هدر اصلی
1388/10/13 12:24:00
سرویس صحن

انتقاد نادران به نحوه بررسی ابهامات شورای نگهبان در کمیسیون ویژه

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نحوه بررسی ابهامات شورای نگهبان به لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "الیاس نادران" در جلسه علنی روز یکشنبه در قالب تذکری آیین‌نامه گفت: با استناد به ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس، کمیسیون و مجلس منحصراً در موارد اعتراض شورای نگهبان حق رسیدگی دارند ولی عرض بنده فراتر از این مطلب است.

وی با اشاره به ابهامی که شورای نگهبان در بند 3 ماده 15 گرفته است اظهار داشت: ماده 15 به دولت اجازه مصرف وجوه حاصل را پس از واریز به محل درآمدی مندرج در قانون بودجه به نحو صد در صد درآمد هزینه‌ داده است و از این جهت ابهام دارد که آیا مقصود مصرف همه این درآمدها بدون رعایت مفاد قانون 12 است یا مراد اجازه مصرف این وجوه در حد مصوب لایحه بودجه سنواتی است.

نادران یادآور شد: یعنی ابهام شورای نگهبان تنها این بود که ماده 15 اختیاراتی فراتر از ماده 12 می‌دهد یا در چارچوب ماده 12 است و اساساً این ایراد ناظر به ساختار  اجرایی و سازمان اجرایی و مسایل دیگری ازاین دست نبوده است.

وی ادامه داد: سوال شورای نگهبان این بوده است که آیا این بودجه‌ صد درصد تخصیص یافته درآمد هزینه است یا در چارچوب ماده 12 که اعلام کرده در بودجه‌های سنواتی باید بودجه این لایحه هم آورده شود، می‌باشد؟

نادران تصریح کرد: قانونگذار حتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام که اختیاراتی فراتر از مجلس و شورای نگهبان دارد و در مورد مصوبات حتی برای اینکه قانون اساسی و شرع را بنا به مصالحی مورد نظر قرار ندهند و فراتر عمل کنند، دستشان باز است، اجازه نداده که خارج از موارد اختلافی و اعتراضی شورای نگهبان وارد بشوند و ماده‌ای را اصلاح کنند.

نماینده تهران افزود: باتوجه به این مساله ما چگونه به کمیسیون مجلس این اجازه را بدهیم و بگوییم اینها اختیار دارند که فراتر از اعتراض شورای نگهبان گام بردارند.

وی ادامه داد: اعتراض شورای نگهبان این بود که آیا ماده 15 در چارچوب ماده 12 است یا فراتر از ماده 12 است ولی  به جای این که به این سوال پاسخ بدهیم آمده‌ایم و یک ساز وکار اجرایی مبسوط بدون این که رعایت حقوق نمایندگان را بکنیم و بدون این که از نمایندگان پیشنهاد بخواهیم، ایجاد کرده‌ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: شاید اگر از نمایندگان پرسیده می‌شد که ما می‌خواهیم ساختار اجرایی را در اینجا تعبیه کنیم پیشنهادات دیگری می‌آمد که نسبت به این پیشنهاد بهتر بود. وی افزود: چند نفر نروند بنشینند تفاهم کنند و سپس نتیجه آن شود که حتی همان چیزی که تفاهم شده هم مورد اعتراض قرار گیرد.

نادران متذکر شد: به اعتقاد من در اینجا هم حقوق نمایندگان در این که بتوانند برای ساختار اجرایی این قانون پیشنهاد دهند نادیده گرفته شده و هم این که کار صورت گرفته مورد اعتراض شورای نگهبان نبوده در حالی که به استناد ماده‌های 186 و 187 آیین‌نامه حق نداریم که فراتر از آنچه که شورای نگهبان مورد اعتراضش بوده مصوبه داشته باشیم.

وی افزود: همچنین ما در قوانین سابق سازمان اجرایی کمک‌های دولت به اقشار مختلف را مصوب کرده‌ایم، برای مثال در قانون مربوط به رفاه و تامین اجتماعی ساختار و اختیاراتش را به دولت داده‌ایم و اساساً نیازی نبوده که وارد  این مقولات شویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet