خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1386/04/31 13:21:00
سرویس اقتصادی
در نامه ای به رییس جمهور

مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار اقدام عاجل دولت برای رفع مشکلات ناشی از سهمیه‌بندی بنزین شد

مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، با برشمردن برخی از مشکلاتی که وی آنها را ناشی از عدم رعایت تبصره (۱۳) از سوی دستگاه‌های اجرایی ذیربط و عدم برنامه ریزی در خصوص سهمیه‌بندی دانسته، دستور عاجل رییس جمهور را برای حل این مشکلات خواستار شد.

متن نامه سیدکاظم دلخوش به رییس جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:برادر عزیز و ارجمند جناب آقای دکتر احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران،با سلام و آرزوی توفیق. بدینوسیله ضمن تقدیر و تشکر از زحمات بی شائبه حضرتعالی و مجموعه دستگاه‌های اجرایی همانگونه که مستحضر هستید براساس مواد مختلف تبصره 13 قانون بودجه سال 1386 و در جهت تحقق عدالت اجتماعی و نیز تحقق احکام مندرج در برنامه چهارم توسعه موارد متعددی منظور گردیده که یکی از مهمترین بندها بند «و» تبصره مذکور در خصوص نحوه سهمیه‌بندی بنزین و قیمت مناسب غیر سهمیه بندی (آزاد) می‌باشد.
براساس بند «و» دولت موظف است حداکثر از ابتدای خرداد سال 1386 بنزین تولید داخل به علاوه بنزین وارداتی تا سقف یارانه معادل 22 هزار و 250 میلیارد (22.250.000.000.000) ریال را به صورت سهمیه‌بندی با اولویت استفاده از کارت هوشمند به قیمت هر لیتر 1000 ریال عرضه نماید .
و در همان بند «و» که دستگاه‌های موضوع ماده (160) قانون برنامه چهارم توسعه (ادارات و نهادهای دولتی) مجاز به استفاده از بنزین سهمیه بندی با قیمت هر لیتر 1000 ریال نمی‌باشند و می‌بایست از بنزین آزاد استفاده نمایند.
و در ذیل بند «و» آمده است که:نحوه و میزان سهمیه بندی و تعیین قیمت مناسب بنزین غیر سهمیه بندی بنابه پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت نفت تا پایان فروردین ماه به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
 متاسفانه عدم رعایت تبصره (13) از سوی دستگاه‌های اجرایی ذیربط و تعجیل در سهمیه بندی و عدم برنامه ریزی، مشکلاتی را برای دولت و مجلس و مردم عزیز و شریف خصوصا در شهرهای کوچک و روستاها بوجود آورده که به تعدادی از آنها اشاره می‌گردد:
1- عدم تامین کارت هوشمند برای تعدادی از خودروها، موجب عدم برخورداری این خودروها از سهمیه بندی بنزین گردیده است.
2- صنعت گردشگری کشور رو به افول گذاشته و همین امر موجب آسیب به کسب و کار مسافرخانه‌ها – هتل‌ها – مراکز گردشگری – عرصه کارهای مختلف مصرفی – نیمه تعطیلی مراکز تفریجی و غیره گردیده.
3- موسسات تاکسی بی‌سیم – تاکسی تلفنی – خودروهای ویژه و مسافرکش‌ها خصوصا در شهرها و مراکز بخش‌ها و روستاها اکثر تاکنون موفق به دریافت سهمیه بنزین خود نگردیده‌اند.
4- اثر تورمی کاهش تعداد خودروهای مسافرکش بر روی کرایه حمل و نقل و نیز اجناس مورد نیاز مردم کاملا محسوس است.
5- عدم صدور کارت هوشمند و بعضا صدور حواله بنزین توسط شورای روستاها برای موتور آبکش‌ها در ادوات کشاورزی و قایق موتوری‌ها و غیره به نوعی هم موجبات فشار روحی و روانی و کاری بر اعضای شوراها و نیز بعضا صدور حواله غیر واقعی و ایجاد بازار کاذب و آزاد که باعث بروز مشکلات اجتماعی – سیاسی برای مردم و کشاورزان عزیز نموده است.
6- فروش بنزین به قیمت آزاد در بعضی پمپ بنزین‌ها در اواخر ساعات شبانه به افراد مخصوص کاملا مشهود بوده و همین امر موجب نگرانی مردم شریف می‌گردد.
7- ادغام گازوئیل و آب همراه با بنزین در مخازن بعضی پمپ بنزین‌ها قابل تامل و بررسی می‌باشد.
8- تحویل سهمیه بالا روزانه به بعضی خودروهای مسافرکش (عمومی) و نیز گازسوز بودن اینگونه خودروها مثل تاکسی‌های تهران عدم کنترل آنها در میزان مصرف سوخت در جابجایی مردم که نهایتا منجر به فروش بنزین مازاد ایشان در بازار آزاد خواهد شد.
9- استفاده وسائط نقلیه دولتی از بنزین سهمیه بندی که حق مردم می‌باشد آنهم بر خلاف بند «و» تبصره (13) و عدم برنامه ریزی برای استفاده دستگاه‌های دولتی از بنزین غیر سهمیه بندی، تخلف آشکار از قانون و تضییع حقوق مردم می‌باشد.
10- عدم پیگیری و برنامه ریزی دستگاه‌های مکلف در ذیل بند «و» تبصره (13) برای نحوه و میزان سهمیه بندی و تعیین قیمت مناسب بنزین غیر‌سهمیه‌بندی نیز نشان از عدم توجه به شعار دولت نهم و عدم دقت در مصوبات مجلس بوده که مشکلاتی را برای مردم شریف ایران بوجود خواهد آورد.
11- عدم توجه در سهمیه‌بندی بنزین به قشر عظیمی از جوانان بیکار و افراد عائله‌مند که برای امرار معاش خانواده اقدام به خرید خودرو بصورت اقساطی با نرخ سود بالا نموده‌اند باعث فلج شدن اقتصاد اینگونه خانوارها گردیده.
12- ناچیز بودن میزان سهمیه بندی بنزین 3/3 لیتر روزانه خودروهای شخصی که موجبات نارضایتی و نگرانی مردم عزیز را فراهم نموده است.
امید است با درایت و توجه ویژه‌ای که حضرتعالی نسبت به اقشار ضعیف جامعه داشته و دارید دستور عاجل برای حل مشکلات فوق الذکر صادر تا جامعه در ماه‌های آینده دچار التهاب نگردد.قبلا از بذل توجه حضرتعالی کمال امتنان را دارم.
برادر شما - سید کاظم دلخوش اباترینماینده مردم شریف صومعه سرا
و مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet