ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مرکز پژوهش‌ها: به دلیل عدم ارائه اطلاعات در گزارش‌های اقتصادی

تحقق اهداف مواد برنامه چهارم قابل ارزیابی نیست

سرویس اقتصادی
**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی عملکرد برنامه پنجساله چهارم توسعه را بر حسب مواد این برنامه بررسی کرد.
شنبه 12 دی 1388 ساعت 09:01

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز عملکرد مواد مختلف برنامه چهارم توسعه را با استناد به اطلاعات ارائه شده در «گزارش اقتصادی سال 1384 و نظارت بر عملکرد یک ساله برنامه چهارم توسعه»، « گزارش اقتصادی سال 1386 و نظارت بر عملکرد دو ساله اول برنامه چهارم توسعه»، « گزارش اقتصادی سال 1386 و نظارت بر عملکرد سه سال اول برنامه چهارم توسعه» و همچنین گزارش‌هایی که در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیرامون ارزیابی عملکرد برنامه چهارم تهیه شده است، ارزیابی و میزان دستیابی به هدف مواد برنامه چهارم توسعه را مشخص کرده است.

در این بررسی ابتدا موضوع ماده از روی متن قانون برنامه چهارم توسعه به اختصار بیان و سپس بر اساس گزارش‌های اقتصادی سال‌های 1384 ، 1385 و 1386 تلاش شده است که اطلاعات ارائه شده در این سه گزارش (هر کدام در سه جلد) مطابق با بندهای مواد قانونی مرتب شوند. در مواردی که اطلاعات ارائه شده دامنه شمولی بیش از یک بند داشته‌اند به عنوان عملکرد کلی ماده آورده شده‌اند. اطلاعاتی که از منابع غیر از سه گزارش اقتصادی سال‌های 1384 -1386 به دست آمده است نیز به عنوان «سایر ماخذ» طبقه‌بندی شده‌اند.

در ارزیابی میزان دستیابی به هدف، از عبارت‌های «تحقق یافته است» ، « تا حدودی (تقریبا) تحقق یافته است»، «تحقق نیافته است» و «غیرقابل ارزیابی است» استفاده و سعی شده است تا حد امکان دلیل انتخاب عبارت توضیح داده شود.

مرکز پژوهش‌ها خاطرنشان می‌کند که میزان دستیابی به هدف در اکثر مواد برنامه چهارم (بندهای آنها) غیرقابل ارزیابی است و این امر از عدم ارائه اطلاعات در گزارش‌های اقتصادی 1384-1386 و ارائه اطلاعات کلی که اثر آنها بر هدف مدنظر مواد (شامل بندها) مبهم است، ناشی می‌شود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000