه بودجه به مجلس به سوی شرایط سختی پیش می رویم.
قوامی با تاکید بر اینکه لایحه بودجه باید بر مبنای برنامه پنجم توسعه تدوین شود، تاکید کرد: ‌تصویب لایحه بودجه بدون برنامه پنجم توسعه مانند رها کردن تیر در تاریکی است که مشخص نمی شود آن تیر به کدام هدف اصابت می کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه همچنین اظهار داشت: برنامه پنجم توسعه برای بررسی از سوی مجلس نیاز به زمانه 2 ماه دارد و اگر با همین شرایط پیش برویم و لایحه بودجه و برنامه پنجم توسعه به مجلس نرسد، دستگاهها با مشکل مواجه خواهند شد؛ در این شرایط و برای آنکه از وجود مشکل جلو گیری کنیم تنها را ه حل تصویب بودجه به صورت چند دوازدهم است.

وی در توضیح تصویب بودجه چند دوازدهم گفت: مثلا  مجلس می تواند بودجه سه ماه سال 89 را مانند سه ماهه اول سال 88  به تصویب برساند و در فرصت مناسبی که ایجاد می شود لایحه بودجه و برنامه پنجم توسعه را برای کل سال تصویب نماید.
و ی با بیان اینکه در طول سالهای پس از انقلاب تنها در سال 59 بودجه به صورت کامل به تصویب نرسید و به صورت چند دوزادهم تصویب شد، افزود :‌ دلیل آن هم شرایط خاص آن سالها  و اضطرار آن سالها بود.
قوامی با بیان اینکه دولت نباید لایحه بودجه را منوط به تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها می کرد  اظهار داشت: ‌متاسفانه گره زدن سرنوشت لایحه بودجه در سال 88 باعث شد که وزارت نیرو بیشتر از دهها هزار میلیارد تومان کسری پیدا کند و متاسفانه برای  کسری آن نیز هیچ کاری انجام نشده است.

وی تصریح کرد: در سال آینده نیز این احتمال وجود دارد که اقتصاد کشور آزار ببیند و این همان تهدید خاموشی هایی  است که امکان پیش آمد آن وجود دارد و اگر برای وزارت نیرو اقدامی صورت نگیرد سال آینده با خاموشی های زیادی مواجه شویم و در این راستا صدمات زیادی به بخش صنعت و اقتصاد کشور وارد خواهد آمد.
نماینده اسفراین گفت: ‌در سال گذشته حدود سی هزار میلیاردتومان کسری بودجه وجود دارد و این مبلغ وحشتناک ترین کسری بودجه  های است که در تاریخ اقتصاد ایران ذکر می شود.
قوامی اظهار داشت:‌ در حال حاضر مجموعه ای از مشکلات را در بودجه سال گذشته شاهد بودیم و بر همین اساس و کسری بودجه های که در سال 88 وجود داشت احساس کردیم که دولت نتواند دستگاههای زیر مجموعه را به تفاهم برساند و ناچار شدیم برای آنکه کارها دچار مشکل نشود و مطالبات کارمندان و بودجه های عمرانی لحاظ شود، طرح اصلاح بودجه را بدهیم و این طرح در حال حاضر در کمیسیون برنامه و بودجه و سایر کمیسیون ها در حال بررسی است.
وی تصریح کرد: ‌گره زدن سرنوشت لایحه بودجه به سرنوشت هدفمند کردن یارانه ها درست نیست و دولت می توانست بدون در نظر گرفتن لایحه هدفمند کردن یارانه ها را تدوین کند و در نهایت دولت باید بداند که چگونه می خواهد هزینه ها را تخمین و منابع  در آمدی را پیش بینی کند.
عضو کمیسون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: ‌امروز و فردا کردن دولت در ارائه لایحه هدفمند کردن یارانه ها و برنامه پنجم توسعه باعث به وجو د آمدن دریایی خواهد شد که همه در آن غرق خواهند شد و در واقع امروز و فردا کردن ها تاثیر منفی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت و قطعا باید با سرعت و با دقت هر کاری را در زمان خود انجام دهد .
وی در پایان اظهار داشت: ‌اگر مدیریت زمان را نداشته باشیم و فرصت ها را از دست بدهیم این فرصت خواستن ها باعث محدودیت های زیادی می شود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000