وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

انتخابات ریاست جمهوری
1388/10/20 12:03:00
سرویس سیاسی
در گفت و گو با واحد مرکزی خبر و خانه ملت

احمدی‌نژاد ویژگی‌های برنامه پنجم توسعه را تشریح کرد

**رییس جمهوری اسلامی ایران ویژگی‌های برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمود احمدی نژاد" در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در گفتگو با واحد مرکزی خبر و خانه ملت، در خصوص ویژگی‌های برنامه پنجم خاطرنشان کرد: برنامه پنجم اولا مبتنی بر توانمندی‌های ملت ایران است. ملت ایران ملتی قدرتمند است که باید در جایگاه‌های بسیار والا در جهان قرار بگیرد.

وی افزود: ملت ایران این توانمندی‌ها را دارد اما مسئولیت‌هایی نیز دارد و باید بتواند در مدیریت جهان نقش فعالی را ایفا کند و آرمان‌هایش را دنبال کند.

رئیس جمهور ویژگی‌ دیگر برنامه را استفاده از تجربیات چند دهه گذشته عنوان کرد و گفت: برنامه پنجم بسیار واقع بینانه تهیه شده و در هر بخش نه بلند پروازی‌های بی مورد در آن است و نه کوچک‌بینی توانمندی دولت ایران و ناشکری نعمت‌های ایران عزیز. ما هر بخش را با توجه به تحولات اقتصادی و فراز و نشیب‌ها و امکانات کشور پیش بینی کرده‌ایم که می‌توان آن را عملیاتی کرد.

وی یادآور شد: از ظرفیت‌ قانون اساسی و همه قوانین موجود کشور استفاده کرده‌ایم و بی جهت برنامه را قطور نکردیم. بلکه این برنامه بسیار منسجم است و سعی کردیم مختصر نویسی کنیم تنها جاهایی که ضروری است و باید قانون جدید تدوین شود، در برنامه آورده‌ایم.

احمدی نژاد تصریح کرد:‌ برنامه پنجم به نحوی ساده نویسی شده که همه مردم می‌توانند به آن اشراف داشته باشند و بدانند قرار است در حوزه خودشان چه اتفاقی بیافتد.

رئیس جمهور، منعطف بودن را ویژگی دیگر برنامه پنجم توسعه دانست و افزود: چون شرایط اجتماعی و اقتصادی در جهان تغییر می‌کند و برنامه نباید متوقف بشود بلکه باید بلافاصله خود را تطبیق دهد.

وی گفت: برنامه پنجم انسجام درونی خوبی دارد و تمام بخش‌ها با هم هماهنگ است و پیش می‌رود.

رئیس جمهور یادآور شد: در این برنامه به اشتغال، مسکن و نیازهای اولیه توجه جدی شده است همچنین به این مساله که کار را به دست مردم بسپاریم توجه کرده‌ایم.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: توسعه فرهنگ ایرانی اسلامی مورد تاکید جدی قرار گرفته است و در بخش علمی و فناوری جهش بزرگی پیش بینی شده است که در ظرفیت ملت ایران است.

وی ادامه داد: برنامه هم آرمان‌های ملت ایران را پاسخ می‌دهد و هم نیازهای فوری مردم را و هم کار رسیدگی به آن را آسان کرده است و همه ظرفیت‌های کارشناسی کشور در تهیه آن بکار گرفته شده است.

احمدی نژاد یادآور شد: ما برای تهیه برنامه از همه گروه‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کردیم و ده‌ها کارگروه و کمیته‌های تخصصی تشکیل شد که با صاحب نظران جلسه بگذارند و نظرات آنها را جمع‌آوری کنند و سعی شد دیدگاه‌ها و روش‌های مختلف در برنامه دیده شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: برنامه پنجم برنامه‌ای جامع، مانع و راهگشا است که براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تهیه شده است و فکر می‌کنیم اگر این برنامه بطور کامل اجرا شود، پنج سال دیگر قطعا بیش از نیمی از راه چشم انداز 20 ساله را طی خواهیم کرد. با اینکه دو برنامه بیشتر اجرا نشده است.

وی در خصوص ارائه بودجه سال 89 گفت: لایحه بودجه براساس برنامه پنجم تهیه شده و ما از هفته آینده آماده هستیم هر زمانی که مجلس محترم تعیین کند، بودجه را به مجلس تقدیم کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بودجه 89 نیز بسیار شفاف است و از ظرفیت قوانین موجود کشور در آن استفاده شده است.

وی افزود: لایحه بودجه 89 منسجم، منعطف، به هم پیوسته، شفاف، عملیاتی و مختصر و مفید است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet