خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1388/10/16 09:36:00
سرویس صحن
با موافقت مجلس؛

آئین دادرسی‌کیفری به‌صورت هشتادو پنجی بررسی می‌شود

**مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز چهارشنبه با هشتاد و پنجمی شدن تقاضای عده ای از نمایندگان مبنی بر رسیدگی به لایحه آیین دادرسی کیفری موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،این تقاضا با 146 رای موافق، 44 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

موسی قربانی نماینده قائنات در دفاع از هشتاد و پنجمی شدن این تقاضا گفت: با تشکیل مجدد دادسراها برای اولین بار لایحه آیین دادرسی با تاخیر زیاد به مجلس آمد و در کمیسیون حقوقی و قضایی نیز قرار شد یکسری موارد جانبی به آن اضافه شود.

وی افزود: مثلا در مورد اطفال یا دادگاه خانواده یا موارد دیگری که به آیین دادرسی مربوط می‌شد یا جرائم نظامی قرار شد همه را تجمیع کنیم. لذا همه مباحث این لایحه حدود 800 ماده و بلکه بیشتر خواهد شد.

قربانی خاطرنشان کرد: بنابراین بررسی یک لایحه 800 ماده‌ای در صحن علنی وقت زیادی را خواهد گرفت و البته تغییراتی در این لایحه رخ نخواهد داد.

وی گفت: این بررسی قبلا صورت گرفته است و کمیسیون آماده است و اگر اصل هشتاد و پنجمی تصویب شود یک بازنگری دیگری انجام خواهد شد و مشکل اساسی قوه قضاییه نیز حل خواهد شد.

براساس اصل 85 قانون اساسی، مجلس در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل 72 قانون اساسی به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند.

در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند بصورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آن با مجلس و در صحن علنی خواهد بود.

لایحه آیین دادرسی کیفری بنابه پیشنهاد قوه قضاییه در جلسه 23 آذر ماه سال 87 هیات وزیران با قید یک فوریت به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet