هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

پیشنهاد عباسپور رای نیاورد

سرویس صحن
**نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد علی عباسپور تهرانی فرد مبنی بر این‌که به جای ماده 15 پیشنهادی کمیسیون ویژه در راستای اصلاح و رفع ابهام شورای نگهبان دولت مکلف شود که براساس ماده 12 این قانون عمل کند، رای نیاورد.
سه‌شنبه 15 دی 1388 ساعت 10:16

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه‌شنبه با این با 95 رای مخاف، 89 رای مخالفت کردند.

عباسپور اظهار داشت: بر اساس این پیشنهاد دولت در ماده 15  مکلف می‌شود براساس ماده 12 (به عبارتی ماده 13) این قانون، وجوه حاصل از این قانون را به ردیف درآمدی مربوط مندرج درقانون بودجه واریز و معادل صددرصد اعتبارات تحت عنوان "اعتبارات موضوع هدفمند سازی یارانه‌ها" براساس بودجه سنواتی اهداف مندرج در این قانون هزینه نماید. 

وی یادآور شد: اگر این پیشنهاد از سوی نمایندگان رای بیاورد هم ابهام شورای نگهبان رفع شده و هم مغایر با قانون نخواهد بود.   نماینده تهران ادامه داد: نمایندگان می‌دانند که نباید در این زمینه دست دولت بسته شود، بنابراین با این اصلاح، اشکال شورای نگهبان رفع شده و دولت هم نباید بی‌جهت حساسیت نشان دهد و ما در این قانون بمیزان کافی که مغایر با قانون اساسی نباشد دست دولت را باز گذاشته‌ایم. 

این گزارش می افزاید:علی اصغر یوسف‌نژاد در مخالفت با این پیشنهاد گفت: ماده 15 پیشنهادی ذیل به نوعی همان ماده 12 است و به صورت موازی و تکراری مطرح شده است و مطلبی را تکرار می‌کنیم و ماهیت قانون نویسی ندارد. 

محمدرضا خباز نیز در موافقت خود با این پیشنهاد  با تاکید بر این‌که اگر کمیسیون ویژه در ابتدای امر همین مسیر را می‌پیمود کار طبیعی و عادی انجام داده بود و طبیعتا پیشنهادش مغایربا ماده 186 نبود ،افزود: بگومگوهای نمایندگان از روز یکشنبه به دلیل این بود که در برگشت این لایحه و ابهام شورای نگهبان باید به نظر شورا توجه می‌شد و همان اعتراض را حل می‌کردند. بنابراین پیشنهاد فوق ما را زودتر به هدف می‌رساند. 

خباز تصریح کرد: دولت باید از مجلس صمیمانه تشکر کند؛ چرا که بر صد در صد خواسته قانونی آنها مجلس جامع عمل پوشانده و پیشنهاد مطرح شده همان مسیر عادی و طبیعی است که ما درهمه رفت و برگشت‌های شورای نگهبان به آن می‌پرداختیم. بنابراین آسان‌ترین راهی که ما را به پاسخ شورای نگهبان می‌رساند این پیشنهاد است.

این گزارش می افزاید:پس از سخنان مخالف و موافق ، دلخوش، سخنگوی کمیسیون ویژه نیز با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت: پیشنهاد دهنده در پیشنهاد خود بحث نظارت مجلس را مطرح نکرده و در این پیشنهاد بر نظارت مجلس هیچ تاکید و اشاره‌ای نشده است . همچنین ساختار مورد نظر کمیسیون در این پیشنهاد تامین نشده در نتیجه اگر تصویب شود قابلیت اجرایی نیز پیدا نمی‌کند و در شان مجلس نیست تا این گونه قانون‌نویسی کنند.  

با توجه به این‌که این پیشنهادات به دو سوم رای نیاز داشت رای نیاورد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000